Petíciu za vyšetrenie smrti Milana Lučanského podpísalo za 2 dni už 14 000 ľudí, majú 4 požiadavky

  • Signatári petície píšu, že sú pobúrení osudom a tragickou smrťou bývalého prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského
  • Tvrdia, že považujú za neprijateľné, aby ktokoľvek držaný vo väzbe neprimerane trpel a boli mu obmedzované jeho práva
lučanský
TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák
  • Signatári petície píšu, že sú pobúrení osudom a tragickou smrťou bývalého prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského
  • Tvrdia, že považujú za neprijateľné, aby ktokoľvek držaný vo väzbe neprimerane trpel a boli mu obmedzované jeho práva

Okolnosti zranení a smrti generála Milana Lučanského považujú iniciátori petície za nedostatočne vyjasnené. Do pozornosti dávajú medializované informácie, z ktorých podľa ich slov vzniká podozrenie, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, vo svojich vyhláseniach buď zavádzala alebo nebola dostatočne informovaná o konaní jej podriadených v rezorte. 

Nepáči sa im tiež reakcia šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa, ktorý namiesto požadovania dôkladného vyšetrenia udalostí prostredníctvom sociálnej siete verejne vyhlásil, že odmení a zabezpečí beztrestnosť pre osobu, ktorá prinesie informácie o úniku zverejnených informácií z lekárskej dokumentácie. 

Kto bol Milan Lučanský? Mafiáni z 90. rokov sa pred ním triasli, skončil za mrežami kvôli úplatkom za pol milióna

„Minister obrany z titulu svojej funkcie v žiadnom prípade nemá a nesmie mať právo ovplyvňovať vyšetrovanie či konanie orgánov činných v trestnom konaní a v žiadnom prípade nemôže sľubovať beztrestnosť komukoľvek,“ objasňujú.

Signatári ďalej konštatujú, že vláda týmto stratila ich dôveru, že je schopná zabezpečiť hodnoverné, nezaujaté a objektívne vyšetrenie udalostí spojených so zraneniami a smrťou generála Lučanského.

Majú jasné požiadavky 

Do dnešného dňa viac ako 14 000 ľudí v petícii požaduje, aby NRSR zriadila vyšetrovaciu komisiu na vyšetrenie okolností zranení a smrti Lučanského. Tá by mala byť  zložená zo zástupcov všetkých parlamentných strán (každá strana nominuje jedného člena) a jedného zástupcu nominovaného skupinou nezaradených poslancov. Predsedom komisie má byť člen niektorej z opozičných strán alebo zástupca nezaradených poslancov.

Posted by Milan Lučanský on Sunday, January 3, 2021

„Žiadame, aby táto parlamentná komisia dostala k dispozícii všetky zákonné nástroje na vyšetrenie incidentov a tiež okolností predchádzajúcich zraneniam generála Lučanského a jeho smrti a bolo jej umožnené vykonať všetky opatrenia,“ tvrdia.

Žiadajú, aby parlamentná komisia svoje zistenia aj verejne publikovala. Navrhujú tiež, aby sa vláda a jej členovia v dotknutých rezortoch zdržali konania, ktorým by mohli ovplyvniť nezávislosť vyšetrovania komisie. 

„V prípade, že sa preukáže, že sa niektorý z členov Vlády SR nezdržal takéhoto konania, žiadame okamžitú demisiu Vlády SR a vyhlásenie predčasných volieb,“ objasňujú.

Súhlasíš s jasným objasnením smrti Milana Lučanského?

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

Manželka bývalého policajného šéfa Martina Lučanská 29. decembra pri jeho poslednej návšteve mala za chrbtom policajné komando v nepriestrelných vestách so samopalmi v ruke. Napísala to na sociálnej sieti s tým, že minister vnútra Roman Mikulec bol vtedy na chate v Martine. 

„Kým ja som mala za chrbtom Mikulcove komando pri posteli môjho muža, v nepriestrelných vestách a so samopalmi v ruke, pán minister vnútra R. Mikulec sa zabával na chate v Martine na Martinských holiach, kde je do dnešného dňa. A tak sa pýtam sama seba, to naozaj chcem tak veľa, aby niekto tak kompetentný, ako je minister vnútra R. Mikulec, v demokratickej krajine, ktorý zabezpečuje bezpečnosť a poriadok v nej, mu bolo naozaj za ťažko vyvesiť čiernu vlajku nad budovou ministerstva vnútra a vzdať mu tak úctu na počesť jeho pamiatke?“ pýta sa Martina Lučanská.

Milan Lučanský
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Manželka Lučanského prešla podľa Mikulca do zbytočného útoku a vynechala fakty, ktoré stáli úplne na začiatku celého príbehu. Vo svojom profile na sociálnej sieti zdôraznil, že Lučanský čelil závažným obvineniam z prijímania úplatkov v dvoch skutkoch, pričom ich výška mala prekročiť pol milióna eur. 

„Samozrejme, že na Slovensku platí prezumpcia neviny a pán Lučanský nebol ešte právoplatne odsúdený, o to zásadnejšia je preto otázka, prečo sa rozhodol konať tak, ako konal,“ dodal šéf rezortu vnútra. Podotkol, že po mesiacoch, keď nikto vo vláde nerozlišoval medzi pracovnými dňami a víkendom, „si dovolil stráviť pár dní so svojou rodinou, s negatívnym PCR testom, v bubline, pred sprísnením opatrení“.

„Zároveň chcem vysvetliť, že zrejme (ani pre ňu) nie je novou informáciou, keď poviem, že je štandardným postupom, keď v nemocnici dohliadajú na hospitalizovaného väzobne stíhaného príslušníci policajného zboru,“ zdôraznil.

Dodal, že vzhľadom na skutočnosť, že nie sú naplnené podmienky vyhlásenia štátneho smútku a s ohľadom na okolnosti prípadu, ministerstvo vnútra nepristúpilo k vyveseniu čiernych zástav na štátnych budovách.

„Príslušníci policajného zboru si, samozrejme, môžu uctiť pamiatku generála Lučanského na Prezídiu policajného zboru, kde je umiestnená kondolenčná kniha, rovnako aj zapálením sviečky na všetkých pracoviskách policajného zboru,“ uzavrel Mikulec.

Trestné oznámenie 

Ako dnes informoval Refresher.sk, Zbor väzenskej a justičnej stráže sa rozhodol zverejniť otvorený list, v ktorom informuje o pláne podať trestné oznámenie na Fedora Flašíka, analytika Milana Žitného a bývalého šéfa väznice Vladimíra Mužíka. Títo ľudia podľa príslušníkov ZVJS šíria nepravdivé informácie a hoaxy. Práve Fedor Flašík venoval smrti generála Lučanského aj rozsiahly status na sociálnej sieti.

„Vnímame, že aktuálnu situáciu zneužívajú rôzni ľudia na poburovanie verejnosti a bičovanie spoločenských vášní. Považujeme takéto konanie za mimoriadne nebezpečné, preto sa plánujeme brániť aj právnou cestou podaním trestného oznámenia na šíriteľov týchto zámerných lží, či nepodložených konšpirácií,“ uvádza ZVJS v otvorenom liste.

 

Zdroje: peticie.com, Facebook/Martina Lučanská, SITA, Refresher.sk, ZVJS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech