Petinka Furniture je mladý slovenský startup, ktorý vyrába nábytok pre najmenších drobcov

  • Jednoduchý, ale pekný dizajn, doplnený funkčnosťou a 100-percentnou spoľahlivosťou. Aj takto by sa dal definovať učiaci sa nábytok pre deti – Petinka Furniture. Táto slovenská firma je mladá, no s veľkými plánmi do budúcnosti. Pozitívne reakcie ľudí ich ženú ďalej – pracovať, vylepšovať a rozširovať svoje portfólio.
  • Jednoduchý, ale pekný dizajn, doplnený funkčnosťou a 100-percentnou spoľahlivosťou. Aj takto by sa dal definovať učiaci sa nábytok pre deti – Petinka Furniture. Táto slovenská firma je mladá, no s veľkými plánmi do budúcnosti. Pozitívne reakcie ľudí ich ženú ďalej – pracovať, vylepšovať a rozširovať svoje portfólio.

Na úvod sa nám predstav – čím sa Petinka zaoberá?

Ahoj, firma Petinka sa zatiaľ zaoberá výrobou „Little Buddy“ – montessori learning tower, po slovensky učiaca veža. Deti sú prirodzene zvedavé, a keď matka varí, väčšinou chcú vidieť, čo sa deje na linke. Vďaka tejto veži nemusí mať matka dieťa na rukách, ani sa jej nemotá pod nohami, ale stojí vedľa nej vo veži v dostatočnej vzdialenosti od sporáka a môže ju sledovať a pomáhať jej. Dieťa sa už od mala zapája do domácich prác, cíti sa dôležité pre rodinu a z vlastnej skúsenosti vidím, že ich to aj veľmi baví.

zdroj: FB stránka Petinka

Kedy a ako vznikla myšlienka na založenie tohto biznisu?

S nápadom vyrábať práve learning tower prišla moja žena Peťka. Keď navrhla vyrobiť učiacu vežu, priznám sa, že som vôbec nevedel, čo to je. Na nete som našiel dva veľmi protichodné názory na montessori princíp výchovy. Prečítal som si rôzne hejtujúce blogy o nejakých montessori kazateľničkách, či stupienkoch a o tom ako sme mi nič také nemali a ani nepotrebovali, tak som bol dosť skeptický. Zdalo sa mi, že takýto produkt nebude veľa ľudí chcieť.

Keď som ale videl, koľko času v našom prvom prototype trávi naša dcéra Anička a ako ju baví pozorovať Peťku a pomáhať jej, a aká je šťastná z toho, že je „in“, tak som zmenil názor. Tu podľa môjho názoru nejde ani tak o výchovu, ako o to, že je to veľmi praktické. To, že dieťa vidí, čo robí jeho mamička a môže jej pri tom dokonca asistovať, ho robí šťastné.

Začali sme si študovať a zisťovať, aká veža bude najlepšia a najvariabilnejšia a výsledok je „Little Buddy“ s odnímateľnými bezpečnostnými stenami, s výškovo nastaviteľným stupienkom a v prípade potreby sa do neho zmestia aj dve deti.

S ďalším skvelým nápadom, a to že zadnú stenu veže budeme využívať aj ako „Activity board“ pre deti, prišla opäť moja žena. Vyrobili sme zopár prototypov takýchto activity stien s rôznymi ozubenými kolieskami, guľôčkovými dráhami, dvierkami, zámkami a podobne a vybrali sme sa na výstavu kids. shop up otestovať, ako nám na to budú reagovať ľudia a hlavne deti. Musím povedať, že záujem o Little Buddy a hlavne o tie activity zadné steny nás milo prekvapil. Naša idea je taká, že zákazník si kúpi základnú platformu (zadnú bezpečnostnú stenu) a navolí si hračky a activity, aké a koľko chce a podľa nálady, alebo podľa toho, ako dieťa rastie si ich môže ľubovoľne zamieňať. O takéto steny či dokonca čisto activity veže nám prejavili záujem aj rôzne škôlky a detské kútiky. Takže okrem vyrábania vežičiek sa momentálne venujeme v našej firme hlavne tomuto.

 

Petinka je rodinná firma. Čo to znamená – kto je členom Petinka tímu a koľko vás momentálne je?

Petinke sa teraz venujú traja ľudia. Ja mám na starosti všetky technické záležitosti, vývoj a výrobu, moja žena Petinka, má na starosti financie, komunikáciu so zákazníkmi a marketing firmy. Úzko spolupracujeme s dizajnérom Jožkom Venglošom, ktorý nám všetko kreslí, spolu s ním vymýšľame technické riešenia a na jeho cnc fréze vyrábame. No a samozrejme je tu ešte jeden člen tímu a to je naša takmer 2 ročná dcéra Anička, ktorá má na starosti testovanie našich výrobkov.

zdroj: archív Petinka

Pri detskom nábytku je dôležité najmä to, aby bol 100% bezpečný. Ako dosahujete túto bezpečnosť? Je na Slovensku prípadne iná legislatívna povinnosť, ktorú musíte splniť na to, aby ste detský nábytok predávali?

Na výrobu používame iba najkvalitnejšie materiály a je pre nás veľmi dôležité, aby sme vyrábali 100% bezpečné a nezávadné výrobky a chceme ich mať aj odskúšané špecializovaným ústavom a doložené certifikátom. Aj keď, ako sa ukázalo na Slovensku certifikovať niečo, čo sa volá učiaca veža, je dosť problém. Komunikovali sme s viacerými skúšobnými ústavmi. Najprv nás odmietli, lebo vraj veža nie je hračka, potom že učiacu vežu nemajú v tabuľkách, že to nie je ani stolička a ani postieľka, a že to asi nie je ani nábytok, ale že si máme nájsť normu, podľa akej to budeme vyrábať a stačí nejaké vyhlásenie o zhode. Takže vyzerá to tak, že k veži nijaký certifikát nepotrebujeme a stačí nám vyhlásenie o zhode s tou normou. Napriek tomu, ale my ten certifikát chceme získať, a ak chceme nášho Little Buddy v budúcnosti predávať ako hračku, tak aj musíme. Chceme nechať otestovať aj nosnosť a stabilitu. Výsledkom by mal byť CE certifikát. CE certifikát je pre nás vstupenka na európsky trh, kde to chceme s našim výrobkom rozhodne tiež skúsiť.

Na trhu pôsobíte len krátko. Ako by ste zhodnotili svoje doterajšie pôsobenie?

Na nejaké hodnotenia pôsobenia na trhu je ešte priskoro. Stále ešte vymýšľame a vyvíjame náš produkt, a to nás veľmi baví.

Drevárensky priemysel má na Slovensku pomerne bohatú históriu. Máme tu niekoľko firiem, ktoré sa výrobe dreveného nábytku zaoberajú. Ako je to teda s konkurenciou? Máte na Slovensku priamu konkurenciu, ktorá sa zaoberá výlučne výrobou detského funkčného nábytku ako vy?

Je pravda, že na Slovensku je viac firiem zaoberajúcich sa výrobou detského nábytku. Je tu aj pár firiem, ktoré robia ozaj unikátne drevené hračky. Moy Toy, Mr. Wood a veľmi pekný designový nábytok robí napríklad Villo design. Na Slovensku je aj pár ľudí, ktorí vyrábajú učiace veže a veľa ľudí si vyrába tieto veže iba primontovaním akejsi ohrádky na Ikea schodíky. Takže konkurencia tu je. My sa snažíme zákazníkov zaujať tým, že dávame dôraz na funkčnosť a design našej veže. Myslím si, že v tom, čo vyvíjame teraz – a síce kombinácia učiacej veže s activity boardom, ktorý si zákazník bude môcť ľubovoľne prestavovať jednoduchým pridaním, či odobratím hračiek sme na Slovensku a myslím, že aj v Európe unikátni.

zdroj: archív Petinka

Hovorí sa, že v dnešnej dobe je aj ten najlepší produkt neúspešný, ak sa mu nepripraví dobrá stratégia predaja a marketingu. Máte plány, ako spropagovať a komunikovať váš nábytok?

S nejakou výraznou propagáciu nášho produktu sme ešte nezačali. Najprv chceme doladiť posledné detaily, všetko otestovať a scertifikovať. Keď toto všetko bude, tak sa plánujeme zamerať hlavne na online predaj a marketing.

Momentálne máte vytvorený e-shop, kde si môžu zákazníci priamo objednávať vaše produkty. Sú aj iné spôsoby, kde vás ľudia možu stretnúť a bližšie vás spoznať? Chcete do budúcna vytvoriť aj kamennú predajňu?

Momentálne predávame cez webshop, ktorý sa snažíme stále vylepšovať. Tým, že naše veže ošetrujeme zmesou prírodných voskov a olejov Osmo, ktorá sa vyrába v širokej farebnej škále a našim zákazníkom sa snažíme dať čo najväčšiu voľnosť vo výbere farebných kombinácii, tak väčšine objednávok predchádza mailová komunikácia, aby si zákazník mohol presne vybrať odtieň prípadne kombináciu odtieňov po akom túži. Zhruba do týždňa od objednávky sme schopní vyrobiť a dodať vežičku.

zdroj: archív Betinka

Aké iné plány do budúcnosti máte?

Sny a plány do budúcna máme veľké. Nakreslené už máme ďalšie veľmi zaujímavé produkty, ktoré by sme chceli vyrábať. Nápadov je veľmi veľa, ale všetko má svoj čas. Firmu budujeme postupne bez žiadnych prestrelených počiatočných investícií.

Je táto práca pre vás skutočnou prácou, ktorá vás živí alebo ju máte ako hobby?

Petinkou sa zatiaľ neživíme, tak všetko, čo zarobíme, môžeme ďalej investovať do vývoja. Zatiaľ nás to baví a ohlasy ľudí sú tiež výborné. Uvidíme, možno sa nám podarí vybudovať kvalitnú slovensku značku, ktorá bude robiť radosť deťom nielen na Slovensku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech