Penta na Slovensku otvorila najmodernejšiu nemocnicu, aká tu kedy bola

  • Na ultramoderné nemocnice sa už nemusíme so závisťou pozerať len v amerických filmoch. Jednu takú totiž práve otvorili v Michalovciach.
collagejhb
Svet Zdravia
  • Na ultramoderné nemocnice sa už nemusíme so závisťou pozerať len v amerických filmoch. Jednu takú totiž práve otvorili v Michalovciach.

Pri predstave pár dní strávených v nemocnici nejednému Slovákovi stiahne žalúdok. A to nielen kvôli predstave choroby či úrazu, ale najmä žalostného stavu niektorých slovenských zdravotníckych inštitúcií. Depresívne prostredie pamätajúce časy socializmu, typický zápach, dlhé čakanie a zastaralý systém… nič príjemné. Obyvatelia východu sa však už dnes môžu tešiť z novej modernej nemocnice, ktorá je prvou všeobecnou nemocnicou, ktorú tu po 30 rokoch postavili. Jej výstavbu sa podarilo ukončiť nie s omeškaním, ako sme na Slovensku zvyknutí, ale v miernom predstihu po 2,5 roku prác a zhltla 34 miliónov eur.

Nová michalovská nemocnica je súčasťou siete spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí pod Penta Investments. Na Slovensko má priniesť revolúciu v zdravotnej starostlivosti a má fungovať podľa najmodernejších zahraničných štandardov. Nájdeš tu osem operačných sál so superčistým vzduchom, centrálnu prípravovňu liekov, modernú pôrodnicu, viac ako 300 lôžok či urgentný príjem novej generácie. Nemocnica má moderný informačný systém, organizačná štruktúra funguje na princípe klastrov a budú tu aj také inovácie ako skenovanie QR kódov. Ako zariadenie novej generácie má byť tiež pripravená na budúcnosť, ktorou je administratíva bez akýchkoľvek papierov.

„Táto nemocnica reprezentuje to najlepšie, čo sme sa doteraz v rámci prevádzky siete nemocníc naučili. Budeme spokojní až vtedy, keď sa v nej budú chcieť liečiť pacienti aj zo vzdialenejších regiónov a o prácu v nej prejavia záujem tí najlepší odborníci. Na oboch cieľoch budeme ďalej intenzívne pracovať,“ uviedol generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Marek Duban.

Nemocnica bude fungovať pre celé Východné Slovensko ako nadregionálne centrum pre akútnu medicínu. Má byť miestom, kde budú sústredení tí najlepší špecialisti a bude vytvorený priestor pre ich vzájomnú spoluprácu naprieč odbormi. To všetko pre najvyššiu zdravotnú starostlivosť, komfort a bezpečie pacientov. Zariadenie sa preto bude zameriavať na akútne prípady chirurgie, urológie, gynekológie, traumatológie či ortopédie a predovšetkým sa má stať onkologickým centrom pre Východné Slovensko.

Už na prvý pohľad moderná a sympaticky pôsobiaca stavba má pacientom ponúknuť top starostlivosť a liečivé prostredie, ktoré podporí ich liečbu. Už dnes sa s prostredím a fungovaním nemocnice zoznamuje 20 nových lekárov, ktorých čoskoro doplnia ďalší, pričom celkovo by tu malo nájsť pôsobisko až 139 odborníkov. Prví pacienti by sa mali do nemocnice presťahovať 5. decembra, postupne sa budú spúšťať ďalšie procesy a na konci januára by už malo zariadenie fungovať plnohodnotne.

Tento projekt rozhodne prinesie obrovské inovácie do našej zdravotnej starostlivosti a je inšpiráciou pre jej ďalší rozvoj. Najlepšie však je, že o pár rokov by mala vyrásť ďalšia nemocnica novej generácie v bratislavských Boroch, pričom Penta túto investíciu zhodnotila na 100 miliónov eur. Napriek všetkému, s čím sa na Slovensku Penta spája, je aj Michalovská nemocnica dôkazom, že súkromné investície zdravotníctvu prospievajú a potrebuje ich ako soľ.

zdroj: Svet Zdravia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK