Piešťany nie sú len kúpeľné mesto. Je to gastro pôžitok a nájdeš aj úžasné kaviarne, tieto sú najlepšie

  • Tridsaťtisícové kúpeľné mesto je rajom pre cyklistov, korčuliarov, peších turistov, kanoistov i bežcov
  • Vďaka turistom je centrum mesta plné zaujímavých reštaurácií, cukrární a kaviarní
piešťany
Wikimedia/Martin Hlauka, Pixabay/zhaona1206
  • Tridsaťtisícové kúpeľné mesto je rajom pre cyklistov, korčuliarov, peších turistov, kanoistov i bežcov
  • Vďaka turistom je centrum mesta plné zaujímavých reštaurácií, cukrární a kaviarní

O Piešťanoch každý počul, no len niektorí sa sem prišli pozrieť osobne. Vďaka výbornej dostupnosti vlakom a skvelej polohe to pritom nikdy nebolo jednoduchšie.

Toto známe kúpeľné mesto v sebe skrýva mnoho unikátov. Najkrajšiu časť tvorí Kúpeľný ostrov z jednej časti oddelený Váhom, z druhej Mŕtvym ramenom, z ktorého sa čerpá vzácne sírne bahno. Na ostrove nájdeme obľúbené jazierka, kde sa drží teplá voda aj v zime. Ikonickými je secesný päťhviezdičkový hotel Thermia Palace s kúpeľným domom Irma a Napoleonské kúpele.

Priamo na nárožnej budove si možno do fľaše zdarma načapovať 60-stupňovú liečivú vodu, domácimi nazývanú vajcovka. Hoci je to voda nesmierne zdravá, málokto je ju ochotný piť vďaka chuti pripomínajúcej ešte teplé rozvarené vajcia.

Väčšina ostrova sa skladá z rozsiahleho parku, v ktorom nájdeme trať pre bežcov, športové preliezky aj voliéru s vtáctvom. Chýbať nesmú pávy, symbol Piešťan. Ich škrekot sa počas leta rozlieha celým ostrovom.

piešťany
zdroj: pixabay/ldvideo

Centrum mesta spája s Kúpeľným ostrovom najdlhší krytý most na Slovensku – Kolonádový most. Tu sa nachádza slávna socha Barlolámača. Pravdepodobnosť, že si ju budeš môcť hneď odfotiť, je nízka. Pred tebou budú určite minimálne dve rodiny a hlúčiky mládeže.

Hoci historické centrum mesta tvorí iba niekoľko uličiek (samotný mestský park je na rozlohu niekoľkonásobne väčší), nájdeš tu množstvo reštaurácií, kaviarní i cukrární.

Na svoje si tu prídu aj fanúšikovia military. Smerom na diaľnicu na Hornú Stredu sa nachádza obrovské múzeum vojenskej techniky. Okrem tankov a lietadiel tu možno nájsť aj zbrane, delá a uniformy. Každoročne v septembri sa tu konajú Dni ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi, kde prebiehajú ukážky policajných, záchranných, hasičských i kynologických zásahov.

Postavenie Piešťan ako turistického a kúpeľného mesta zabezpečilo, že v meste nájdeš nevídané množstvo chutných a cenovo dostupných reštaurácií. Poradíme ti, v ktorých sa najlepšie naješ i zamaškrtíš si a spoznáš najviac domácich.

Le Griffon Cafe&Restaurant

Top jednotkou podľa Tripadvisoru je kaviareň a reštaurácia Griffon. Nájdeš ju priamo v centre na pešej zóne na Winterovej ulici. Svojím pojatím sa snaží nadviazať na starobylosť tohto miesta – ako hostinec pre kúpeľných hostí sa budova spomína už v roku 1642.

Počas leta sa oplatí posedieť na kvitnúcej zelenej terase, v zime sa ohriať v príjemnom vintage interiéri. Na svoje si prídu fanúšikovia tradičnej európskej kuchyne, vegetariáni aj celiatici. Okrem rôznych druhov káv na teba čakajú aj koláče a miešané drinky.

Slovenský dvor

Ukrytý sídliskový poklad, aj tak by mohli miestni nazvať reštauráciu Slovenský dvor. Jej špecifikom sú originálne dekorácie líšiace sa od ročného obdobia. Veľmi príjemné je podnik navštíviť najmä počas vianočných sviatkov, kedy z interiéru pripomínajúceho drevenicu srší pohoda. Obzvlášť chutné sú bryndzové halušky, no neomrzí ani bravčová panenka a černohorský rezeň.

Zmrzlináreň Monalisa

Zmrzlináreň Monalisa patrí k najmladším podnikom na zozname. Napriek tomu si okamžite získala klientelu svojou mimoriadne dobrou domácou zmrzlinou. Jedinečná je najmä svojou krémovou chuťou a veľkým výberom. Nemusíš sa báť, žeby si ju nenašiel – vždy pred ňou stoja fronty. Ak práve nemáš chuť na zmrzlinu, pochutiť si môžeš na káve, domácich zákuskoch či limonáde.

Zuckmann Villa

Villa Zuckmann bola postavená v 18. storočí v centre mesta ako meštiansky a kúpeľný dom. V roku 2008 ho spustnutý odkúpila súčasná majiteľka s cieľom vrátiť domu starú slávu. Dnes patrí k vyhľadávaným reštauráciám. Populárna je najmä vďaka lahodnému kapučínu, burgru z domácich surovín a čerstvým cestovinám.

Jedinečné posedenie v industriálnom štýle sa ukrýva v pivničnej časti, takzvanej klubovni, kde si s priateľmi môžeš pochutnať na najrôznejších whiskey či rumoch.

ŽiWELL

Každý Piešťanec pozná piváreň ŽiWELL, ktorá ponúka suverénne najväčší výber pív i netradičný obilný destilát – pivovicu. Keďže ide o podnik s vlastným pivovarom, väčšina jedál je volená tak, aby ich chuť podčiarklo pivo.

Obzvlášť dobre chutia šťavnaté burgre s veľkými hranolkami. Ako dezert odporúčame sladové brownies so šľahačkou, ktoré sú však občas vypredané. V piešťanskom pivovare sa organizujú kvízy, prednášky a občas hudobné vystúpenia.

Pizzéria Leierov dvor

Pizzéria sa nachádza na okraji pešej zóny pri kolonáde a kine. Vo vidiecky ladenej reštaurácii si môžeš pochutnať na klasických talianskych jedlách – pizze, cestovinách, rizote aj šalátoch. Piešťanci i turisti si s obľubou objednávajú najmä pizzu, ktorá má tú správnu hrúbku cesta a svieže ingrediencie.

Letný bufet Dino

Napriek tomu, že sa Dino neobjavuje v žiadnom sprievodcovi, ba dokonca ani na sociálnych sieťach, vďaka svojej atmosfére patrí bez pochýb medzi najobľúbenejšie piešťanské podniky. Funguje od jari do jesene priamo nad vodnou nádržou Sĺňava. Je preto obľúbenou zastávkou turistov a cyklistov.

Priamo z bufetu je krásny výhľad na nádrž a prírodu. Okrem čapovaných nápojov a bežných drinkov sú v ponuke aj polievky, zabíjačkové špeciality či grilované pokrmy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK