Perfektné bývanie pri jazere: Starú chatrč ich dedka premenili na unikát, aký si ešte nevidel (FOTO)

 • Bývanie pri vode má bez pochýb svoje čaro
 • O to väčšie je, ak je to zároveň dizajnovo prepracované dielo
 • Za projektom stojí architektonické štúdio Prodesi/Domesi
Prodesi/Domesi/foto: BoysPlayNice
 • Bývanie pri vode má bez pochýb svoje čaro
 • O to väčšie je, ak je to zároveň dizajnovo prepracované dielo
 • Za projektom stojí architektonické štúdio Prodesi/Domesi

Rozlohou neveľká chata, maskovaná opaľovanými smrekovcovými doskami, umiestnená v zeleni nad Vranovskou priehradou, prekvapuje všetkým, čo sa pod jej strechu zmestilo. Ponúka zázemie rodine majiteľa, ale aj návštevám.

Zároveň poskytuje dostatok priestoru na večerné posedenie aj spánok. V každom kúte domu sa skrývajú nenápadné úložné priestory, každá vec má svoje miesto rovnako ako v kajute lode. Interiér domu je prepojený, zároveň ale podkrovie poskytuje dostatok súkromia.

Interiér obklopený smrekovým drevom ponúka útulné útočisko a veľké presklené plochy potom dych vyrážajúci výhľad na vodnú hladinu. Na začiatku bolo dedičstvo – investor získal po dedkovi malú chatu na brehu priehrady. Štúdio Prodesi/Domesi oslovil s konkrétnym zadaním – prial si drevenú chatu na existujúcich základoch, zahŕňajúcu všetko, čo dnešné moderné drevostavby umožňujú, ktorá bude pohodlným útočiskom rodiny cez víkendy či dovolenky.

Architekti sa museli vysporiadať predovšetkým s lesným charakterom pozemku a tiež s pôdorysom pôvodnej chaty, ktorý drevostavba nesmela prekročiť.

Ako hovorí architektka Klára Vratislavová: „Návrh domu a interiéru prebiehal ruka v ruke – súčasne – tak, aby sme dokázali dobre využiť každý centimeter miesta, ktorý nám pôvodná dedova chatka vymedzila.“

A tak sa na neveľkú plochu približne 5 x 8,5 m vošla jedáleň a obývacia izba v jednom, navyše s veľkorysým výhľadom na vodnú hladinu. Taktiež tu nájdeš priestranné zádverie s lavicou na prezúvanie, kúpeľňu, samostatnú toaletu, komoru a dokonca aj technickú miestnosť.

Chata ako kajuta lode: Unikátne bývanie prekvapuje v každom smere

Na poschodí potom vznikla jedna väčšia a jedna menšia spálňa a tiež šatňa. „Poschodie sme vymýšľali opačne, než ako je zvykom. Najskôr vznikali potrebné priestory pre spálne a potom sme strechu okrajovali tak, aby hmota domu bola čo najmenšia. Naším cieľom bolo navrhnúť stavbu, ktorá sa pokorne zapojí do zeleného svahu nad vodnou hladinou, kde stoja prevažne skromné staré chatky,“ dopĺňa Klára Vratislavová.

Kajuta lode bola inšpiráciou nielen vzhľadom na blízkosť vodnej hladiny, ale predovšetkým pri navrhovaní interiéru – všetko je prakticky usporiadané na malom priestore, využitý je doslova každý centimeter. Pôsobivý je aj kontrast medzi exteriérom a interiérom. Zvonku je dom takpovediac hmotovo čisto funkčný, materiálovo skromný. Vnútri naopak moderný, priestranný, prepracovaný do každého detailu.

zdroj: Prodesi/Domesi/foto: BoysPlayNice

„Našej práci dáva zmysel stavať domy, kde ľudia radi žijú či pracujú. Rovnako tak je pre nás zásadné stavať ekologicky, šetrne k prírode a využívať drevo z lokálnych zdrojov, ktoré je zároveň u nás tiež spracovávané. Drevo sme si obľúbili pre jeho jednoduchú opracovateľnosť a pre rýchlosť výstavby – drevená konštrukcia býva postavená už niekoľko dní a je tak menšou záťažou pre okolie stavby. Využívame predovšetkým drevo smrekové, smrekovec či dub. Naše stavby sú ideálnym priesečníkom prírody a high-tech technológie,“ dodáva tím architektonického štúdia Prodesi/Domesi.

 • Štúdio Prodesi/Domesi
 • Autor Ing. arch. Klára Vratislavová, hlavný architekt, návrh interiéru Ing. arch. Pavel Horák, architekt
 • Projekčný tím Bc. Ján Švarc
 • Zastavaná plocha 43 m²
 • Úžitková plocha 65 m²
 • Fotografie BoysPlayNice, www.boysplaynice.com
Zdroj: Prodesi/Domesi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá