Peter si v Nórsku založil vlastnú agentúru. Podnikanie v tejto krajine nepovažuje za náročné

  • Peter Rusinko študoval na prestížnej univerzite v Londýne
  • Neskôr tu založil vlastnú reklamnú agentúru, s ktorou už expandoval aj do Nórska, kde momentálne žije
  • Peter nám v rozhovore prezradil viac nielen o jeho podnikaní v zahraničí ale aj o tom, čím vlastne mu Nórsko tak učarovalo
now
unsplash.com, archív Rusinko
  • Peter Rusinko študoval na prestížnej univerzite v Londýne
  • Neskôr tu založil vlastnú reklamnú agentúru, s ktorou už expandoval aj do Nórska, kde momentálne žije
  • Peter nám v rozhovore prezradil viac nielen o jeho podnikaní v zahraničí ale aj o tom, čím vlastne mu Nórsko tak učarovalo

Peter Rusinko je ambiciózny mladý Slovák a podnikateľ, ktorý v roku 2004 odcestoval kvôli štúdiu do Veľkej Británie. Tu študoval na prestížnej University of Bedfordshire, reklamu a marketing a neskôr medzinárodný obchod a manažment.

V roku 2012 rozbehol v Británii vlastnú reklamnú agentúru a to aj napriek tomu, že v tomto čase tu neboli nastolené príliš priaznivé podnikateľské podmienky pre cudzincov, takže začiatky neboli vôbec ľahké.

Peter sa však riadi heslom vytrvalosť nepozná hranice” a do podnikania dáva všetko, najmä však čas a energiu. Ako firma postupne rástla, otvárali sa nové obzory a s nimi aj príležitosti. Pomocou ziskového kapitálu som sa dostal do prostredia s nehnuteľnosťami. Tam sme rozumne investovali a pomaly budujeme portfólio rezidenčných, ako aj komerčných nehnuteľností,” prezradil Peter pre Startitup.

zdroj: archív Rusinko

Okrem reklamy a dizajnu sa teda Peter venuje aj nehnuteľnostiam, pričom jeho najnovšie podnikateľské počiny realizuje v Nórsku.

V Nórsku je to celé v začiatkoch, a preto tak ako som začínal v UK, aj tu v Nórsku najprv budujem biznis na tom, čo už viem a to je reklamný dizajn. Určite sa ale pustím do projektov bývania, len čo na to príde vhodný čas,” hovorí Peter.

Okrem iného Peter momentálne zvažuje aj magisterské štúdium na Univerzite v Osle, kam poslal prihlášku, konkrétne na fakultu práva, na štúdium International Trade, Investment and Commercial Law, LL.M.  Mojim cieľom nie je až tak získanie titulu, ako znalosť a prehľad. Celkom sa teším,” objasňuje Peter.

Odchod do Nórska bola len otázka času

Petra vždy lákali severské krajiny, už od čias, keď sa na základnej škole, učili o polárnych žiarach. Neskôr ho však nadchli aj iné faktory ako napríklad vysoká životná úroveň v krajine, ale aj kultúra či zmysel pre dizajn, ktorý je svetoznámy.

Predsa len pozitívne a prevratné správy prichádzajú najčastejšie práve zo Škandinávie. Sú jednoducho dobrí vo viacerých veciach,” komentuje situáciu v Nórsku.

zdroj: archív Rusinko

Peter však nezanevrel ani na Veľkú Britániu, práve naopak, väčšia časť jeho prevádzky je stále na britských ostrovoch, a preto frekventovane lieta do Londýna, najmenej raz mesačne. Nórsko momentálne Peter berie ako akúsi medzizastávku, po 14-tich rokoch strávených vo Veľkej Británii, nakoľko na sebe cítil, že potrebuje zmenu.

V Nórsku si naozaj užívam ten pokoj a značne pomalšie tempo v porovnaní s Veľkou Britániou. Neopísateľná príroda- fjordy, ostrovy, pláže, more, štíty ako naše tatranské sú takmer všade navôkol, doslova pod nosom. Najlepšie na tom je to, že človek si tu na to všetko nájde čas. Lovenie rýb v mori ma doslova chytilo. Nóri sú veľmi aktívni aj v rámci športových aktivít ako je turistika, bežkovanie či cyklistika,” hovorí Peter.

zdroj: archív Rusinko

Je všeobecne známym faktom, že nórske platy sa s tými slovenskými nedajú vôbec porovnávať. Ako to však vníma Peter?

Mzdy v Nórsku sú podstatne vyššie v porovnaní s prevažnou väčšinou európskych krajín. Ľudia si tu žijú dobre a výsledok je aj silnejšia kúpna sila. Ako príklad uvediem našu hodinovú sadzbu, ktorá je 2 a pol násobné vyššia ako v Británii. S vyššou cennou samozrejme prichádzajú aj vyššie nároky, na ktoré si Nóri vážne potrpia. Ja osobne mám kvalitu rád, takže nie je problém nájsť si svoje,” hovorí Peter.

zdroj: pexels.com

Aj keď mnohí majú pred podnikaním v zahraničí rešpekt, Peter nám prezradil, že podnikanie v Nórsku nemusí byť vždy náročné.

Stačí mať rozhľad a postupne a pomaly sa učiť ich systém, zvyky a hlavne mať oči otvorené a uši nastavené správnym smerom. Sám na to idem pomaly a oboznamujem sa s novými informáciami deň čo deň. Na všetko treba čas a trpezlivosť. Príležitostí je mnoho. Je to vyspelá krajina, s férovým prístupom a správnym pomerom ponuky a dopytu. Ak niečo robíte s láskou a vytrvalosťou, výsledky sa dostavia,” objasňuej Peter.

zdroj: pexels.com

A v čom by sa podľa Petra mala naša krajina inšpirovať Nórskom? Záleží to od uhla pohľadu. Podľa môjho názoru, keby sme mali vo vláde čestných ľudí, ktorí by náš štát viedli správnym smerom, teraz to myslím z ekonomického hľadiska, tak snáď by sme ani nepotrebovali Európsku úniu. Nórsko tam nie je. UK bude pravdepodobne nasledovať. Samozrejme je to ťažké takto porovnávať. Asi by sme si aj my mali zriadiť kráľovstvo. Možno teda v budúcich voľbách,” s úsmevom konštatuje Peter.

zdroj: pexels.com

Čo by si odporučil všetkým mladým ľuďom, ktorí by chceli skúsiť pracovať v Nórsku, prípadne si ísť sem len krátkodobo zarobiť?

V Nórsku som len veľmi krátko, sám sa snažím adaptovať na život za polárnym kruhom, kultúru a spôsoby každodenného života. Nemyslím si však, že Nórsko je tou najvhodnejšou krajinou, kam sa oplatí ísť za vidinou krátkodobého zárobku-brigádovania. Cudzinci sa v prvom rade musia zaevidovať a získať registračné číslo D Number. Vyžadovaná je aj znalosť nórskeho jazyka, aj keď sa tam bez problémov dohovoríte po anglicky. Ak si ale plánujete výlet, stojí to za to,” hovorí Peter.

zdroj: unsplash.com

Myslíš, že sa ešte niekedy vrátiš na Slovensko? Čo by ťa sem prilákalo? Slovensko milujem, trávim tu stále veľa času. Vždy keď sa nájde trochu viac času, hoci aj pár dní alebo predĺžený víkend a okolností to umožňujú, letím na Slovensko. Vážne nepoznám lepšie miesto na relax ako práce v záhrade u rodičov,” uzatvára Peter.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech