Penta Real Estate v spolupráci so streetart umelcami premenili vizuál zanedbanej budovy na Továrenskej ulici

Snímka obrazovky 2021-06-14 o 12.04.32
PENTA Real Estate

Okolie Továrenskej ulice v Starom meste, kde vyrástol projekt SKY PARK a ktorá sa stala symbolom novej postindustriálnej Bratislavy sa opäť o čosi zmení. Spoločnosť Penta Real Estate sa v spolupráci so streetart umelcami rozhodla zmeniť fasádu dlhodobo chátrajúceho tzv. Bezákovho domu na Továrenskej ulici, dodať jej nový punc a zvýšiť tak atraktivitu lokality nielen pre rezidentov, ale aj návštevníkov a milovníkov streetart umenia.

„Som skutočne rád, že sme spoločne s kolegami prijali rozhodnutie zmeniť rokmi zanedbanú a chátrajúcu fasádu Bezákovho domu. Vznikol tak pekný umelecký projekt, ktorý zároveň odráža našu hlavnú firemnú filozofiu tvorby lepších, krajších a udržateľných miest.  Dlho sme rozmýšľali, ako zatraktívniť túto budovu tak, aby vizuálne zapadla do lokality a aby esteticky doplnila aj areál projektu SKY PARK. Len premaľovať fasádu na novú farbu nám prišlo málo atraktívne, preto sme sa rozhodli na koncepte spolupráce so streetart umelcami. Spoločne sme sa zhodli, že budova predstavuje vynikajúcu plochu na prezentáciu histórie daného územia a že prostredníctvom umenia rozpovieme jej príbeh,“ hovorí Lukáš Pucovský, HQ marketingový manažér v Penta Real Estate.

Spoločnosť Penta Real Estate touto aktivitou nadväzuje aj na svoje hlavné motto „Tvoríme lepšie miesta“ (Creating Better Spaces). Jedným z hlavných cieľov a filozofie spoločnosti je totižto nevytvárať priestory len na bývanie alebo prácu, ale zároveň prinášať aj kvalitné verejné priestory prístupné všetkým obyvateľom. 

Finálna kreatíva čerpá predovšetkým z histórie daného územia a prepája ju so súčasnosťou. Na fasáde domu sú zobrazené štyri príbehy, ktoré popisujú históriu samotného objektu ako symbol celého územia projektu SKY PARK. Ústredným motívom je rafinéria Apollo, ktorá vznikla v roku 1895, následne bola počas druhej svetovej vojny bombardovaná a územie, kde stála, dlhé roky po vojne chátralo. V roku 2008 kúpila pozemky spoločnosť Penta a začal sa písať príbeh projektovania územia dnešného SKY PARKu. Posledná fáza znázorňuje architektonickú skicu samotnej veže SKY PARK Residences, ktorá pôsobí ako očný klam a bude súčasťou pohľadu na jednu z rezidenčných veží v pozadí. Vo finále je tak fasáda kreatívnym spojením symbolov starých a nových čias.

Na kreatívnom koncepte sa podieľala agentúra Cherry&Cherry, ktorá má za sebou za posledné roky viacero umeleckých, marketingových ale aj eventových inštalácií. Za realizátora projektu Bezákovho domu bol vybraný umelec Michal Turkovič, ktorý má so streetartom a lineárnymi grafikami dlhoročné skúsenosti. Je popredným slovenským výtvarníkom, ktorý sa špecializuje na veľkoformátové muralistické maľby vo verejnom priestore a vo svojej tvorbe sa venuje vzťahu mesta a človeka v ňom.

zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate
zdroj: PENTA Real Estate

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK