Peter Pellegrini nechce byť podržtaška. Príbeh politika, ktorý má v rukách kľúč k novej vláde

  • Pellegrini je na politickej scéne už vyše 20 rokov
  • Bystrý chlapec, spomínajú známi
Peter Pellegrini
TASR/Martin Baumann
  • Pellegrini je na politickej scéne už vyše 20 rokov
  • Bystrý chlapec, spomínajú známi

Bystrý chlapec. Schopný krízový manažér. Rodák z Banskej Bystrice, kariérny politik. Jazýček na váhach po voľbách. Kto je Peter Pellegrini, ktorého meno sa v súvislosti s novou vládou skloňuje čoraz viac?

Dnes drží v rukách všetky tromfy. Hlas ako tretia najsilnejšia strana môže rozhodnúť, kto bude zostavovať vládu. A bude to napínavé rozhodovanie. Peter Pellegrini totiž nevylučuje spoluprácu so Smerom, ale ani s Progresívnym Slovenskom. 

Ja nebudem žiadna podržtaška, ani nebudeme my niekomu len akoby výťahom k moci, aby si mohol zobrať krajinu k moci a robiť si tu, čo chce. Buď to pôjde aj podľa našich predstáv, alebo taká vláda nevznikne,“ skonštatoval Pellegrini, ktorého Hlas bude tou povestnou „drahou nevestou“.

Peter Pellegrini nie je žiadny politický nováčik, veď dlhé roky sedel v parlamente za Smer. Sako s odznakom Hlas-SD si obliekol až po vyše dvoch dekádach pôsobenia po boku Roberta Fica. A to podľa politológa Radoslava Štefančíka jasne značí, že mal jeho plnú dôveru.

Najlepšie slovo je tu asi ‚bystrý‘,“ hovorí o ňom jeden zo zakladateľov Smeru Boris Zala. „Videl som, že v strane (Smere-SD, pozn. red.) ho občas využívali aj na také krízové manažérske aktivity.“

Rodák z Banskej Bystrice, ktorý odmalička hlásal, že chce byť diplomat. „Chytrý spolužiak“ a „mladý manažér“ sa vyšplhal po politickom rebríčku až na vrchol, no rád sa prezentuje ako bežný človek pracujúci na poli či s kosačkou v ruke.

Kto je teda Peter Pellegrini? Čo sprevádzalo jeho politický rast? Na vlastnej koži si vyskúšal, aké je to stáť na čele rezortu školstva a ohrial sa na pozícii šéfa úradu podpredsedu vlády pre investície. Okolo Pellegriniho sa otvárajú rôzne témy vzbudzujúce polemiku a otázniky. Jeho meno sa totiž skloňovalo aj v súvislosti s údajným úplatkom vo výške 150-tisíc eur, písali sme.

Narodil sa do rodiny učiteľky a automechanika. Stalo sa tak 6. októbra v Banskej Bystrici a už odmalička hlásal, že smeruje do politických vôd. Keď sa ho učiteľka spýtala, aké povolanie by chcel mať, odpovedal veľvyslanec alebo diplomat. „Asi sa mi teda splnil ten sen, ktorý som vyslovil,“ dodáva po rokoch.

Dobrý študent s jasným cieľom 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SIU, Archív SIU, Aktuality, Aktiality, Vláda.gov, Plus 7 dní, Denník N, Denník SME, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá