Perla Škandinávie so skvelým jedlom. Sever Európy si teraz užiješ za cenu obeda

  • Pokiaľ chceš ísť na výlet, máme pre teba skvelý tip
  • Skvelé jedlo, bohatá história a množstvo atrakcií
  • V metropole severu Európy si každý niečo nájde
kodaň dánsko
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/copenhagenexplore
  • Pokiaľ chceš ísť na výlet, máme pre teba skvelý tip
  • Skvelé jedlo, bohatá história a množstvo atrakcií
  • V metropole severu Európy si každý niečo nájde

Kodaň, hlavné mesto Dánska, je jednou z najkrajších a najkultúrnejších metropol Európy. Jedna z najväčších ozdôb Škandinávie návštevníkom ponúka bohatú históriu, impozantnú architektúru a moderný životný štýl. Kodaň je známa svojou udržateľnosťou a širokým výberom dopravných možností, vrátane bicyklov a elektrických vozidiel.

Do metropoly severu Európy a späť sa dnes Slováci môžu dostať za približne 37 eur. Návštevníkom ponúka nezabudnuteľný zážitok, ktorý siaha od historických pamiatok až po moderné architektonické skvosty. Pokiaľ hľadáš destináciu na aprílový štvordňový výlet či krátku dovolenku v iných mesiacoch, možno sme ti našli dobrý tip na výlet.

Paláce, zábavný park či prístav

Kodaň bola založená v 10. storočí ako prístavné mesto a postupne sa vyvinula do dôležitého obchodného centra. Dnes je plná historických pamiatok, ktoré svedčia o jej bohatej histórii. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí okrem iného palác Christiansborg či palácový komplex Amalienborg. Ďalšou nádhernou stavbou je Kostol nášho Spasiteľa, ktorý je jedným z najstarších kostolov v Kodani.

V súčasnosti patrí medzi najpútavejšie atrakcie zábavný park Tivoli, ktorý sa nachádza v centre mesta. Park bol založený v roku 1843 a dnes návštevníkom ponúka širokú škálu atrakcií, vrátane horských dráh, kolotočov a divadelných predstavení. Ide o ideálne miesto na trávenie času s rodinou a priateľmi, obzvlášť počas letnej sezóny, kedy sú tu organizované mnohé koncerty a kultúrne podujatia.

Ďalším pôsobivým miestom je malebný prístav Nyhavn. Ten je obklopený farebnými historickými domami a plachetnicami, ktoré sú súčasťou Kodane už po stáročia. Nyhavn je ideálnym miestom na relax, kde si môžeš vychutnať dánsku kávu alebo miestne špeciality v jednej z mnohých reštaurácií a kaviarní.

kodaň dánsko
zdroj: Unsplash/Febiyan

Mesto je známe svojou cyklistickou kultúrou a CNBC ho v roku 2022 označilo za jedno z 10 najpriateľskejších miest pre cyklistov na svete. Na bicykli sa denne „vyváža“ viac ako polovica obyvateľov mesta, čo znižuje emisie a zlepšuje kvalitu ich života.

V Kodani nájdeš viac ako 350 kilometrov vyhradených cyklistických dráh, ktoré umožňujú objavovať mesto na dvoch kolesách pohodlne a bezpečne. Požičovne bicyklov sú dostupné po celom meste, takže svoje dobrodružstvo môžeš začať prakticky kdekoľvek.

Hlavné mesto Dánska je tiež známe svojou vynikajúcou kuchyňou a množstvom reštaurácií, ktoré ponúkajú jedlá z celého sveta. Tradičná dánska kuchyňa sa zameriava na jednoduché a kvalitné suroviny, ako sú ryba, mäso, zelenina a obilniny.

Medzi typické dánske špeciality patrí smørrebrød, teda otvorený sendvič s rôznymi druhmi nátierok, a frikadeller, čo sú mäsové guľky alebo malé fašírky.

Jednou z najznámejších reštaurácií v Kodani je Noma, ktorej šéfkuchár René Redzepi je považovaný za jedného z najlepších na svete. Noma ponúka jedinečný zážitok, ktorý kombinuje tradičné a moderné techniky varenia s dôrazom na miestne a sezónne suroviny.

Pokiaľ však chceš navštíviť túto vyhľadávanú reštauráciu, budeš sa musieť poponáhľať. Podľa The New York Times prevádzka zatvorí svoje brány ku konca roka 2024.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Copenhagen 🇩🇰 Travel | Hotels | Food | Tips (@copenhagenexplore)

Spiatočná letenka za 37 eur

Kodaň má k ochrane životného prostredia a k princípu udržateľnosti silné záväzky. Mesto má ambiciózne plány stať sa do roku 2025 prvým uhlíkovým neutrálnym hlavným mestom na svete. Investuje tiež do obnoviteľných zdrojov energie, vrátane solárnej, geotermálnej či výroby energie z odpadu. Medzi jej ciele tiež patrí rozvoj zelenej infraštruktúry, ako sú parky, záhrady a mestské poľnohospodárske projekty.

Ako uvádza portál Ryanair, spiatočná letenka z Viedne do Kodane od stredy 19. apríla do soboty 22. apríla ťa v súčasnosti vyjde, v prepočte, približne 37 €. Na výber máš z nekonečných kombinácií rôznych iných dátumov, avšak pri nich už musíš počítať s tým, že do peňaženky siahneš o niečo hlbšie.

Kodaň je mesto s bohatou históriou, rozmanitou kultúrou a do budúcna plánuje byť ešte ekologickejšie. Hlavné mesto Dánska je kombináciou histórie, zábavy, jedinečnej gastronómie a dôrazu na ekológiu.

Podľa portálu The Savvy Backpacker za priemerný obed v Kodani zaplatíš, v prepočte, 11 eur, čo je, pri prihliadnutí na to, že ide o metropolu, veľmi dobrá cena. Pokiaľ teda máš chuť na pár dní niekam vyraziť za pár stoviek, možno sme ti tvoj výlet naplánovali za teba.

Zdroje: CNBC, The New York TImes, Instagram/copenhagenexplore, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá