Pellegrini ruší diskusiu v televízii, súvisí to s Covidom. Dôvodom je karanténa

  • Peter Pellegrini je v karanténe
  • Nedostaví sa tak na dôležitú diskusiu o obrannej dohode s USA
Peter Pellegrini
TASR/Jaroslav Novák
  • Peter Pellegrini je v karanténe
  • Nedostaví sa tak na dôležitú diskusiu o obrannej dohode s USA

Líder Hlasu Peter Pellegrini je v karanténe. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý mal s Pellegrinim diskutovať zajtra v spravodajskej televízii TA3.

„Pánovi poslancovi želám bezproblémové absolvovanie karantény a verím, že dôležitú tému obrannej dohody ešte budeme mať možnosť vzájomne prediskutovať,“ napísal na sociálnu sieť minister. 

Startitup zisťoval, či je Pellegrini pozitívny na koronavírus. Bývalý premiér pre náš portál uviedol, že  ide o preventívne opatrenie. „Bol som v kontakte s pozitívnou osobou. Na PCR test pôjdem v pondelok. Dovtedy som pre istotu zrušil program,“ napísal pre Startitup Pellegrini. 

Politici sa hádajú

Obranná dohoda, ktorú má Slovensko podpísať s USA, v posledných týždňoch rozhádala Slovákov. Niektorí politici tvrdili, že dohoda je pre nás nevýhodná a že môže byť nesprávne interpretovaná. Opozícia žiadala, aby sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila na Ústavný súd. Tá sa však rozhodla vyriešiť situáciu inak. Podpis na dohode musí ratifikovať parlament. 

Čaputová dohodu podporila, rozhodla sa však, že jej súčasťou musí byť takzvaná interpretačná doložka, ktorá ma zabezpečiť prípadným omylom pri interpretácii. 

Podľa zástupcov koalície ide o štandardnú rámcovú zmluvu technického charakteru. Jej podpísanie a následná ratifikácia v Národnej rady (NR) SR znamená napĺňanie členstva v NATO a je v národnom záujme krajiny.

„Bolo by nezodpovedné hazardovať s obranyschopnosťou Slovenska a podliehať účelovému spájaniu tejto otázky s referendom, ktoré je iba súčasťou stratégie opozície vrátiť sa k moci,“ odkazuje Remišová. Postoj opozície i ďalších v tomto smere považuje za pokrytectvo.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá. Ratifikuje ju iba s touto doložkou. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobráti na Ústavný súd SR.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá