Penta predala v Bratislave známe kancelárske priestory za 60 miliónov, v centre vypredala byty

  • Skupina Penta predala svoju kancelársku budovu Rosum na Bajkalskej ulici v Bratislave
  • Kúpiť ju mal rakúsky investor za 60 miliónov eur
  • Aktuálne vypredáva aj v centre mesta luxusné byty
BeFunky-collage
Unsplash
  • Skupina Penta predala svoju kancelársku budovu Rosum na Bajkalskej ulici v Bratislave
  • Kúpiť ju mal rakúsky investor za 60 miliónov eur
  • Aktuálne vypredáva aj v centre mesta luxusné byty

Finančná skupina Penta Real Estate (PRE) predala kancelársku budovu Rosum za 60 miliónov eur. „Kancelársky projekt Rosum na rohu bratislavských ulíc Ružinovská a Bajkalská má od minulého týždňa nového majiteľa. Developer projektu PRE ho predala za sumu 60 miliónov eur rakúskej spoločnosti European City Estates (ECE),“ informovala spoločnosť Penta Real Estate.

Kancelárska budova Rosum má viac ako 22-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných kancelárskych priestorov a obsahuje aj retailovú časť pre obchody a služby. Medzi jej najväčších nájomcov patria spoločnosti News and Media Holding, Covestro, Teva Pharmaceuticals a Nestlé.

„Predaj Rosumu považujem za dôkaz, že aj na bratislavskom trhu sa dajú robiť projekty, ktoré sú svojou technickou kvalitou a komerčným nastavením zaujímavé aj pre medzinárodných investorov. Rosum patrí medzi naše najúspešnejšie projekty a je pre PRE skvelou vizitkou do budúcna,“ povedal výkonný riaditeľ PRE Slovensko Juraj Nevolník.

„Keďže kancelársky projekt Rosum patrí medzi najkvalitnejšie projekty na bratislavskom trhu, je z dlhodobého pohľadu skvelou investíciou. Po kúpe košických kancelárií BCT2, ide už o našu druhú akvizíciu projektu z portfólia PRE,“ povedal člen predstavenstva ECE Group Dejan Mansfeld-Rupnik.

Hodnota Penta Real Estate dosiahla takmer 1,3 miliardy

Kancelárske priestory v projekte Rosum sa nachádzajú v dvoch vežiach – severnej a južnej, ktoré konštrukčne spája integrovaný parkovací dom na nižších podlažiach so 470 parkovacími miestami.

Na jeho streche je priestranná terasa s množstvom zelených prvkov. Budova je certifikovaná podľa medzinárodne uznávaného systému Leed, na úrovni Gold Level.

Penta Real Estate je jedna z platforiem stredoeurópskej investičnej skupiny Penta, ktorá bola založená v roku 1994. Realitná divízia Penty má v súčasnosti 26 projektov na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku, pričom sa zameriava najmä na segment kancelárií, bytov a retailu. V roku 2018 dosiahla hodnota aktív Penta Real Estate takmer 1,3 miliardy eur.

zdroj: Unsplash

Investícií bude viac

Investície do slovenských nehnuteľností sa tento rok môžu vyšplhať na miliardu eur. Vyplýva to z prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Informuje o tom SITA.

Nových investorov by podľa odborníkov mali prilákať atraktívne výnosy v porovnaní s našimi susedmi a neustále sa rozširujúca ponuka novopostavených kancelárskych priestorov v Bratislave. CBRE očakáva aj ďalší pokles percentuálnej miery výnosov z vlastníctva komerčných nehnuteľností, a to opäť primárne v kancelárskom a priemyselnom sektore.

„Aj napriek spomínanému poklesu sme svedkami rastu hospodárstva a slovenský trh môžeme považovať za vysoko likvidný. Následkom toho však môžeme očakávať aj nárast cien,“ ozrejmil na konferencii Market Outlook 2020 vedúci oddelenia investičných nehnuteľností pre región strednej a východnej Európy a Slovensko v CBRE Anthony Selman.

Prieskum spoločnosti CBRE ukázal, že objem investícií na Slovensku dosiahol vlani úroveň 641 miliónov eur. Pre investorov boli najzaujímavejšie práve kancelárske a industriálne nehnuteľnosti, pričom investície prichádzali z celého sveta. Podľa prieskumu ostáva aj naďalej najlikvidnejším trhom v Európe práve Nemecko.

Výška investícií tu v roku 2019 dosahovala až 84 miliárd eur, čo predstavuje 8-percentný nárast oproti roku 2018. Slovensko sa v otázke objemu investícií nachádza v rámci Európy na 22. mieste, prvýkrát v histórii sa nám však podarilo pritiahnuť aj veľkého inštitucionálneho investora z Južnej Kórei.

zdroj: skypark.sk

Penta vypredáva byty v centre Bratislavy

Finančníci zo skupiny Penta stoja aj za zrodom Sky Parku v centre Bratislavy, kde má vyrásť celkom nová štvrť s rozvinutou kultúrou pre firmy, startupy a rezidenčné bývanie.

Práve štyri výškové budovy majú vytvárať novú panorámu centra Bratislavy doplnenú o zrekonštruovanú bývalú bratislavskú tepláreň, ktorú Penta prerába na efetkívne a kultúrne stredisko pre coworkingy, na gastro priestory a verejnosti dostupný relax v centre mesta.

„Najmodernejší štandard a technické vymoženosti sú samozrejmosťou, rovnako ako aj funkčné využitie celej rozlohy bytu. Neodmysliteľnou devízou bude výhľad na panorámu mesta,“ píše sa na stránakch Sky Parku.

Záujem o byty je veľký

V súčasnosti stoja tri 30-poschodové budovy, ktoré budú slúžiť ako rezidenčné priestory doplnené o nádherný výhľad z najvyššieho miesta budovy, kde bude mať vstup každý obyvateľ veže.

Jedna z veží bude čoskoro skolaudovaná a prví obyvatelia by sa do nej mali nasťahovať v polovoci budúceho roka. Pre Startitup to potvrdil Gabriel Tóth, hovorca spoločnosti Penta.

Zdroje: skypark.sk, SITA, TS, Penta, Real, Estate

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech