Peter otvára v Bratislave novú slovenskú remeselnú zmrzlináreň. Gelato si tu dáš už o pár dní

  • Hlavné mesto už čoskoro dostane novú zmrzlináreň
  • Za jej vznikom stojí známy gelato majster
Ilustračná, Dželato
  • Hlavné mesto už čoskoro dostane novú zmrzlináreň
  • Za jej vznikom stojí známy gelato majster

Už nejeden profesionálny zmrzlinár nám prezradil, že viesť prevádzku s ponukou pravého gelata vie byť na Slovensku skutočne náročné. Veď už len vytvoriť si vlastnú receptúru, rozumieť surovinám, vedieť, ktoré ako fungujú samy a spolu, to je štúdium na celý život.

Všetko sa vyvíja, mení a inovuje, človek sa preto musí stále učiť, často aj na vlastných chybách. Mnohí gelato fanatici získali svoje základy v známej talianskej Gelato University v Bologni.

Dnes je podobných škôl veľa a ich výhodou je, že človeka tu neučia len používať suroviny, ale pochopiť, ako fungujú, a na základe toho vedieť, aké a kde použiť. 

Gelato University má už 20-ročnú tradíciu, založená bola firmou Carpigiani Group, ktorá je svetovým lídrom v oblasti výroby gelatových strojov a príslušenstva. Univerzita aj aktuálne ponúka rôzne kurzy výroby gelata a je určená nielen pre profesionálnych záujemcov, ale aj pre nadšencov a domácich kuchárov.

Ceny kurzov na Gelato University v Bologni sa líšia v závislosti od toho, aký kurz si zvolíš a koľko trvá. Týždňový kurz vychádza na približne 1 800 eur. 3-týždňový stojí približne 4 500 eur, za 5-týždňový kurz zaplatíš 7 500 eur a profesionálny vychádza až 12 000 eur.

gel
zdroj: Unsplash/ana

Kurzy nezahŕňajú len výučbu o ingredienciách a príprave gelata, ale aj o marketingu a riadení podniku v oblasti výroby ľadového krému. Škola má moderné laboratóriá a vyučujú tu profesionálni inštruktori s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti výroby a predaja gelata.

V súčasnosti má Gelato University študentov z viac ako 100 krajín a ponúka kurzy v rôznych jazykoch, vrátane angličtiny, taliančiny a španielčiny.

Univerzita spolupracuje s rôznymi firmami a inštitúciami z celého sveta a jej absolventi majú zväčša veľké šance na úspešnú zmrzlinársku kariéru. V roku 2018 bola Gelato University dokonca zahrnutá do zoznamu desiatich najzaujímavejších univerzít na svete podľa portálu Study International.

Zmrzlina z prášku je faux pas

Na Slovensku ešte stále máme mnoho zmrzlinární, ktoré prezentujú svoj ľadový krém ako poctivé gelato, no pritom ho miešajú z prefabrikovaného prášku. Rozoznať poctivú zmrzlinu od tej práškovej môže aj laik.

Podľa tímu známej zmrzlinárne Velice je to aj preto, že ľudia dnes už majú veľmi veľa informácií a hlavne si dávajú záležať na tom, čo si kupujú, a týka sa to aj zmrzliny.

„Prirovnal by som to k dva dni varenému vývaru od starej mamy s tmavo žltými domácimi rezancami z domácich vajec vs. prášková polievka zo sáčku, zaliata horúcou vodou. Každý rozpozná rozdiel.“

V skratke, „prášková“ zmrzlina pripravená zmiešaním polotovaru a vody (v lepšom prípade mlieka), sa väčšinou robí studenou cestou (zmiešaj a zmraz).

Toho následkom je nedokonalé spojenie (nehomogenizovanie) všetkých zložiek (surovín) a následne ich rýchle oddeľovanie, čo je pri konzumácii citeľné. Ak by sa aj takto pripravená zmes najskôr zahrievala, „pasterizovala“, stále bude chuťovo prázdna, rýchlo sa začne topiť a v chuťovom profile bude obsahovať rôzne rušivé časti, „pachute“.

Gelato nováčik na scéne

Ponuku práškovej zmrzliny jednoznačne nenájdeš v najnovšom gelato projekte, ktorý sa čoskoro predstaví v Bratislave. Na Blumentálskej 19 otvorí svoje brány prevádzka s názvom Dželato. Má ísť o poctivú, slovenskú remeselnú zmrzlinu. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Gelato University, Archív Startitup, cukrari.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá