Peňaženky slovenských vodičov budú o čosi ľahšie. Tentokrát na vine nebude nová pokuta

 • V parlamente sa objavil návrh na zrušenie bielej karty o potvrdení povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel
 • Po novom postačí, ak budeš mať pri sebe zelenú medzinárodnú kartu automobilového poistenia
polkaa
minv.sk
 • V parlamente sa objavil návrh na zrušenie bielej karty o potvrdení povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel
 • Po novom postačí, ak budeš mať pri sebe zelenú medzinárodnú kartu automobilového poistenia

Biela kartička potvrdzujúca povinné zmluvné poistenie automobilu bude zrejme onedlho minulosťou. Šoférom by tak stačilo nosiť zelenú medzinárodnú kartu automobilového poistenia, informovala SITA.

„Dnes poisťovňa vydáva dve karty, bielu a zelenú. Tá zelená vyplýva z nejakých medzinárodných dohôd, ktorú je vodič povinný nosiť aj mimo územia Slovenskej republiky. Poisťovne budú vydávať už iba jednu kartu, a to zelenú. Biela nám odpadne,“ opísal svoj návrh Igor Federič vedúci Úradu vlády SR. Dôvod tohto návrhu je pritom podľa neho jednoduchý. Aby sme uľahčili život našim spoluobčanom. Nebudú musieť nosiť dve kartičky,“ dodal.

zdroj: minv.sk

Potvrdenie o poistení zodpovednosti, teda tzv. biela karta, je podľa platnej legislatívy nevyhnutná pri prevádzke tuzemského motorového vozidla a na výzvu príslušníka Policajného zboru ju musí vodič predložiť. Zelená karta je zase dokladom o poistení pri šoférovaní tuzemského vozidla v zahraničí, ale aj naopak, pri cudzozemskom vozidle na Slovensku. Zelená karta pritom rovnako ako biela obsahuje údaje o uzavretom povinnom zmluvnom poistení.

Novela je v parlamente v druhom čítaní a poslanci sa ňou budú zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi. Kým príde k oficiálnemu schváleniu, počas jazdy motorovým vozidlom by si nemal zabúdať nosiť pri sebe tieto doklady, inak ti hrozí pokuta. Ide o: 

 • Vodičský preukaz 
 • Osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie od vozidla
 • Doklad o povinnom zmluvnom poistení vozidla (biela alebo zelená karta)
 • Doklad o vykonaní technickej kontroly
 • Doklad o vykonaní emisnej kontroly 
 • Diaľničná známka, ak jazdíš po diaľnici alebo rýchlostnej ceste
 • Doklad od lekára (ak máš takú povinnosť)

Ak tieto doklady nebudeš mať pri sebe, hrozí ti bloková pokuta na mieste do 30 eur. V správnom konaní to môže byť až do 100 eur. Tieto sumy platíš len v prípade, ak si svoje doklady zabudneš alebo ich pri sebe nemáš.

Ak doklady vôbec nemáš alebo šoféruješ vozidlo, na ktorého šoférovanie nemáš vodičské oprávnenie, prichystaj sa na pokutu od 300 do 1 300 eur, ale aj na zákaz činnosti od 1 až do 5 rokov. Počas tohto obdobia nebudeš môcť absolvovať autoškolu a vodičský preukaz ti nevydajú.

zdroj: pixabay.com

Existujú aj situácie, kedy ti môžu odobrať  vodičský preukaz hneď na mieste. Avšak, len pri závažnejšom porušení predpisov. Policajt však môže udeliť povolenie pokračovať v jazde, napríklad, aby si sa aspoň dostal domov. Toto môže platiť maximálne 15 dní. Väčšinou však policajti takýto štedrí nie sú. Ak ťa aj napriek odobratému vodičskému preukazu chytia za volantom, opäť ti hrozí pokuta od 300 do 1 300 eur a zákaz činnosti od 1 až do 5 rokov. Ak jazdíš bez platného vodičáku, dostaneš pokutu do 30 eur v blokovom konaní, do 100 eur v správnom konaní.

zdroj: SITA, minv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech