Peter Pellegrini začal druhé kolo kampane ostro: „Chcem byť prezidentom ľudí, nie elít“ (VIDEO)

  • Včera sa konalo prvé kolo prezidentských volieb
  • Na druhom mieste sa umiestnil Peter Pellegrini
Pellegrini
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Štatistický úrad Slovenskej republiky dnes ráno zverejnil oficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb 2024 na Slovensku. Ako už bolo zrejmé z neoficiálnych výsledkov, víťazom prvého kola sa stal diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok, s celkovým počtom hlasov 958 393, čo je 42,51 %, na druhom mieste sa však umiestnil Peter Pellegrini s výsledkom 37,02 percenta.

Pellegrini označil svoj výsledok za obrovský úspech a deklaroval, že splnil základný cieľ, dostať sa do druhého kola. Výsledky podľa neho ukazujú napínavý príbeh do druhého kola. Nechce v kampani obsahovo meniť nič.

Pellegrini na sociálnej sieti Facebook zverejnil prvé video od konca prvého kola prezidentských volieb. „Priatelia, ďakujem vám za účasť v prezidentských voľbách a za podporu, ktorá mi umožnila postúpiť v prezidentských voľbách ďalej,“ uviedol.

„Vidím obrovské rozdiely v tom, čo ponúkam ja a môj protikandidát,“ povedal Pellegrini vo videu. „Chcem byť prezidentom mieru, ktorý hrdo a suverénne obhajuje slovenské národnoštátne záujmy,“ dodal.

Podpora kandidátov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa poďakovala občanom za účasť. Želá si, aby bola kampaň pred ďalším kolom férová, korektná a kultivovaná. Podľa prezidentky sa ukázalo, že občanom záleží na osude Slovenska a nie je im ľahostajná budúcnosť krajiny.

Korčok vníma výsledok ako povzbudivý. Je si vedomý, že v druhom kole musí „pridať“. S kandidátmi, ktorí nepostúpili do druhého kola, chce rokovať o podpore. Diskutoval už s Igorom Matovičom, Jánom Kubišom, Patrikom Dubovským a Krisztiánom Forróm.

Koaličný Smer-SD naďalej plne podporuje Pellegriniho, potvrdil premiér a líder Smeru-SD Robert Fico. SNS sa k podpore Pellegriniho vyjadrí po koaličných rokovaniach. Poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) si myslí, že Pellegrini presvedčí o podpore aj neúspešného kandidáta Kubiša.

Horehronie volilo Pellegriniho

Horehronie volilo v prvom kole sobotňajších (23. 3.) prezidentských volieb Petra Pellegriniho, s prehľadom tam zvíťazil s 51,45 percenta hlasov. Jeho protikandidát v druhom kole Ivan Korčok oslovil v okrese Brezno 31,56 percenta voličov. Volebná účasť tam dosiahla 49,41 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb zverejnených Štatistickým úradom SR.

V meste Brezno získal Pellegrini 46,54 percenta hlasov, Korčok 37,76 percenta. Volebná účasť predstavovala 48,60 percenta. Pellegrini s výnimkou dvoch turistických lokalít dominoval vo všetkých obciach v Breznianskom okrese, pričom v Heľpe, Šumiaci, Pohorelej, Osrblí, Ráztoke a Závadke nad Hronom získal vyše 60 percent hlasov.

Bystrá a Mýto pod Ďumbierom volili Korčoka, v Bystrej mu dalo hlas 65 percent a v Mýte vyše 50 percent voličov.

Čítaj viac z kategórie: Prezidentské voľby 2024

Zdroje: Facebook, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá