Pečivo či ovocie si už nemusíš dať do jednorazového vrecka. Už aj Tesco má eko alternatívu

  • Igelitové vrecká, ktoré možno aj ty používaš pri nákupe pečiva, ovocia a zeleniny, bez debát prispievajú k zvyšovaniu množstva plastového odpadu aj v našej krajine
  • Sú plne recyklovateľné, ale ak sa po použití vyhodia do nesprávneho koša, môžu skončiť na skládke či dokonca v prírode
  • Tesco chce preto po novom ľuďom poskytnúť alternatívu k mikroténovým vreckám, tak ako to už pred časom urobil aj Lidl
Tesco, pexels.com
  • Igelitové vrecká, ktoré možno aj ty používaš pri nákupe pečiva, ovocia a zeleniny, bez debát prispievajú k zvyšovaniu množstva plastového odpadu aj v našej krajine
  • Sú plne recyklovateľné, ale ak sa po použití vyhodia do nesprávneho koša, môžu skončiť na skládke či dokonca v prírode
  • Tesco chce preto po novom ľuďom poskytnúť alternatívu k mikroténovým vreckám, tak ako to už pred časom urobil aj Lidl

Alternatívou k igelitovým vreckám sú pevné a odolné bavlnené vrecúška, ktoré možno použiť opakovane. Práve opakované používanie je kľúčom k zníženiu dopadu na životné prostredie. 

Len pripomíname, že mikroplasty sú už dnes bežnou súčasťou nášho jedálnička. Podľa štúdie, ktorú pre WWF pripravila University of Newcastle v Austrálii príjme bežný človek za týždeň asi päť gramov mikroplastov. Približne toľko váži kreditná karta.

zdroj: pixabay.com

Redukcia plastového odpadu je preto viac ako na mieste a už včera bolo neskoro. Uvedomuje si to aj Tesco, ktoré predstavilo vrecká vlastnej značky. Vyrobené sú z certifikovanej bio-bavlny a k dispozícii sú v štyroch typoch balení po dvoch kusoch za 1,49 – 1,99 eur. 

V pilotnej fáze sú v ponuke v 10 obchodoch po celom Slovensku – v hypermarketoch v Nitre, Trnave, Žiline, Bratislava Petržalka, v Banskej Bystrica, Bratislava Zlaté Piesky, v hypermarkete Košice, Levice a v supermarketoch Vráble a Bratislava Vajnoria OC.

zdroj: Tesco

Začiatkom roku 2019 sme sa zaviazali, že z obalov produktov vlastnej značky odstránime všetky nerecyklovateľné materiály. Už sme zmenili obaly na čerstvých šťavách a smoothies za ekologický materiál r-PET. Zákazníci tiež u nás nájdu sušienky, keksy a cukrovinky značky Tesco v nových obaloch z ľahko recyklovateľných materiálov. Pri online nákupoch sme igelitové tašky vymenili za papierové,” informuje reťazec na svojom webe

Svetová produkcia plastov narástla za posledné desaťročia exponenciálnym tempom – zatiaľ čo v roku 1950 sa vyrobilo 1,5 milióna ton plastov, v roku 2015 ich bolo vyprodukovaných až 322 miliónov ton. S tým samozrejme rástlo aj množstvo plastového odpadu.

Nie všetci sú proti plastom

Nie všetky reťazce sa však k plastom stavajú s negatívnym postojom. Napríklad česká Billa zo sortimentu úplne vyradí papierové tašky, ktorých výroba má byť podľa reťazca energeticky náročná a zákazníci ich spravidla používajú len jednorazovo. Billa sa odvoláva na štúdiu Vysokej školy chemicko-technologickej, ako aj na podnety svojich zákazníkov. Do portfólia zaradila plastové nákupné tašky a do konca roka pribudnú aj chladiace tašky vyrobené z 80% z LDPE fólie.

„Napriek tomu, že zákazníci už pár rokov deklarovali, že nechcú kupovať tašky na nákup a používajú vlastné, realita bola iná. Preto sme zareagovali a priniesli pred dvoma rokmi plastové tašky vyrobené z recyklovateľného plastu s označením Blue Angel. Zároveň sme vtedy ponúkli zákazníkom hnedé recyklovateľné Billa papierové tašky. Tieto nahradili žlto-biele papierové tašky, ktoré boli bielené. Tieto momentálne už v ponuke nemáme,” objasňuje hovorkyňa spoločnosti pre Startitup.

zdroj: pexels.com

Zavedením plastových tašiek chce Billa docieliť zamedzenie jednorazového používania papierových tašiek. Nové plastové tašky vyrobené z 80 % už z recyklovaných plastov majú podľa spoločnosti predpoklady k niekoľko násobnému použitiu. Keď doslúžia, stačí ich vyhodiť do žltého kontajnera, odkiaľ poputujú na ďalšiu recykláciu.

Nové plastové tašky sa teraz vyrábajú z regranulátu vytriedeného z komunálneho odpadu. Do budúcnosti plánuje spoločnosť tašky vyrábať z fólií, ktoré sama vytriedila vo svojich predajniach.

Zdroj: Tesco

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK