Pekelný piatok na slovenských cestách. Katastrofálna situácia komplikuje život šoférom, mnohí skončili mimo cesty

  • Na slovenských horách trvá lavínové nebezpečenstvo. Poobede ide o 3. lavínový stupeň
  • Počas nadchádzajúceho víkendu privíta prvých lyžiarov aj najvyššie položená zjazdovka na Slovensku
  • Zatiaľ čo športovci sa snehu tešia, cestári a vodiči už menej
Sneh
Facebook/Screenshot/Video/Lukáš Fendek, Tamara Gembická
  • Na slovenských horách trvá lavínové nebezpečenstvo. Poobede ide o 3. lavínový stupeň
  • Počas nadchádzajúceho víkendu privíta prvých lyžiarov aj najvyššie položená zjazdovka na Slovensku
  • Zatiaľ čo športovci sa snehu tešia, cestári a vodiči už menej

Na slovenských cestách je dnes rušno. Situáciu komplikuje na severe Slovenska silný vietor aj sneženie, pod Tatrami museli kvôli nulovej viditeľnosti uzatvoriť cestu medzi Štrbou a Šuňavou.

Mnohí dnes čelia skutočne nepriaznivému počasiu, portál iMeteo.sk vysvetľuje, že na naše územie dorazil studený front a chladný, morský, arktický vzduch.

Cez víkend nás nečaká pekné počasie

Na severe Oravy, v Podtatranskej kotline a na Spiši silnému sneženiu napomáha aj silný nárazový vietor. Výsledkom je viacero uzatvorených ciest, pretože autá končili kvôli zlej viditeľnosti mimo cesty.

Zlej situácii čelia najmä obyvatelia pod Tatrami v okolí Štrby a Šuňavy, na Spiši ide o okolie obcí Výborná, Lendak a Slovenská Ves. Na západe Slovenska situáciu komplikuje silný nárazový vietor.

Sneženie by malo ustať v priebehu dnešného večera. Cez strednú Európu bude ďalej na východ postupovať teplý front, ktorý ovplyvní počasie aj u nás.

Zhoršenie by však malo prísť so studeným frontom opäť v sobotu večer, kedy by si mal sneh a silný vietor očakávať takmer na celom Slovensku, pričom pôjde v nižších polohách o dážď, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Za teplým frontom bude veľmi rýchlo na juhovýchode cez našu oblasť postupovať studený front spojený s rozsiahlou tlakovou nížou. Očakávaj preto zamračené počasie, pričom by malo na väčšine územia s výnimkou juhu snežiť. V nižších územiach nás čaká dážď.

Výdatnejšie sneženie môžu ľudia podľa SHMÚ očakávať na strednom Slovensku a na Spiši. Miestami sa budú tvoriť snehové jazyky a záveje a v noci si daj pozor na poľadovice.

Na horách hrozí lavínové nebezpečenstvo

Na horách dnes doobeda trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. Poobede sa vplyvom sneženia a silného vetra zmení na zvýšený 3. lavínový stupeň, a to v Malej Fatre, Vysokých a Západných Tatrách. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh, ktorý je rozmiestnený veľmi nepravidelne. Väčšina snehu je previata na južné a juhovýchodné svahy, kde sa nachádzajú snehové vankúše a dosky rôznej tvrdosti. Problematické sú skôr tienisté svahy na severnej strane pohorí, najmä na hornej hranici lesa.

Priľnavosť novej vrstvy snehu na starom podklade je slabá – medzi vrstvami sa vplyvom nízkych teplôt vytvoril hranatozrnný sneh. Na strmých svahoch, často v miestach prudkej zmeny terénu, je možné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení.

Vplyvom mierneho oteplenia a slnečného žiarenia sa hlavne na južných svahoch vytvorila tenká firnová krusta, ktorá sa vplyvom sneženia a vetra nestihne previazať s novým snehom, a budú sa aj tu tvoriť vrstvy mäkkého hranatozrnného snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je vplyvom sneženia a silného vetra stúpajúca.

Rozmiestnenie snehu je veľmi nepravidelné. Posledné periódy sneženia boli sprevádzané víchricou, preto sa v teréne striedajú miesta s novým naviatym snehom a tvrdými až ľadovými platňami starého snehu. Južné a juhovýchodné svahy majú snehu nepomerne viac ako vetrom vydraté S, SZ svahy.

Veľké množstvo snehu je taktiež v dolinách, v pásme lesa. Vo vyšších, vetrom exponovaných polohách je povrch snehovej pokrývky tvorený starým zľadovateným snehom. Na severných stranách pohorí, v miestach kde je nový sneh, sa medzi vrstvami nachádza nestabilná vrstva hranatozrnného snehu.

Snehová pokrývka sa vplyvom priaznivých teplôt začala stabilizovať, počas dňa však bude fúkať silný severozápadný vietor so snežením, čo lavínovú situáciu výrazne zhorší.

Najvyššie položená zjazdovka otvára

Počas nadchádzajúceho víkendu privíta prvých lyžiarov aj najvyššie položená zjazdovka na Slovensku, v Lomnickom sedle. Ide o najstrmšiu zjazdovku u nás, ktorá je výnimočná tým, že je jej prevádzka odkázaná výlučne na prírodný sneh, informuje Poprad aktuálne na Facebooku.

Sneh na zjazdovke pripravovali, utláčali tak, aby ho nerozfúkal vietor. Postupne zjazdovku dolaďovali a 29. januára bude pripravená pre lyžiarov.

Trať vedie z Lomnického sedla na Skalnaté pleso a odtiaľ po červených zjazdovkách až do Tatranskej Lomnice, spolu má 5,5 kilometra. Ide o najdlhšiu tatranskú zjazdovku s celkovým prevýšením 1 300 metrov, ktorá je určená najmä pre skúsených lyžiarov.

Zdroje: imeteo.sk, SHMÚ, SITA, Facebook/Poprad Aktualne

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá