Peter a Barbora cestujú po svete vďaka práci online. Klasickú kariéru zahodili za hlavu a plnia si sny

  • Po štúdiu ich nelákala klasická práca z kancelárie, preto vyrazili na cesty po svete
  • Tie si platia čisto vďaka práci online
cestovanie
Instagram/@odsouzeni_cestovat
  • Po štúdiu ich nelákala klasická práca z kancelárie, preto vyrazili na cesty po svete
  • Tie si platia čisto vďaka práci online

Peter a Barbora „Baru“ tvoria mladý cestovateľský pár, ktorý prepadol myšlienke cestovať po celom svete a popritom pracovať výlučne online. Od Petra rodičia žiadali, aby najskôr vyštudoval a až potom sa vydal na cesty, pustil sa preto do štúdia IT a z tohto odboru získal aj inžiniersky diplom. Podobne to bolo aj s Baru, ktorá má za sebou štúdium verejnej správy a regionálneho rozvoju.

„Samozrejme sme už pri štúdiu cestovali, ale menej ako by sme si predstavovali. Kombinácia školy a práce nám dávala zabrať, takže sme sa väčšinou zmohli maximálne na predĺžené víkendy, poprípade na nejaký ten low cost trip po Európe cez prázdniny,“ objasňuje Peter pre Startitup.

zdroj: Instagram/@odsouzeni_cestovat

Prvým veľkým impulzom neusadiť sa, ale cestovať, bol ich väčší trip a to konkrétne na Srí Lanku v roku 2017. Tam si uvedomili, že chcú naplno spoznávať svet, aj keď to bude náročné. „Nepamätám si, že by sme sa niečoho vyložene obávali. Mali sme jasne vytýčené ciele a išli sme si za nimi. Navyše sme mali podporu aj od našich rodín a to hneď ide všetko lepšie,“ tvrdí Peter.

Konštatuje, že v tom čase mali v hlavách len dva plány. Jednou z možností bolo začať niekde na pár mesiacov „otročiť“ a za zarobené peniaze precestovať danú krajinu. Druhou alternatívou bolo nájsť si prácu online, pri ktorej by nemuseli strácať čas žiadnou namáhavou manuálnou prácou.

zdroj: Instagram/@odsouzeni_cestovat

„Začali sme cestovať prvým spôsobom, ale celkom rýchlo si k nám našiel cestu aj druhý variant. Momentálne robíme online marketing pre japonskú spoločnosť vyrábajúcu ionizátory. To je vlastne prístroj, ktorý je napojený na kohútikovú vodu, ktorú najprv prefiltruje a potom pomocou elektrolýzy vytvára vodu plnú antioxidantov. Navyše vie meniť pH a takto upravenou vodou sa dá zbaviť snáď všetkej chémie, ktorá sa používa v domácnostiach.

Po niekoľkých pokusoch pracovať online im práve tento smer dáva zmysel, pretože sa snažia žiť udržateľne a ionizátor im uľahčuje napredovať v ich filozofii. Za jeden predaj takéhoto ionizátora dostanú od japonskej spoločnosti 750 eur.

Vďaka takémuto online podnikaniu cestovali napríklad po Novom Zélande, kde si kúpili aj vlastnú obytnú dodávku. „Platili sme vlastne len za jedlo a benzín, čo vychádzalo dokopy približne na 117 eur na týždeň, plus menšie výdavky za pranie, sprchu či kemp. To sme zvládli mesačné náklady napasovať do 585 eur. Bohužiaľ takýchto mesiacov moc nebolo,“ smeje sa Peter.

Ocitli sa aj v raji digitálnych nomádov, a teda na Bali, kde zvládli prežiť s mesačnými výdavkami na úrovni 1170 eur na dve osoby. „Keďže je Bali jedna z tých lacnejších krajín, tak sme si tu dopriali a to sa, samozrejme, premietlo na finálnej sume. Najnákladnejšie je rozhodne ubytovanie.“ Naopak, jedlo sa tu dá bez problémov kúpiť aj pod 1 euro a prenájom skútru na mesiac stojí od 39 do 78 eur.

zdroj: Instagram/@odsouzeni_cestovat

Peter vysvetľuje, že najnáročnejšou úlohou na takýchto nomádskych cestách je zostať sám sebe šéfom. Pomerne komplikované je podľa jeho slov tiež vedieť si rozvrhnúť čas, ktorý sa majú venovať práci.

Mnoho ľudí, ktorí by sa chceli vydať na dlhotrvajúce cesty, nevedia, ako vyriešiť také praktické veci ako je platenie odvodov.

„Keď sme odlietali na Nový Zéland, tak sme sa odhlásili z poisťovne a mali sme zaplatené ročné cestovné poistenie. V prípade, keď nejdeme do cudziny na dlhšie ako pol roka, odvádzame všetko klasicky doma.“

zdroj: Instagram/@odsouzeni_cestovat

Treba tiež spomenúť, že Peter má už za sebou tri mesiace života v Spojených štátoch amerických, zatiaľ čo Barbora bola na mesiac v surferskom kempe uprostred džungle v Kostarike. Následne spoločne žili dva mesiace na Islande, potom rok v spomínanom obytnom aute na Novom Zélande a teraz štvrť roka na Bali.

Za jednu z ich preferovaných destinácií pre digitálnych označujú Bali, dôvodom je tamojšie prostredie a služby prispôsobené potrebám ľudí, ktorí pracujú na diaľku. „Najobľúbenejšiu destináciu v tomto smere nemáme, dokážeme fungovať všade, kde je signál a elektrina, napríklad aj vo vane na Novom Zélande uprostred ničoho.“

zdroj: Instagram/@odsouzeni_cestovat

Čo sa týka pandémie, online prácu tejto dvojice kríza obišla, no horšie je to s cestovaním. „Všetko sa neustále mení. Podmienky na vstupy do krajín, ktoré platili včera, sú dnes iné. Napríklad cestu na Bali sme riešili ustavične tri mesiace. Podarilo sa nám odletieť až na tretie letenky. Navyše to lezie aj dosť do peňazí – zrušené letenky, karantény, PCR testy a nedajbože hospitalizácie niekde v cudzine s COVID-19.“

zdroj: Instagram/@odsouzeni_cestovat

A čo by mladí cestovatelia poradili ľuďom, ktorý by chceli cestovať po svete, no obávajú sa spraviť prvý krok? „Rozhodne choďte do toho! Samozrejme počítajte s tým, že cestovanie občas nie je prechádzka ružovou záhradou a občas budete musieť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, ale nech už sa prihodí na cestách čokoľvek, obrovsky vás to v živote posunie. Nájdete množstvo nových priateľstiev, uvidíte krásne miesta a dozviete sa informácie, aké vám v TV nepovedia. No a napríklad prídete aj na to, že vaša rodná krajina nie je taká zlá v porovnaní s ostatnými.“

Cesty Petra a Baru môžeš sledovať aj na ich Instagrame.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá