Petržalka sa poteší polyfunkčnej zóne. Spĺňať bude kritériá 15-minútového mesta

  • Projekt bude v hodnote približne 32 miliónov eur
  • Počíta sa s parkovacím domom pre 499 áut a výstavbou 90 nájomných bytov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, UNSPLASH/Jeff Sheldon, TASR/Dano Veselský
  • Projekt bude v hodnote približne 32 miliónov eur
  • Počíta sa s parkovacím domom pre 499 áut a výstavbou 90 nájomných bytov

Janíkov dvor v bratislavskej Petržalke sa zmení na polyfunkčnú zónu. Ako informuje Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), novú výstavbu v blízkosti budúcej električkovej zástavky Janíkov dvor plánujú tak, aby spĺňala princíp 15-minútového mesta.

Škôlka aj dom seniorov

„V takom meste majú obyvatelia dostupné služby, obchody, reštaurácie a ďalšie funkcie mesta v okruhu do 15 minút pešou chôdzou alebo na bicykli,“ vysvetľuje MIB s tým, že rozvoj aktuálne nevyužívaného územia na konci Petržalky prispeje k tomu, že jeho obyvatelia budú mať všetko potrebné blízko, bez nutnosti prekonávať veľké vzdialenosti autom alebo mestskou hromadnou dopravou (MHD).

Presnú podobu novej zóny určí architektonická súťaž, ktorú vyhlásil MIB v decembri minulého roka. V lokalite Janíkov dvor pribudne pri predĺženej električkovej trati zóna s nájomnými bytmi, Park and Ride parkovacím domom, škôlkou, strediskom pre seniorov, obchodmi, službami, reštauráciami a novými verejnými priestormi.

Momentálne nevyužité

Projekt v hodnote približne 32 miliónov eur počíta s parkovacím domom pre 499 áut, výstavbou 90 nájomných bytov a škôlkou pre 80 detí. Architekti sa môžu zapojiť do súťaže do 2. februára, keď sa uzavrie prvé kolo, druhé kolo potrvá do 6. mája.

Víťazný návrh bude verejnosti známy najneskôr v júni. Následne sa začne vypracovávať projektová dokumentácia a po jej dokončení sa naplánuje začatie stavených prác.

Územie vybraté pre výstavbu projektu má rozlohu 33 100 metrov štvorcových a momentálne je nevyužité. Z južnej strany je pozemok ohraničený Panónskou cestou, z východnej strany pribudne plánovaná električková trať a zastávka, na severnej strane sa nachádza pôvodná panelová zástavba a na západnej strane bude nová zóna susediť so súčasným obratiskom MHD.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá