Petržalka spúšťa pilotný projekt parkovania. Ak nie si Petržalčan, priplatíš si

  • Bratislavská mestská časť Petržalka spúšťa pilotný projekt
  • Rezidenti budú môcť parkovať bezplatne 24 hodín denne, 7 dní v týždni
  • Vedenie chce v tejto časti hlavného mesta zvýhodniť Petržalčanov s trvalým pobytom
petrzalka
TASR
  • Bratislavská mestská časť Petržalka spúšťa pilotný projekt
  • Rezidenti budú môcť parkovať bezplatne 24 hodín denne, 7 dní v týždni
  • Vedenie chce v tejto časti hlavného mesta zvýhodniť Petržalčanov s trvalým pobytom

Návrh na zvýhodnenie občanov s trvalým pobytom v Petržalke priniesol dnes predpoludním na tlačovej besede starosta mestskej časti Ján Hrčka spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. Informovala TASR.

Samosprávne plány so zavádzaním návrhu sa najprv dotknú lokality Dvory, postupne bude nabiehať na celom území mestskej časti. Takto zregulovaná by mohla byť do polovice budúceho roka.

Mestská časť využila možnosť zaviesť vlastný parkovací systém. V roku 2021 sa plány na novú parkovaciu politiku rozpriestrania do celého hlavného mesta. Ak sa Petržalčanom pilotný projekt podarí podľa ich predstáv, vyriešia tak denno-denné útrapy jej obyvateľov.

Cieľom nebude ostré nastavenie pravidiel, ktoré má mesto, ale budeme postupne dávať regulované parkovacie miesta, kde budú Petržalčania vedieť zaparkovať bezplatne 24 hodín denne sedem dní v týždni,“ podotkol Hrčka.

Výhody pre Petržalčanov

Ak si obyvateľom Petržalky, znamená to, že tu máš trvalý pobyt, budeš môcť od novembra využívať parkovacie výhody, ktoré ti mestská časť ponúka. Od uvedenia do prevádzky ich už delí len jeden krok. Tým je schválenie miestneho všeobecne záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní motorových vozidiel.

Dokument sa už nachádza na webovej stránke Petržalky, je verejný a obyvatelia ho môžu pripomienkovať. Návrh následne prejde na schválenie do rúk mestských poslancov v septembri. Ak ho podporia a schvália, začne platiť od 1.novembra tohto roku.

Čo v prípade, že nemáš v Petržalke trvalý pobyt?

Obyvatelia bez trvalého pobytu v Petržalke budú môcť bezplatne parkovať len počas dňa, v noci bude pre nich parkovanie spoplatnené, resp. budú musieť parkovať mimo týchto vyhradených parkovacích miest. Starosta v tejto súvislosti zopakoval, že tým, ktorí nebudú mať trvalý pobyt v Petržalke, umožní mestská časť prihlásiť sa na tzv. administratívny trvalý pobyt, dodáva sa v tlačovej správe TASR.

Ľudia s trvalým pobytom mimo Petržalky budú od 18:00 do 8:00 (mimo víkendu) platiť 1 euro za každú načatú hodinu,“ uvádza sa na sociálnej sieti Petržalky.

Petržalka je lakmusom pre celé mesto

Budeme môcť spoločne získať dostatok dát o pohybe áut, ich obrátkovosti a počte parkujúcich áut počas dňa a noci. Verím, že dáta a poučenia z chýb, ktoré získame spolu s Petržalkou, budeme môcť využiť pri kreovaní nového oddelenia na magistráte, ktoré bude mať na starosti zavedenie parkovacej politiky,“ skonštatoval Vallo s tým, že pilotné projekty pripravujú aj iné mestské časti, napríklad Nové Mesto či Ružinov.

Byť Petržalčanom sa oplatí a bude to platiť aj v tomto prípade,“ uzavrel Hrčka.

Zdroj: TASR, FB Petržalka, petrzalka.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie