Peking je znovu v karanténe. Mesto zamyká komunity, ohniskom nákazy je trhovisko

  • V Pekingu sa náhle objavilo 49 nových prípadov, 36 z nich pochádza z trhoviska
  • To je považované za nové ohnisko nákazy
  • Krajina prijíma bezpečnostné opatrenia
Virus Outbreak China814028 (1)
TASR/AP Photo/Ng Han Guan
  • V Pekingu sa náhle objavilo 49 nových prípadov, 36 z nich pochádza z trhoviska
  • To je považované za nové ohnisko nákazy
  • Krajina prijíma bezpečnostné opatrenia

Situácia v čínskej metropole Peking je podľa slov hovorcu mestskej administratívy Sü Che-ťien mimoriadne vážna. Oznámil to verejnosti dnes, v súvislosti s novými prípadmi nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra TASR. Úrady už spustili hromadné testovanie obyvateľstva a v takmer 30 štvrtiach Pekingu zaviedli karanténu.

Mesto zamklo v rámci územia 30 komunít.

Prevencia je dôležitá

Včera hlásila krajina 49 nových prípadov, z ktorých 36 sa viaže k nákaze, ktorá mohla mať ohnisko na trhu s morskými plodmi Xinfadi. Britský denník The Guardian ďalej píše, že trhovisko bolo v sobotu uzavreté po tom, ako ho označili za potenciálnu príčinu nákazy desiatok ľudí. 

V súčasnosti je najdôležitejšou a najnaliehavejšou úlohou rozhodne predísť epidémii a kontrolovať ju,“ povedal na tlačovej konferencii v interpretácii TASR Sü Che-ťien s tým, že mesto musí prijať čo najodhodlanejšie, najrozhodnejšie a najprísnejšie opatrenia, aby dostalo situáciu pod kontrolu. 
Podľa agentúry AFP Peking nahlásil v utorok 27 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ich celkový počet tak za posledných päť dní stúpol na 106. V Pekingu nevedia, či sa nákaza začne šíriť tak výrazne, že vypukne druhá vlna nového koronavírusu presne tak, ako sa predpokladalo.

zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Úrady zatvorili v utorok úrady ďalšie trhovisko – Tchien-tchao-chung-lien. Nachádza sa vo štvrti Si-čcheng. Koronavírus tam zistili jednému zo zamestnancov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že nový výskyt koronavírusu je vzhľadom na veľkosť Pekingu dôvodom na obavy. 

„Je potrebné to prešetriť a kontrolovať. A presne to robia čínske úrady,“ uviedol riaditeľ núdzových operácií WHO Mike Ryan.

Riziko je veľmi vysoké

Podľa slov hovorcu mestskej administratívy v Pekingu treba robiť rázne rozhodnutia. Nikto totiž nemôže predpokladať, ako sa situácia vyvinie. 

Peking hlásil v minulosti 55 za sebou idúcich dní, kedy boli jedinými nakazenými len ľudia vracajúci sa z cudziny. Nové nákazy vznikajúce v krajine vyše mesiaca neevidovali. Preto bola situácia spojená s koronavírusom považovaná mnohými za prekonanú. 

zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Za posledné dni však pribudlo 79 prípadov. Prvý prípad po dlhej dobe sa objavil podľa slov The Guardian minulý týždeň vo štvrtok, kedy ho diagnostikovali mužovi s priezviskom Tang. Má 52 rokov. Za ním nasledovali ďalší. Preto je krajina v súčasnosti opäť uzavretá a obyvatelia sú povinní dodržiavať prísne bezpečnostné a ochranné predpisy, aby sa vírusu zabránilo. V rámci prevenčných postupov, ktoré už boli ľuďom známe z prvej vlny ochorenia COVID-19, sa tak na tváre obyvateľov opäť vracajú ochranné rúška, dodržiavajú sa bezpečnostné rozostupy, vo veľkom sa testuje a v uliciach Pekingu je opäť o čosi prázdnejšie. 

Zdroje: theguardian.com, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech