Pellegrinimu aj Korčokovi dochádzajú peniaze. Transparency International varuje pred „nekalými praktikami“

  • Korčok a Pellegrini postupujú do 2. kola prezidentských volieb
  • Oba tábory čelia výzve kvôli blížiacemu sa finančnému stropu
prezi
Výdavky prezidentských kandidátov Canva/Startitup
  • Korčok a Pellegrini postupujú do 2. kola prezidentských volieb
  • Oba tábory čelia výzve kvôli blížiacemu sa finančnému stropu

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán dnes oznámila oficiálne výsledky prezidentských volieb. Do druhého kola postúpili Ivan Korčok, ktorý získal 42,51 percenta hlasov, a Peter Pellegrini so ziskom 37,02 percenta hlasov.

Obaja kandidáti čelia veľkej výzve. Ich možnosti posilniť platenú kampaň sú obmedzené, pretože sa približujú k finančnému stropu 500-tisíc eur, ktorý nesmú prekročiť. Tento fakt im znemožňuje výraznejšiu eskaláciu kampaní.

Ako pripomína Transparency International, existuje obava, že v dôsledku tohto limitu sa môže zvýšiť využívanie nekalých praktík, ktorých sme boli svedkami už v priebehu volieb.

Víťaz prvého kola volieb Ivan Korčok má na svojom transparentnom účte výdavky 428-tisíc eur. „V skutočnosti sú však ešte o niečo vyššie, nakoľko tu, napríklad, chýba faktúra za utorkový míting v Bratislave,“ uvádza mimovládna organizácia na sociálnej sieti.

Silná online kampaň

Peter Pellegrini mal v závere prvého kola silnú online kampaň, vďaka čomu sa finančne dotiahol na Korčoka. „Po zrátaní bilbordovej kampane, ktorú zatiaľ nezaplatil (jej výšku sme odhadli na 250-tisíc eur), má výdavky približne na úrovni svojho súpera,“ dodávajú.

Peter Pellegrini čelí v porovnaní s Ivanom Korčokom väčšiemu finančnému deficitu vo svojej kampani. Zdá sa, že na jeho účte chýbajú výdavky za cestovanie, personálne náklady kampane, ako aj finančné prostriedky potrebné na výrobu technicky náročných videí. Toto všetko naznačuje, že Pellegriniho finančná situácia by mohla byť dokonca horšia ako u jeho protikandidáta.

Oba tábory tak majú k dispozícii iba obmedzené finančné prostriedky v rádoch niekoľkých desiatok tisíc eur na druhé kolo kampane, čo výrazne obmedzuje ich možnosti platených aktivít.

„V Transparency sa obávame, že v tejto situácii bude pokračovať obchádzanie či dokonca porušovanie volebných pravidiel, aké sme zaznamenali najmä na pozadí kampane Petra Pellegriniho,“ uvádza organizácia.

Podľa nich ani Štátna volebná komisia, ani ministerstvo vnútra doteraz nedokázali zasiahnuť proti nekalým, ba ani možným nezákonným praktikám.

Výsledky prvého kola

Volebná účasť v prvom kole prezidentských volieb dosiahla 51,91 percenta (2 265 656 voličov). Platný hlas odovzdalo 2 254 206 voličov. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

„V mestách volilo 53,19 percenta voličov, v obciach 50,47 percenta,“ spresnil predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Martin Nemky. V 45 okresoch bola volebná účasť vyššia ako celoslovenský priemer. Výsledky, ktoré sa najviac priblížili celoslovenskému priemeru, zaznamenali v obci Dolná Seč v okrese Levice.

„Prvou potvrdenou zápisnicou okrskovej volebnej komisie v systéme IVIS bola v sobotu o 22.13 h zápisnica okrsku č. 27 v Rimavskej Sobote, tou poslednou v nedeľu o 1.47 h bola zápisnica z okrsku č. 9 v Pezinku,“ dodal predseda ŠÚ.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá