Pekné, no zároveň extrémne lacné európske mestá, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť

  • Európske mestá ponúkajú svojim návštevníkom nezabudnuteľné zážitky
  • Vedia si vybrať aj menej solventní návštevníci
  • Ponuka pekných a lacných miest je naozaj široká
panorama-ukrajinskeho-charkova-igor1i
Travelmag.cz
  • Európske mestá ponúkajú svojim návštevníkom nezabudnuteľné zážitky
  • Vedia si vybrať aj menej solventní návštevníci
  • Ponuka pekných a lacných miest je naozaj široká

Nejeden z nás sa už v živote nadchol pri prezeraní obrázkov alebo sledovaní videí a filmov o európskych mestách, vnímajúc ich rôznorodé krásy. Zároveň si však povzdychol nad nie svetlou víziou toho, že by niekedy v živote mohol aspoň niektoré z nich navštíviť. Hlavným dôvodom takýchto úvah je značný nepomer vo finančných možnostiach mnohých z nás a nákladmi, ktoré by si takáto turistická cesta vyžadovala.

Ani v tejto situácii však netreba hádzať „flintu do žita“. Existuje nespočetné množstvo európskych miest a regiónov, ktoré lákajú návštevníkov svojimi krásami a pritom sú finančne dostupné. Pomocníkom pri výbere takýchto miest môže byť tzv. Index najlacnejších miest, ktorý vypracoval portál Numbeo. Tento bral do úvahy kritériá, ako ceny tovarov, jedál v reštauráciách, ceny dopravy a energií. Nezahrnul v ňom náklady na bývanie. Spoľahlivosť ponúkaných zdrojov potvrdzuje aj to, že ich použilo viacero renomovaných svetových médií.            

Toto sú najlacnejšie európske mestá

Z prehľadu najlacnejších európskych miest, spracovaného portálom Numbeo na základe spomínaného Indexu, je zrejmé, že prevahu v ňom majú mestá Ukrajiny a Ruska.

Ako najlacnejšie mesto Európy vyšlo z databázy druhé najväčšie mesto na Ukrajine Charkov, známe svojim delfináriom a Parkom Maxima Gorkého, ktorého index na základe použitých kritérií predstavuje 25,64. Len pre zaujímavosť, priemerná cena veľkého piva v reštaurácii ťa vyjde na 0,55 EUR, krabička cigariet Marlboro na 0,98 EUR a jednosmerný lístok na MHD 0,15 EUR.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Flickr / nyon45

Druhým najlacnejším mestom je starobylý ukrajinský Ľvov, prezývaný tiež Florencia východnej Európy, s indexom 26,65. Pre porovnanie, priemerná cena veľkého piva v reštaurácii ťa tu vyjde na 0,91 EUR, krabička cigariet Marlboro na 1,02 EUR a jednosmerný lístok na MHD 0,15 EUR.

Trio najlacnejších miest Európy uzatvára kosovská Priština, charakteristická hlavne svojimi múzeami, s indexom 26,67. Priemerná cena veľkého piva v reštaurácii ťa vyjde na 1,50 EUR, krabička cigariet Marlboro na 2,30 EUR a jednosmerný lístok na MHD 0,40 EUR.

Pri výpočte najlacnejších miest Európy nemožno zabudnúť ani na hlavné mesto Ukrajiny Kyjev, ktoré si vydobylo pozíciu štvrtého najlacnejšieho mesta Európy. Za zaujímavú atrakciu je tu možno považovať Múzeum Černobyľu, pripomínajúce svojimi exponátmi najväčšiu nukleárnu katastrofu v dejinách ľudstva. Index predstavuje 28,19.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Flickr / Elena Penkova

Z ruských miest sa v poradí ako šiesty umiestnil Krasnodar s unikátnym vežovým vodojemom z roku 1928, ktorý má ako jedna z prvých stavieb na svete hyperboloidnú konštrukciu. Jeho index predstavuje 30,73. Pozície na siedmom až dvanástom mieste zaujali ruské mestá.

V poradí siedma je Voronež, s desiatkami krásnych katedrál a chrámov,  s  indexom 30,93.  Ôsmy  je Rostov nad Donom, so zoologickou záhradou a s turistickou atrakciou Zmievskaya Balka, s indexom 31,20. Deviata je Ufa, s množstvom pomníkov a sôch, s indexom 32,02.

Desiata je Kazaň, s miestnym kremľom, ktorý je na zozname Svetového dedičstva  UNESCO,  s  indexom 32,22. Jedenáste miesto patrí starovekému Nižnému Novgorodu, s architektonickými pamiatkami a s historickými múzeami, s indexom 32,89. Napokon, dvanásty je Perm s historickými pamiatkami, s indexom 33,24.

Spomedzi „ mimo sovietskych “ miest sa okrem Prištiny najvyššie umiestnila ako trinásta rumunská Craiova s indexom 33,40. Zo slovenských miest má Bratislava index životných nákladov 49,93 a Košice 47,32.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech