Petra učí ženy nenosiť klasické nohavičky. Vytvorila pre ne pohodlnú alternatívu z netradičného materiálu

  • Petra založila spolu s manželom a svojou mamou – šičkou, lokálnu značku spodnej bielizne
  • Ani zďaleka však neponúka klasické kúsky
  • Takzvané Majtky sú vyrobené z recyklovaných a certifikovaných materiálov, ktoré vzišli z PET fliaš či vyhodených námorníckych sietí
majtki
Majtki
  • Petra založila spolu s manželom a svojou mamou – šičkou, lokálnu značku spodnej bielizne
  • Ani zďaleka však neponúka klasické kúsky
  • Takzvané Majtky sú vyrobené z recyklovaných a certifikovaných materiálov, ktoré vzišli z PET fliaš či vyhodených námorníckych sietí

Majtki je malou rodinnou firmou, ktorej zakladatelia postavili svoj biznis na šití spodnej bielizne z netradičných materiálov. Ich výrobky totižto pozostávajú výlučne z funkčných certifikovaných materiálov z recyklovaných rybárskych sietí, PET fliaš a bambusu. 

K tomu všetkému ešte kombinujú funkčný dizajn a umelecké diela lokálnych tvorcov. Značka tak spĺňa všetky trendy pojmy ako slow fashion či zero waste. „Máme radi originalitu, farby, jedlo, šport, zvieratá a prírodu. To všetko sa v Majtkách prelína,“ tvrdí tím značky.

Cez deň pracovala ako asistentka, v noci sadala za šijací stroj. Mnohí si myslia, že sa len fotím na Instagram a za šaty pýtam 300 eur

Ako vlastne Majtki vznikli? Inšpiráciou bola skúsenosť zo života:

„Spodnú bielizeň nosí každá žena. Každá má svoju obľúbenú. Ja som sa jedného dňa po pôrode rozhodla ísť cvičiť. Už som sa na seba nemohla pozerať a pri balení som hľadala vhodné nohavičky. Pár kusov som doma našla, ale už nevyzerali úplne k svetu.

Chcela som teda nejaké kúpiť a keďže na mamičky na materskej zo všetkých strán padá také to: ‚podporuj lokálnu tvorbu, uši si sama, upeč chleba’, tak som sa sama dala do hľadania bezšvových a neviditeľných nohavičiek,“ objasňuje vznik značky jej zakladateľka Petra.

Petra je mamou na materskej a ako sama tvrdí, vo svojich nevyužitých chvíľach si vysnívala celý tento projekt a zamilovala sa do neho, no zároveň sa „upísala sa diablovi“. 

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Takže miesto poludňajšieho oddychu, keď dieťa spí, Petra tvorí, šije a venuje sa Majtkám, ktorých jedným z hlavných benefitov je ich materiál.

Ide o recyklovaný polyester, ktorý má rovnaké vlastnosti, ako jeho čistá verzia. Veľmi dobre sa udržuje, je pevný a vysoko odolný. Výroba čistého polyesteru je však vysoko náročná pre naše životné prostredie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Majtki (@nosimmajtki)

Recyklovaný polyester je, naopak, vyrábaný z toho, čo už na svete je, a pri výrobe má nižšiu uhlíkovú stopu až o 75 %. Ekologickejší aj aj v porovnaní s výrobou organickej bavlny, a to o 50 %.

Pri jeho výrobe sa navyše spotrebuje o 90 % menej vody a o 70 % menej energie.

Materiál je vyrobený z vylovených rybárskych sietí, ktoré v oceánoch a moriach zabíjajú morské živočíchy, no využívajú sa aj recyklované PET fľaše.

Výroba pritom podlieha najprísnejším kritériám. Značka sa môže pochváliť certifikátmi OEKO Tex Standard 100 a Global Recycle Standard.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Majtki (@nosimmajtki)

Proces výroby prebieha tak, že sa recyklovaný polyester (rybárske siete, PET fľaše) očistí a vytvoria sa z neho malé granulky. Z tých sa následne pri vysokých teplotách vyťahujú vlákna, ktoré sa používajú na pletenie látky.

Berieš pri výbere oblečenia ohľad na životné prostredie?

A prečo práve recyklovaný polyester?

Zakladatelia značky po ňom siahli aj preto, že materiál musel spĺňať dôležitý aspekt – byť neviditeľný pod oblečením a nemať žiadne zbytočné lemy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Majtki (@nosimmajtki)

„Páčia sa nám prírodné materiály, ale máme tiež radi komfort, ktorý nám prináša bezšvové a neviditeľné spodné prádlo. Látka má navyše aj iné benefity, ako napríklad to, že funkčná membrána zaisťuje priedušnosť. Majtky sú teda vhodné tiež na šport a rýchlo schnú.“  Ich cena je jednotná, a teda 13 eur za kus.

Keď sa povie látka z recyklovaných PET fliaš, človeku môže preletieť hlavou množstvo otázok. Medzi tie najčastejšie patrí úvaha o tom, či nebude táto látka na dotyk nepríjemná – plastová.

„Látka je na nerozoznanie od klasickej látky z mikrovlákna (polyesteru). Mali sme v rukách desiatky vzoriek a veríme tomu, že látka, ktorú sme vybrali, je veľmi príjemná. Na dotyk je mäkučká a vďaka elastnu pružná. Preto sa jednoducho prispôsobí tvarom vášho tela.“

Zdroj: Majtki

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá