Pekelná predstava pre väčšinu Slovákov: Túto krajinu môže na Vianoce potrápiť nedostatok alkoholu

  • Počas lockdownu mnohí podľahnú čaru alkoholu
  • Problém však môžu mať Briti, ktorým hrozí jeho výpadok
pjimage - 2021-11-27T125212.813
Unsplash/Chuttersnap Unsplash/Alsyshka
  • Počas lockdownu mnohí podľahnú čaru alkoholu
  • Problém však môžu mať Briti, ktorým hrozí jeho výpadok

Obchody v Spojenom kráľovstve môžu počas vianočných sviatkov bojovať s nedostatkom vína a iného alkoholu. Ako uvádza portál CNN, dodávku alkoholu komplikuje nedostatok vodičov na rozvoz. Varovaný bol aj britský minister dopravy Grant Shapps, ktorému dopis poslali priamo obchodníci s vínom a liehovinami. 

Dopis podpísalo 48 členov Britskej asociácie obchodu s vínom a liehovinami, vrátane známeho výrobcu Moët Hennessy. V liste sa uvádza, že je nevyhnutné, aby vláda podnikla okamžité kroky na zmiernenie dopadov krízy v dôsledku nedostatku vodičov pred vianočným obdobím.

Riaditeľ asociácie skonštatoval, že veľké oneskorenia v dodacích lehotách vína a liehovín sú viditeľné už teraz. To zvyšuje náklady a zároveň obmedzuje škálu produktov dostupných pre britských spotrebiteľov.

zdroj: Unsplash/Adam Wilson

Škrt pre Britov

Tá alkoholická vianočná kríza bude pre Britov dosť veľkou nepríjemnosťou, keďže, ako ukázal prieskum z roku 2019, až 54 % dospelých Angličanov uviedlo, že alkohol pije aspoň raz týždenne. 

Podľa asociácie trvá niektorým jej členom dovoz vína a liehovín až päťkrát dlhšie ako pred rokom. Výzvy asociácie riešila aj britská vláda, ktorá skonštatovala, že prerušenie dodávok alkoholu počas týchto Vianoc neočakáva.  

Slovákov by táto situácia položila

Ako uvádza agentúra SITA, približne polovicu všetkých úmrtí na Slovensku v roku 2019 mali na svedomí rizikové faktory správania sa. Vyplýva to zo štúdie Nevyužitý potenciál stravy, fajčenia a konzumácie alkoholu na Slovensku, za ktorou stoja slovenskí analytici na čele s Martinom Smatanom.

Úroveň zdravotnej starostlivosti predstavuje iba 15 až 25 % z celkového zdravotného stavu pacienta. Zvyšných 60 až 85 % tvoria faktory životného prostredia, diétnych návykov, a teda stravovania, konzumácie alkoholu, fajčenia či fyzickej aktivity. 

zdroj: Unsplash/Adam Jaime

Za vlaňajšok sme podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat vypili 12 litrov čistého alkoholu na hlavu.

Na alkohol Slováci dávajú 2,3 % celkových výdavkov domácnosti. To nás dostalo na 11. priečku v rebríčku európskych krajín, ktorému kraľujú Lotyšsko, Estónsko a Litva, kde domáci míňajú na alkohol skoro 5 % všetkých výdavkov.

Z výskumu tiež vyplýva, že najradšej doma popíjame pivo (80 %), nasleduje víno (12 %) a najmenej sú konzumované liehoviny (8 %).

Zdroje: CNN, SITA, Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie