Peop­le of Bra­ti­sla­va - Katarína Čunderlíková: Z hanblivej žienky ohnivá diva!

  • Milujem tanec a všetky jeho formy, je to krásne vyjadrenie emócie v doprovode s hudbou. Najprv som sa venovala modelingu, potom baletu a posledné roky to je Burlesque. Je to zaujímavé, moji najbližší sú moji najvačší fanúšíkovia a podporujú ma v tom, čo robím, najmä moja mamina. Na vystúpeniach sa stretávam s potleskom a úsmevami. Ľudia sa s nami radi odfotia, ale sú aj tí, ktorí sa hanbia a neprejavujú navonok žiadne emócie.
katka-cunderlikova-x
Miriam Zapletalová
  • Milujem tanec a všetky jeho formy, je to krásne vyjadrenie emócie v doprovode s hudbou. Najprv som sa venovala modelingu, potom baletu a posledné roky to je Burlesque. Je to zaujímavé, moji najbližší sú moji najvačší fanúšíkovia a podporujú ma v tom, čo robím, najmä moja mamina. Na vystúpeniach sa stretávam s potleskom a úsmevami. Ľudia sa s nami radi odfotia, ale sú aj tí, ktorí sa hanbia a neprejavujú navonok žiadne emócie.

Jedinečné vystúpenia plné vášne, zvodných pohybov či lahkej erotiky, ktoré prerazili na americkú Broadway. Aj o tom je Burlesque. Kde začal jeho príbeh?

Názov je odvodený od talianskeho slova „burlesco“, čo znamená vtip alebo výsmech, a tak to celé aj začalo ešte v 17. storočí. Išlo o komické vystúpenia, ktorými sa bavili nižšie spoločenské vrstvy parodovaním spoločnosti, politiky a iných vážnych tém. Tento štýl sa postupne formoval až do 20. storočia, kedy sa práve 20. – 50. roky, ich móda a štýl stali ikonickými. Začala sa zapájať tabuizovanú ľahká nahota. Malo to za následok veľký wow efekt, ktorý spôsobil vypredané sály. Bol to najpopulárnejší druh zábavy, ktorý prerazil aj na americkom Broadway. Neskôr začali vznikať iné druhy zábavy a toto umenie postupne odišlo do zabudnutia. Až v roku 2000 ho opäť oživila najznámejšia tanečnica, Dita Von Teese so svojím číslom v obrovskom Martini pohári.

Mnohí hovoria, že vaše vystúpenia sú ako časovaná bomba. Vtiahnutie do deja, napätie a nakoniec čerešnička na záver, ktorá diváka vždy prekvapí. Čím vedia byť jedinečné?

Svet Burlesque už dnes nie je iba o klasickom štýle, v ktorom ide hlavne o ženskosť a zvádzanie. Dnes máme nekonečno možností. Moderné technológie sú využívané pri tvorbe rekvizít, kostýmov, využívajú sa prvky rôznych tanečných a hudobných štýlov, prvky akrobacie alebo svetelných efektov. Jeden rys však ostáva a tým je odhaľovanie sa, pričom nahota nie je povinná a ani nie je vo vystúpeniach podstatná. Výsledkom je, že sa publikum zabáva a má skvelý zážitok, presne o to nám ide.

foto: archív Kataríny Čunderlíkovej, Viktória Akbariová

Katka, ty patríš k prvým tanečníčkam Bratislava Burlesque, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Si jeho tvárou a hlavnou účinkujúcou. Kedy ti tento tanec učaroval a ako si sa k tomu dostala?

Prvýkrát som o ňom počula vo filme Burlesque, kde hrala Cher a Christina Aguilera. Film skôr zachytával pekné tanečné scény, ako to o čom naozaj burlesque je, no veľmi sa mi to páčilo a povedala som si, že by som to chcela vyskúšať, ale nič také som u nás nenašla. Až potom náhodou, po štyroch rokoch mi na facebooku vyskočila reklama na Bratislava Burlesque Academy! A to úplnou náhodou. Hneď bez váhania som sa prihlásila u zakladateľky Lotty na prvý kurz. Moje pocity boli už po prvej lekcii úžasné, veľké nadšenie a radosť z toho celého, že sa môj malý sen splnil.

Foto: predstavenie, archív Kataríny Čunderlíkovej

Vo svete viem, že Burlesque show robia aj muži, aká je ich úloha? Máme takého muža aj na Slovensku?

Toto odvetvie sa volá boylesque. Mužov je všeobecne veľmi málo, ale napríklad vo Viedni býva každý rok Boylesque festival iba pre mužov. Majú rovnakú úlohu ako ženy, zabaviť publikum, no majú to podľa mňa o trošku ťažšie, keďže to nemá až takú veľkú históriu. Momentálne na Slovensku nemáme žiadneho mužského performera, ale dámy sa môžu tešiť, pretože sa to čoskoro zmení.

„Viac podobných článkov nájdeš na People of Bratislava.“

Viem, že veľa cestujete a navštívili ste už viaceré mestá. Ktoré malo najlepšiu atmosféru a môžeme ho označiť ako mestom show a burlesque? 

S Bratislava Burlesque sme navštívili zatiaľ iba Brno, no publikum bolo úžasné a atmosféra nabitá energiou! Ani sa nám nechcelo isť domov. Ja sama som so svojimi vystúpeniami navštívila množstvo krajín v Európe akými sú naše susedné krajiny, potom Škótsko, Taliansko, Holandsko, Švajčiarsko, Nemecko, Anglicko ale je ich viac. Dokopy som vystupovala v sedemnástich mestách. Každé miesto má svoje špecifiká a je veľmi ťažké označiť iba jedno mesto, no najlepšia atmosféra z pohľadu fanúšikov a organizácie bola pre mňa zatiaľ vo Varšave a v Brne.

Si známa už aj vo svete pod menom Catrice Cat. Minulý rok si dosiahla medzinárodný úspech, titul Kráľovná burlesky v Taliansku, čo to vlastne znamená a aké to boli pocity?

Je to veľké uznanie. Na koniec vyhrať súťaž spomedzi toľkých talentovaných umelcov z celého sveta je obrovský úspech. Show sa konala vonku pod holým nebom až do neskorej noci, takže už sme boli všetci poriadne doštípaní od komárov a unavení. Na koniec vyhlasovali aj veľa vedľajších titulov, ako napr. najvtipnejšie alebo najinovatívnejšie vystúpenie, a keď už som nič nedostala, hovorila som si s malým sklamaním, že ok tak na budúce. No nakoniec ma vyhlásili za Kráľovnú Burlesque, dostala som trofej a korunku. Bol to krásny pocit, ešte dlho potom som sa musela pozerať na tú trofej, či sa mi to náhodou nesnívalo.

Foto: archív Kataríny Čunderlíkovej

Riadiš sa vo svojom živote nejakým mottom?

Myslím, že nemám žiadne motto, no verím tomu, že sny sa vždy plnia.

Máš za sebou množstvo vystúpení, ale povedz nám, mávaš ešte trému keď máš vyjsť na javisko a predviesť svoje číslo?

Vždy to je také napätie pred vystúpením, no akonáhle vyjdem na pódium, všetko to opadne a užívam si to od prvej sekundy. Tréma ako taká ma vždy popadne, ak je v publiku nejaká burlesque osobnosť, ktorú obdivujem. Vnútorne sa vtedy cítim, že ma hodnotí a musím podať najlepší výkon.

Vo vašom predstavení, ktoré je najmä o veľkej kreativite a tanci ide aj o pikantnú časť, ktorou je burleska taká populárna. Aký máš najkrajší zážitok z vystúpenia ?

Najkrajší zážitok bol ten keď som získala titul Queen of Burlesque. No rada spomínam aj na festival v Ríme, kde nás vyzdvihli drahé autá a odviezli na červený koberec, kde už čakali fotografi a fanušíkovia, ktorí sa z nás tešili akoby prišli nejaké hviezdy, bol to pekný pocit.

Foto: tréning Bratislava Burlesque Academy, archív Kataríny Čunderlíkovej

Vo svete ide o známu show, ale zaujímalo by nás, či nie je takýto typ show ešte pre Bratislavu kontrovézna? Alebo nie sú Bratislavčania konzervatívni v tomto smere?

Slovensko ako také je ešte stále veľmi konzervatívne, no v Bratislave máme dosť úžasných fanúšikov, ktorí nás sledujú od začiatku, pravidelne navštevujú naše shows, napíšu nám feedback a podporujú toto krásne umenie. Dokonca aj zo zahraničia máme verných fanúšikov.

Organizujete kurzy pre dámy, ktoré by sa chceli naučiť zvádzať a byť sexy. Ak by sa chcel niekto stať burlesque tanečníčkou či tanečníkom,  čo preto musí spraviť? Máte nejaké krytéria?

Kurz je vhodný pre všetky ženy od 18 rokov, aj pre úplné začiatočníčky bez predchádzajúcich skúseností. Kurzy začínajú ako začiatočnícke, kde sa učíme ladnú chôdzu, výraz tváre a prácu s rôznymi kúskami oblečenia a rekvizitami. Veľa sa rozprávame a snažíme sa vytvoriť priateľské prostredie, kde sa nikto nemusí porovnávať alebo sa báť prejaviť, pretože sa snažíme rozvíjať na každej členke jej vlastné prednosti. Tento kurz trvá tri mesiace. Ďalej môžu pokračovať do kurzu pre pokročilé, kde sa zameriavame skôr na výraz, pohybovanie sa a choreografie. Tento kurz je prípravou na finálne vystúpenie, Newbies show, ktorej sa môžu, no nemusia zúčastniť.

Vždy keď otvárame nové kurzy, veľmi sa teším na nové členky, pretože milujem pozorovať tento prechod, od hanblivých žienok, ktoré zo začiatku chcú skôr len pozorovať dianie bokom a po pár mesiacoch sú z nich ohnivé divy, ktoré nosia červený rúž alebo sieťované pančušky aj cez deň do práce. Čiže jediné čo by mala mať záujemkyňa sú 2 minúty času, aby nám napísala email a prihlásila sa na kurz. :-)

Foto: Lotta Love, zakladateľka Bratislava Burlesque Academy a Katarína Čunderlíková, archív Kataríny Čunderlíkovej

V Bratislave ste už mali viaceré vystúpenia a tešili sa vypredaným sálam. Kde vás môžeme najbližšie vidieť ?

Najbližšie budeme oslavovať 3. narodeniny Bratislava Burlesque už 22. Apríla v legendárnom Luna Bare v Bratislave. Pripravené sú naše najlepšie čísla, narodeninová torta, úžasná atmosféra a veľa iného. Hostia sa budú mať na čo tešiť.

zdroj: People of Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech