Pes vníma, ak sa s ním rozprávaš v cudzom jazyku. Vedci to dokázali prekvapivou metódou (ŠTÚDIA)

  • Pes dokáže rozoznať náhodné ľudské zvuky od reči
  • Vie tiež, či s ním človek komunikuje v cudzom jazyku
pes, psy,
Unsplash/Helena Lopes
  • Pes dokáže rozoznať náhodné ľudské zvuky od reči
  • Vie tiež, či s ním človek komunikuje v cudzom jazyku

Tvoj pes ti skutočne rozumie. Vedecký tím, ktorý pôsobí v Budapešti, prišiel s novou štúdiou, pomocou MRI skenov sa im podarilo dokázať, že pes rozoznáva ľudskú reč a tiež vníma, ak s ním niekto komunikuje v cudzom jazyku.

Podľa vedcov nie je pes jediným zvieraťom, ktorý by sa niečo podobné mohol naučiť. No zatiaľ čo by si iné zvieratá musel trénovať, pes sa to naučí sám. Ľuďom totiž načúva. Štúdia bola zverejnená v časopise NeuroImage.

Psom počas experimentu púšťali rozprávku

Neurobiologička Laura Cuayaová sa spolu so svojím psom Kun-kun presťahovala z Mexika do Budapešti, kde začala pôsobiť na univerzite Loránda Eötvösa.

Na prechádzkach sa k nim ľudia často prihovárali a vedkyňu preto zaujímalo, či si jej pes všimol, že naňho ľudia zrazu rozprávajú iným jazykom.

Spolu so svojim vedeckým tímom naučila Kun-Kun a ďalších 17 psov nehybne ležať v prístroji magnetickej rezonancie tak, aby im mohli skenovať mozog.

Počas toho im prehrávali tri rôzne nahrávky, čítanie rozprávky Malý princ po španielsky, maďarsky a napokon im pustili sériu ľudských zvukov, ktoré sa vôbec nepodobali na reč.

Všetky psy, ktoré im pri ich experimente pomohli, boli celý život vystavené jednému zo spomínaných jazykov. Buď sa s nimi rozprávali po španielsky, alebo maďarsky a druhý jazyk nepoznali.

Starším psom sa darilo viac

Vedci vo svojom vyhlásení k štúdii na portáli EurekAlert konštatujú, že psy nie len rozoznávali medzi rečou a zvukmi, ale tiež reagovali inak na jazyk, ktorý poznali.

Domnievajú sa, že ich mozog spracováva zvuk v dvoch krokoch. Primárna sluchová kôra deteguje, či je zvuk rečou, alebo nie. Sekundárna napokon rozlišuje medzi tým, či ide o známy, alebo neznámy jazyk.

Počas experimentu sa vedcom podarilo zachytiť, že staršie psy vykazujú väčšiu aktivitu v sekundárnej sluchovej kôre. Zdá sa teda, že vedia o niečo lepšie rozlíšiť známy jazyk než mladšie psy.

Vedúca štúdie Laura Cuayaová si to vysvetľuje celkom jednoducho: „Hlavným dôvodom je zrejme čas, ktorý mali na napočúvanie konkrétneho jazyka. Staršie psy mali viac možností počúvať, ako sa ľudia rozprávajú.“

Vedci si myslia, že psy nie sú jedinými zvieratami, ktoré by dokázali rozoznať rozdiel medzi ľudskými jazykmi.

Mozog je mimoriadne dobrý v zachytávaní vzorov. Každý jazyk má jedinečnú sériu zvukov a vzorov, vďaka ktorým sa od seba navzájom líšia,“ vysvetľuje Cuayaová. „Tieto vzory by boli schopné rozoznať mnohé zvieratá, ak by sme ich vytrénovali.“

Psy sú však jedinečné kvôli tomu, že ich trénovať netreba. Sú to jediné zvieratá, ktoré nám načúvať chcú a naučia sa to sami.

„Ich mozgy zistili rozdiel spontánne, možno kvôli procesu domestikácie,“ dopĺňa Cuayaová.

Zdroje: Neuroimagine, Eurek Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá