Petrohrad je jedno z najkrajších miest sveta, ktoré môžeš navštíviť za pár eur

  • Okno do Európy, Cárov sen, Benátky východu, ale aj mesto kostí
  • Petrohrad býva prirovnávaný k Parížu a kto tvrdí, že je to najkrajšie mesto Európy, neklame
  • Ak si toto miesto nenavštívil, určite by si mal
pina
Pixabay
  • Okno do Európy, Cárov sen, Benátky východu, ale aj mesto kostí
  • Petrohrad býva prirovnávaný k Parížu a kto tvrdí, že je to najkrajšie mesto Európy, neklame
  • Ak si toto miesto nenavštívil, určite by si mal

Petrohrad – bývalé hlavné mesto Ruska, má množstvo prívlastkov. Okrem Benátok severu nazýva ruská verejnosť toto mesto aj Cárov sen. Druhé najväčšie mesto Ruska je nenapodobiteľné. Na každom kroku na teba dýcha nostalgia a veľkosť starého Ruska, ktorá priťahuje aj desí.

Ako sa tam dostať?

Najlepšie lietadlom. Letenky sú v ponuke z Košíc a z Bratislavy, Viedne a Budapešti. Ich cena sa štandardne pohybuje okolo 100 eur, ale ak sa ti podarí chytiť akciu, môže to byť aj oveľa menej. Odvážnejší sa môžu podujať aj na cestu vlakom. Z Bratislavy ide priamy vlak do Moskvy. Z Moskvy zase nočný vlak do Petrohradu. Trasa Bratislava – Moskva trvá okolo 40 hodín a stojí 300 a viac eur.

Návštevu Ruska začni riešiť len s platným cestovným pasom, nakoľko potrebuješ víza. Pas musí byť platný dlhšie než nasledujúceho pol roka. Ak máš v Rusku priateľa, máš možnosť využiť pozývací list. Ako vybaviť víza čo najlacnejšie sa dozvieš na tomto blogu. Ďalšie informácie sa dozvieš aj TU. Platí, že o čo viac si vybavíš sám, o to menej budeš platiť.

Ruské počasie je nemilosrdné a pre obyvateľa Strednej Európy môže byť náročné. Zima vie byť krutá a prispôsobiť sa podmienkam, je pre niekoho náročné. Na návštevu je ideálna jar, leto a jeseň. Jesenná návšteva je obzvlášť príjemná. Ruská zima je v ešte ďaleko a jesenné odtiene v korunách stromov dopľňajú nádherné scenérie.

Petrohrad, Pixabay
zdroj: Petrohrad, Pixabay

Petrohrad, pixabay
zdroj: Petrohrad, pixabay

Lacnejší než Bratislava

Ruskou menou je rubeľ, ktorý sa delí na 100 kopejok a ceny v Rusku sa nedajú považovať za jednotné, nakoľko od mesta k mestu sa môžu rôzniť aj viacnásobne. Najdrahším mestom je Moskva. Peniaze si ľahko vymeníš v zmenárňach, ale treba pozorne sledovať kurz, ktorý je všade iný. Vo veľkých mestách sa dá platiť aj eurami a dolármi, ale treba rátať s prirážkou, kedy si majiteľ k sume priráta najvyšší kurz. Zároveň si skontroluj, či ti obsluha vystavuje platbu v rubľoch alebo eurách. Ak v eurách, povedz, nech ti ju dajú uhradiť v rubľoch. Sumu si prepočítaj.

Petrohrad, pixabay
zdroj: Petrohrad, pixabay

metro, pixabay
zdroj: metro, pixabay

Ubytovanie

Štandardné ubytovanie v Petrohrade sa začína na 171 eurách na týždeň pre dve osoby. Ak chceš lowcost, môžeš sa ubytovať aj v ubytovni, ktorá ťa bude stáť 39 eur.

Odporúčame si zaplatiť štandardné ubytovanie. V prípade klasického hotela máš zároveň istotu, že po príchode bude miesto, kde zložíš hlavu, skutočne existovať. Experimentovať v Rusku sa nevypláca. Ak máš v Petrohrade priateľov, je veľmi pravdepodobné, že ťa radi a zadarmo ubytujú. Rusi sú veľmi pohostinný národ.

Doprava

Lacná je aj doprava. Jedna jazda metrom stojí v prepočte asi 54 centov. Ak si kúpiš lístok na viac jázd naraz, bude to ešte lacnejšie. Ak je pekne, odporúčame sa čo najviac potulovať peši, hoci v Petrohrade ti vyrazí dych aj obyčajné metro. Ak sa budeš voziť električkami, môže sa ti podariť prejsť trasu, ktorá je dlhá až 600 kilometrov.

Metro, pixabay
zdroj: Metro, pixabay

Čo jesť

Určite si dopraj aj lokálnu kuchyňu, aj keď sa vám jedlo nebude na prvý pohľad páčiť. V súčasnosti je ruská kuchyňa modernejšia a viac otvorená zahraničným vplyvom. Petrohrad je multikultúrny aj čo sa týka gastronómie, a preto sa neboj, že by si si nedokázal vybrať. Reštaurácie v okolí si pozri na Tripadvisore, nakoľko to vyriešiš na základe svojej momentálnej polohy. Mesto je gigantické a určite sa ti nebude chcieť presúvať do reštaurácie hodinu. Odporúčame sa stravovať podľa toho naplánovaných destinácií.

Jedlo,pixabay
zdroj: Jedlo,pixabay

V lacnej reštaurácii sa naješ už od 6 eur. Pre tých, čo by chceli jasať nad lacnotou Ruska, vyvedieme ich z omylu. Priemerný plat v Rusku sa pohybuje okolo 519 eur. Garzónka v tomto meste sa dá zohnať od 400 eur a viac. Chudoba domácich nás prekvapila a to napriek tomu, že je to vraj výraznejšie cítiť v Moskve. Ak si zvedavý, pozri si tento prehľad, ktorý pripravila stránka Hikeaway. Potešíme informáciou, že veľmi lacné sú cigarety, alkohol, knihy a divadlo. Napríklad balet je pre Rusov rovnako dôležitý ako futbal. Darmo, chlieb a hry.

Boršč, Pixabay
zdroj: Boršč, Pixabay

Najzelenejšie mesto Ruska

Petrohrad je nositeľom titulu najzelenejšie mesto celého Ruska a to vďaka parkom a záhradám. Je ich viac než 200. Za objavenie stojí každá jedna z nich. Najpopulárnejšie sa nachádzajú v „starom“ Petrohrade. Letná záhrada pri rieke Fontanka je plná krásnych sôch od talianskych majstrov 17. storočia. Záhrada je súčasťou paláca Petra Veľkého a slávny je aj plot, ktorý ju obklopuje z nevskej strany. Nájdeš ju na legendárnom labuťom kanáli, kde sa stretávajú rieky Neva a Fontanka. Petrohrad je vďaka záhradám a parkom nádherný na jeseň, keď si môžeš vychutnať odtiene od výmyslu sveta.

Park, Petrohrad, pixabay
zdroj: Park, Petrohrad, pixabay

Čo musíš vidieť?

Ermitáž. Pôvodne vzniklo ako súkromná zbierka Kataríny II. a do revolúcie boli expozície a pamiatky neverejnou záležitosťou. Nevieme si ani predstaviť, koľko času treba, aby si Ermitáž dokázal prejsť celý. Odhadujeme tak mesiac, keďže fondy múzea obsahujú viac než tri milióny artefaktov od obdobia praveku až po súčasnosť.

Ermitáž, pixabay
zdroj: Ermitáž, pixabay

Cárske selo. Bývalá letná rezidencia ruských imperátorov, ktorá sa nachádza 25 kilometrov južne od Petrohradu. Architektonicko-parkový komplex palácov, jazier a zlatých sôch sa nachádza v mestečku, ktoré v minulosti nieslo rovnaké meno, ale od roku 1937 sa volá Puškin, na pamiatku slávneho ruského spisovateľa, ktorý tu študoval.

Medzi lákadlá mestečka patrí Katarínsky palác, ktorý má tri poschodia a je dlhý 300 metrov. Medzi najznámejšie miestnosti v paláci patrí Jantárová komnata.

Palác cára Petra I. Veľkého – Peterhof. Nájdeš ho pri Fínskom zálive. V areáli je celkovo 134 fontán a najobdivovanejším objektom je Veľká kaskáda, ktorú tvorí 64 fontán, 3 vodopády a 225 sôch. Ústrednou je súsošie Samsona, ktorý zabíja leva.

Peterhof, pixabay
zdroj: Peterhof, pixabay

Na čo si dať pozor

V prvom rade na doklady a vreckárov. Centrum Petrohradu je v podstate bezpečné, ale vyhni sa okrajovým častiam a dajte pozor, aby ste sa nestratili. Ak nevieš po rusky a v telefóne nebudeš mať dáta, môžeš sa dostať do problémov. Bežne neodporúčame držať sa turistických trás, ale v Petrohrade sa to podľa nás oplatí viac. Teda pokiaľ nemáš partiu petrohradksých kamošov. Ak máš, tak sa nemusíš ničoho báť. Rusi sú extrémne pohostinní a vľúdni a ak je treba, položia za vás aj život. Štatistiku si pozriete na Numbeo.

Petrohrad, pixabay
zdroj: Petrohrad, pixabay

Zdroje: Martina Magulová, Kiwi, Independent.co.uk, Hikeaway, Numbeo, Wikipedia, Worldpopulationreview

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá