Pivo a káva pod 2 €, toto sú najlacnejšie európske metropoly. V TOP 10 nájdeš aj Bratislavu

  • Britská pošta vyhodnotila rebríček najlacnejších európskych miest
  • Bratislava je drahšia ako Varšava či Riga, ale lacnejšia než Praha
  • Najlacnejším mestom je Vilnius v Litve
  • Britská pošta vyhodnotila rebríček najlacnejších európskych miest
  • Bratislava je drahšia ako Varšava či Riga, ale lacnejšia než Praha
  • Najlacnejším mestom je Vilnius v Litve

Plánuješ ísť tento rok na dovolenku, ale na účte naškriabeš ledva pár eur? Šetríš na bývanie, alebo skrátka nechceš míňať zbytočne veľa peňazí na cestovanie? V tom prípade ťa určite poteší zoznam najlacnejších európskych destinácií, ktorý zhotovila britská pošta Post Office. Porovnávala v ňom ceny základných položiek, ktoré väčšina turistov počas pobytu v cudzej krajine využije. V zozname nájdeš to, koľko priemerne v danom meste zaplatíš za kávu, pivo, večeru, colu, pohár vína, dopravu, najzaujímavejšie atrakcie či za víkend v trojhviezdičkovom hoteli.

Na prvom mieste sa ocitlo litovské hlavné mesto Vilnius. Za jednu kávu tu zaplatíš približne 1,42 €, za fľašu piva 2,55 €, za colu 1,93 € a za pohár vína 3,46 €. Za trojchodovú večeru s fľašou vína by si tu nechal 52,20 €. Najzaujímavejšou atrakciu, ktorou je Kostol Sv. Anny, sprístupnilo mesto turistom zadarmo a za múzeum či galériu by si zaplatil asi 3 €.Ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli vo Vilniuse vyjde na 81,49 €.

zdroj: Vilnius (Wikimedia, Diliff)

V porovnaní napríklad s Bratislavou je Vilnius drahší, čo sa týka nápojov. Za šálku kávy zaplatíš v metropole Slovenska iba o 10 centov viac a lacnejšie sú pivo, víno aj cola. Aj doprava je v našom hlavnom meste o niečo lacnejšia, 48-hodinový cestovný lístok dostaneš za niečo málo cez 7 €, zatiaľ čo vo Vilniuse za viac ako 8. Drahšie však máme najmä múzeá, galérie, turistické atrakcie aj reštaurácie. Ubytovanie v Bratislave stojí takisto o niečo viac než v hlavnom meste Litvy, za víkend by si tu zaplatil približne 104,36 € za trojhviezdičkový hotel.

zdroj: Bratislava (Pixabay)

Druhým najlacnejším mestom v Európe je podľa prieskumu srbský Belehrad. Káva za 1,55, pivo za 2,20 a večera za 50 € sa postarajú o príjemný a zároveň lacný víkend. Námestie Republiky, ktorú britský zoznam vyhodnotil ako najzaujímavejšiu atrakciu, si pozrieš zadarmo a za 48-hodinový lístok na mestskú dopravu zaplatíš iba niečo cez 4 €. Múzeá a galérie sa pohybujú v sume okolo 3 €. Na ubytovanie za celý víkend by si v priemere minul iba 96,24 €.

zdroj: Belehrad (Wikimedia, Dani Lavi 0007)

Poslednú trojicu uzatvára Varšava hlavné mesto Poľska. Kávu aj pivo tu síce dostaneš za viac ako 2 €, ale za večeru zaplatíš iba niečo cez 40 €. Na dopravu ti stačí odložiť si 5,89 na celý víkend a najzaujímavejšiu atrakciu Kráľovský hrad si pozrieš za 7,36 €. Cena za múzea a galérie je niečo okolo 4 € a za ubytko by si v priemernom hoteli nechal 93,92.

zdroj: Varšava (Pixabay)

Podľa zoznamu sú lacnejšie než Bratislava aj turecký Istanbul, Bukurešť v Rumunsku, prekvapivo aj portugalské Porto a tesne pred naším hlavným mesto sa umiestnila aj lotyšská Riga. Bratislava obsadila celkovo 8. priečku.

zdroj: Istanbul (Wikimedia, Juraj Patekar)

Metropola Slovenska vyniká hlavne cenami za nápoje a alkohol, ktoré sú vo väčšine prípadov lacnejšie než v iných európskych metropolách. Dopravu máme tiež pomerne lacnú, avšak veľa si pýtame za kultúru, stravu v reštaurácii aj ubytovanie. Fľaša piva ťa v Bratislave v priemere vyjde na 1,73 €, lacnejšia je len Praha, kde si za pivo v priemere pýtaju 1,46 €. Za pohár vína u nás necháš 3 €. Na trojchodovú večeru by si si mal odložiť približne 57 eur a pokiaľ chceš zažiť aj UFO, ktoré Briti vyhodnotili ako našu najzaujímavejšiu atrakciu, priprav si 7,50. Za múzeum na hrade zaplatíš cez 10 € a galérie stoja cez 5 €. Aj ubytovanie vyjde pomerne draho a to asi 104 € za celý víkend.

zdroj: Bratislava (goodfreephotos .com)

Hneď po Bratislave v zozname nájdeš Moskvu a poslednú desiatku uzatvorila česká metropola Praha. Celý zoznam si môžeš pozrieť na oficiálnej stránke britskej pošty.

Zdroj: postoffice.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech