Pentagon chce pre prezidenta lietadlo, ktoré skoro dvojnásobne pokorí rýchlosť zvuku

  • Pentagon zadal objednávku na návrh nadzvukového lietadlá začínajúcej spoločnosti Exosonic
  • Lietadlo má byť schopné tlmiť sonický tresk
  • Šéf Bieleho domu trávi množstvo času na palube Air Force One, k dispozícii má široké vybavenie
Air Force One
TASR/AP/Exosonic,Ismael Francisco
  • Pentagon zadal objednávku na návrh nadzvukového lietadlá začínajúcej spoločnosti Exosonic
  • Lietadlo má byť schopné tlmiť sonický tresk
  • Šéf Bieleho domu trávi množstvo času na palube Air Force One, k dispozícii má široké vybavenie

Americký prezident tradične trávi množstvo času na palube svojho lietadla Air Force One. Líder slobodného sveta cestuje naprieč kontinentmi, kde háji záujmy USA alebo naopak vykonáva rolu mediátora. Kratší čas strávený na palube by výrazne pomohol šéfovi Bieleho domu aby sa venoval iným povinnostiam. Už v minulosti prebehli snahy prezidenta Trumpa nahradiť súčasné lietadlá novým, hypersonickým, ktoré by dokázalo lietať rýchlosťou až mach 5 (6174 km/h).

Podobná iniciatíva, no s reálnejšími cieľmi sa zrodila aj v Pentagone. Vzdušné sily USA zadali kontrakt na 24 mesiacov v hodnote 1 milióna dolárov spoločnosti Exosonic, ktorá má vyvinúť  nové prezidentské lietadlo zohľadňujúce premenné vrátane „sily, hmotnosti, rozmerov, komunikačných systémov a usporiadania kabíny“, informovalo velenie Air Force Materiel (AFMC) pre Military.com.

Lietadlo má disponovať tlmičom sonického tresku

Začínajúca letecká Exosonic spoločnosť v súčasnosti vyvíja 70-miestne osobné lietadlo, ktoré dokáže lietať rýchlosťou Mach 1,8 a tlmeným sonickým treskom. Prototyp by mal byť hotový okolo roku 2025.

zdroj: Exosonic

„Tlmený sonický tresk umožňuje cestujúcim lietať nadzvukovou rýchlosťou bez toho, aby tým na zemi spôsoboval rušivé zvuky,“ uviedol hovorca AFMC Daryl Mayer. Sonický tresk vzniká, keď je rýchlosť zdroja zvuku väčšia alebo sa rovná rýchlosti zvuku, teda napríklad, keď stíhacie lietadlá prekonávajú rýchlosť zvuku. Akusticky môže pripomínať výbuch plynu alebo výbušnín.

Lietadlo, ktoré môže letieť touto rýchlosťou, by teoreticky mohlo dosiahnuť rýchlosť 2 221 km/h a znížiť tak čas strávený v lietadle minimálne o polovicu.

„Lietadlo spoločnosti Exosonic môže poskytnúť vrcholovým vodcom USA a diplomatom rýchlu prepravu po celom svete, aby sa stretli s naprotivškami alebo reagovali na vývoj situácií na  celej zemi,“ uviedol CEO Exosonic Norris Tie v tlačovej správe.

Air Force One v súčasnosti využíva upravené Boingy

Podľa Bieleho domu americký prezident v súčasnosti využíva dva špeciálne upravené Boeingy 747-200B. Označenie lietadiel je 28000 a 29000 s vojenským typovým označením VC-25A. Ak je na palube úradujúci prezident USA, rádiový volací znak tohto lietadla je automaticky „Air Force One“. Lietadlá sú jedny z najrýchlejších na svete, môžu dosahovať rýchlosť 966 km/h, čo je v niektorých podmienkach a výškach takmer rýchlosť zvuku.

zdroj: TASR/AP, Alex Brandon)

Lietadla sú upravené trojpodlažne aby v nich bolo možné vykonávať prácu rovnako ako v pracovni Bieleho domu. Prezident má v lietadle aj svoju vlastnú spálňu. Interiér lietadla je vybavený tak aby mal šéf Bieleho domu a jeho personál prístup ku všetkej technike, ktorú potrebujú k práci. Medzi vybavením nechýbajú zabezpečené telefóne linky, fax, dátové zariadenia, kopírky, tlačiarne, či počítače.

Zdroje: Military.com, Exosonic, White House, Business Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech