Pitie kávy s marihuanou nie je žiadny problém v krajine, kde sa objímanie či pitie alkoholu trestá bičovaním

  • Aceh je hlavným producentom konope v krajine
  • To sa tu podľa oficiálnych údajov pestuje na rozlohe rovnajúcej sa Singapuru
  • Priekupníkom s drogami však hrozí až trest smrti
BeFunky-collage-4
TASR/Unsplash
  • Aceh je hlavným producentom konope v krajine
  • To sa tu podľa oficiálnych údajov pestuje na rozlohe rovnajúcej sa Singapuru
  • Priekupníkom s drogami však hrozí až trest smrti

Agus ponorí drevenú lyžičku do nádoby s kávou a konope a s veľkou starostlivosťou si praží svoju kopi ganja. Táto zmes, ktorá je teraz zakázaná, je naďalej v indonézskej konzervatívnej provincii Aceh veľmi populárna, píše agentúra AFP.

Káva s marihuanou sa stretáva s veľkým úspechom medzi miestnymi spotrebiteľmi, ale aj medzi kupcami z iných regiónov súostrovia v juhovýchodnej Ázii, ktorí platia až jeden milión rupií (cca 68 eur) za kilogram. V tejto provincii, ktorá je v Indonézii jediná, kde platí islamské právo šaría, je to však riskantný obchod. Pitie alkoholu či objímanie sa na verejnosti podľa neho trestá bičovaním.

Agus, ktorý nechce prezradiť svoje pravé meno, pracuje v tomto nelegálnom, ale rozkvitajúcim sektore. Aceh je hlavným producentom konope v krajine. To sa tu podľa oficiálnych údajov pestuje na rozlohe rovnajúcej sa Singapuru. Časy sa však zmenili. Konope bolo v 70. rokoch minulého storočia zakázané a Indonézia prijala zákon proti drogám, ktorý patrí k najprísnejším na svete. Priekupníkom s drogami hrozí až trest smrti.

Prísne tresty pre pestovateľov konope

Niektoré krajiny, ako je Kanada či Thajsko, v posledných rokoch legalizovali užívanie kanabisu výhradne na liečebné účely, ale v Indonézii to tak nie je. V Acehu policajti stíhajú pestovateľov konope, zatvárajú ich do väzenia a zhabanú marihuanu spaľujú. Vlani to bolo viac ako 100 ton.

Agus, ktorý opustil vysoko kvalifikované zamestnanie, aby vyrábal kávu s kanabisom, uisťuje, že riziko, že sa ocitne vo väzení, je veľmi nízke. „Ako možno zakázať niečo, čo nájdete všade? Represie nútia ľudí, aby konope konzumovali nelegálne, ale konzumujú ho stále,“ hovorí.

Hlavnou Agusovou starosťou je získať optimálne dávkovanie pre jeho zmes: 70 percent kávy a 30 percent marihuany. „Keď dáte viac konope, chuť kávy zanikne,“ vysvetľuje. Konzumácia konope v Acehu odoláva zákazom, ale jej pôvod je záhadou. Niektoré zdroje uisťujú, že ho sem pred stáročiami doviezli holandskí kolonizátori ako dar sultánovi.

Miestny historik Tarmizi Abdul Hamid však konštatuje, že o užívaní kanabisu v tradičnom lekárstve sa zmieňujú rukopisy, ktoré pochádzajú z obdobia pred príchodom Holanďanov. Napríklad v jednom rukopise sa píše, že konope je možné užívať proti plešivosti alebo proti vysokému krvnému tlaku.

Čo je výsledkom zákazu pestovania marihuany?

Na začiatku tohto storočia sa konope ocitlo doslova na fronte separatistických geril v Acehu. Fauzan práve žal svoju úrodu konope, keď nad jeho poľom začali v roku 2002 svišťať guľky pri strete medzi armádou a povstalcami. Bolo to niekoľko rokov pred mierovou dohodou, ktorá ukončila krvavý konflikt.

Súdi, že 80 percent obyvateľov jeho rodnej obce Lamteuba predtým pestovalo konope. Obyvatelia tejto bašty separatistov skrývali cestičky vedúce k ich políčkam a stavali úkryty, aby chránili svoju úrodu pred úradmi. „Táto dedina bola rajom. Môžete tu zasadiť čokoľvek a vyrastie to. Zasadíte tú semienko konope a vrátite sa pre úrodu,“ hovorí Fauzan.

zdroj: Unsplash

Dnes však pestuje papričky a pracuje pre vládnu kampaň, ktorej cieľom je presvedčiť poľnohospodárov, aby namiesto konope pestovali zeleninu a iné plodiny. „Keď sa vláda nebude o ľudí starať a nepríde im na pomoc, je pravdepodobné, že sa ľudia vrátia k starým zvykom,“ zdôrazňuje Fauzan.

Podľa Iqbal bolo jediným výsledkom zákazu to, že sa obyvatelia naučili marihuanu skrývať v káve alebo cestovinách. „Ľahšie je zbaviť sa metamfetamínu, keď zlikvidujete laboratórium. Ale keď polícia zničí pole s kanabisom, vyrastie inde,“ hovorí.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá