Peter pod Kráľovu hoľu priniesol ako prvý na Slovensku novinku

  • Prvé slnečné lúče so sebou prinášajú veľkú chuť plánovať výlety na teplejšie dni
  • Ak nie si veľký milovník exotiky, no radšej si užívaš domácu pôdu, máme pre teba skvelý tip
  • Aj v zime si totižto môžeš užiť štipku adrenalínu vďaka jazde bicyklom po Horehroní
Filip Majerčík Photography
  • Prvé slnečné lúče so sebou prinášajú veľkú chuť plánovať výlety na teplejšie dni
  • Ak nie si veľký milovník exotiky, no radšej si užívaš domácu pôdu, máme pre teba skvelý tip
  • Aj v zime si totižto môžeš užiť štipku adrenalínu vďaka jazde bicyklom po Horehroní

Tráviť dovolenky doma sa konečne opäť stáva veľkým trendom, čo možno vidíš aj sám na sebe. Namiesto dlhých hodín v lietadle radšej sadneš do auta a túžiš preskúmať Štiavnické vrchy, konečne zájsť na východ a prejsť krásne centrum Košíc alebo si oddýchnuť v jedných z našich vychýrených kúpeľných rezortov. Ak si práve pri prvých lúčoch slnka plánuješ najbližšie výlety, pozývame ťa na Horehronie. „Leháro“ to však nebude.

zdroj: Filip Majerčík Photography

Peter sa rozhodol pod Kráľovu hoľu priniesť (ne)obyčajnú požičovňu bicyklov, vďaka ktorej si užiješ krásy Horehronia popri šliapaní do pedálov. Okrem klasických bicyklov môžeš investovať do pohodlnejšej jazdy na elektrickom bicykli, a to navyše aj počas zimy. Projekt E-biky pod Kráľovou hoľou totižto prináša do dedinky Šumiac veľkú novinku. Špeciálne fatbiky s kovovými hrotmi na kolesách, ktoré ti dovolia zabrať aj v ťažkom, zasneženom teréne.

„Hneď po škole som odišiel do zahraničia zbierať skúsenosti. Pracoval som v rôznych hoteloch v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a severnom Taliansku, v Dolomitoch. Tam som na videl ako môže turizmus fungovať. V roku 2014 som sa rozhodol ostať doma, cítil som, že to nie je pre mňa pracovať celý život v zahraničí. Chcel som mať niečo svoje doma na Slovensku. V roku 2015 sa mi podarilo zobrať do prenájmu priestory reštaurácie a krčmy v dedine ktorej som vyrastal, v Šumiaci. Boli to ešte staré komunistické priestory a museli sme začať postupne s prerábaním a rekonštrukciou,“ hovorí pre Startitup zakladateľ myšlienky, Peter Polak.

zdroj: Filip Majerčík Photography

So svojím bratom, ktorý pracoval ako letecký inžinier v nemeckom Mníchove neskôr prišiel nápad otvoriť požičovňu ebikov. „Mal som jediné šťastie, že som začal spolupracovať s firmou Ride.sk Vysvetlili mi všetko, čo je potrebné na fungovanie požičovne. Pomohli mi aj s výberom vhodných ebikov,“ prezradil nám Peter a doplnil, že ho priučili aj drobným opravám. V ponuke požičovne sú klasické horské bicykle, o ktoré však nie je až taký záujem ako o tie elektrické. Na začiatku bolo týchto strojov šesť, minulý rok sa ich počet zdvojnásobil a budúcnosť chcú riešiť operatívne.

„Rezervácia funguje väčšinou telefonicky alebo emailom, bicykle sa dajú požičať počas leta na 4 hodiny alebo na celý deň. eFatbiky s hrotmi prevádzkujeme túto zimu prvýkrát. Zimné bicyklovanie je iné, nie je to pre každého ako v lete, kde bicyklujú deti od 6 do 80 rokov, starších sme ešte nemali. Je to zmena, adrenalín, nadšenie, samozrejme je to aj trochu nebezpečnejšie a náročnejšie podľa podmienok.“

zdroj: Filip Majerčík Photography

Smutnou správou je, že hoci do relatívne chudobného regiónu projekt ťahá množstvo turistov počas letnej aj zimnej sezóny (keďže Šumiac ako mnohé iné obce nemá lyžiarsky vlek a zima je chudobná na turistov), jeho financovanie je čisto ne Petrovi, ktorý si pomohol úsporami a pôžičkou v banke. Príspevky od samosprávy zatiaľ neprišli. E-biky pod Kráľovou hoľou si pod taktovkou Petra obľúbilo množstvo fanúšikov športu a tak chce v rozvoji domáceho turizmu pokračovať aj naďalej. V najbližších sezónach chce pracovať na rezervách svojho podnikania, ale napríklad aj pomôcť so zaznačovaním nových cyklotrás v okolí. Držíme palce.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech