Petícia podpísaná viac ako 70-tisíckami Slovákov pomohla. Slovensko si vybojovalo nové chránené územie

  • Vláda na včerajšom zasadnutí schválila dve nové prírodné rezervácie - Vihorlatský prales vo Vihorlate a Rydošová vo Východných Karpatoch
  • Naplnila sa tak žiadosť 71 250 občanov Slovenska, ktorí na podporu vzniku rezervácie podpísali najväčšiu hromadnú pripomienku v histórii Slovenska
tazba drevo lesy
TASR/Oliver Ondráš, Facebook/Ján Budaj
  • Vláda na včerajšom zasadnutí schválila dve nové prírodné rezervácie - Vihorlatský prales vo Vihorlate a Rydošová vo Východných Karpatoch
  • Naplnila sa tak žiadosť 71 250 občanov Slovenska, ktorí na podporu vzniku rezervácie podpísali najväčšiu hromadnú pripomienku v histórii Slovenska

Udialo sa tak po dvanástich rokoch práce Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja, ide o veľký úspech angažovanej verejnosti: „Hneď po nástupe na ministerstvo som sa začal zaoberať hromadnou pripomienkou, ktorú podporilo vyše 70-tisíc signatárov. Dožadoval si, aby sa jazero Morské oko a jeho okolie zaradilo v rezervácii Vihorlatský prales do najvyššieho stupňa ochrany. Som rád, že im všetkým môžem odkázať – podarilo sa.“ Minister Budaj potvrdil, že vo vyhlasovaní chránených území bude rezort pokračovať.

„Vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales je nielen dôležitým krokom k napĺňaniu programových cieľov súčasnej vlády a k obnove úcty ku krajine, ale z môjho pohľadu aj vzdanie zaslúženého holdu vzácnemu územiu, ktoré mám osobitne rád,“ povedal po zasadnutí vlády minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Morské oko je považované za veľkú prírodnú zvláštnosť slovenskej prírody. Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách je dokonca tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku. Vihorlatský prales bol vďaka zachovalým bukovým pralesom s 240-ročnými exemplármi dokonca vyhlásený za lokalitu Svetového dedičstva UNESCO.

Aktivisti z Lesohospodárskeho združenia VLK ešte začiatkom roka upozorňovali, že envirorezort navrhuje zrušiť prísnu ochranu jadrovej časti Národnej prírodnej rezervácie Morské oko. Podľa predloženého návrhu Nariadenia Vlády SR samotná vodná plocha Morského oka a okolité lesy mali stratiť status najvyššej ochrany. To by umožnilo výstavbu nových chát a hotelov, ciest, výrub stromov, poľovanie a mnohé iné aktivity, ktoré by poviedli k zničeniu tohto klenotu slovenskej prírody.

Aktivisti a ochranári vtedy vyzvali Slovákov, aby podporili hromadnú pripomienku a postavili sa tak drancovaniu prírody. Za slovenskú prírodu sa postavilo spolu 71259 ľudí a vzácne územie sa podarilo zachrániť.

„Ide spoločne o 2250 hektárov novej divočiny. Je to ďaleko viac prísne chránených území, ako dokázala vyhlásiť predchádzajúca Vláda. Stále je to však málo v porovnaní s potrebnými zonáciami národných parkov. Budem držať palce aj v prípade ďalších území. Naše lesy si to zaslúžia,“ vyjadril sa ochranár Erik Baláž.

Už vyše 100 000 ľudí v petícii žiada, aby sa do slovenských lesov nezasahovalo. Musí to riešiť parlament 

Lesoochranárske zoskupenie VLK dosiahlo aj ďalší významný úspech na poli ochrany našej prírody. Už od roku 2016 sa slovenskí ochranári snažia presadiť to, aby sa na 10 % územia Slovenska nerobilo vôbec nič

Pod slovom „NIČ“ si máš predstaviť nezasahovanie do lesov. Aspoň o časti slovenských lesov by podľa ochranárov mala rozhodovať príroda a nie človek. 

Cieľom je dosiahnuť, aby sa na týchto územiach nerúbalo, nepoľovalo, nepostrekovalo chemikáliami, neodstraňovalo mŕtve drevo, nevysádzalo či nejazdilo na autách. Zároveň má byť podporovaný peší pohyb ľudí na týchto územiach. Víziou je zachovať aspoň časť naozajstnej prírody aj pre ďalšie generácie.

Nakoľko petícia presiahla 100 000 podpisov, bude sa ňou musieť podľa zákona zaoberať parlament. Pomyselné prvé kolo sa tak ochranárom ako aj milovníkom našich lesov podarilo vyhrať.  Ochranári už poslali listy ministrom životného prostredia a pôdohospodárstva s niekoľkými bodmi.

„Žiadame vás aby ste rešpektovali vôľu viac ako 100 000 občanov a vytvorili expertnú komisiu, ktorá pripraví podmienky, kde a za akých podmienok bude vyhlásených 10% bezzásahového územia. Žiadame, aby tieto územia boli vyhlásené len na štátnych pozemkoch a na pozemkoch súkromných vlastníkov, ktorí aktívne chcú svoje pozemky zaradiť do tohto projektu,“ hovoria o svojich požiadavkách ochranári.

Zdroje: MŽP, Lesohospodárskeho združenia VLK, MPSR, ekoforum.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá