Pivo, ktoré zachraňuje svet. Nezvyčajný spôsob výroby tohto nápoja ťa dostane

  • Singapur využíva recyklovanú vodu na výrobu piva
  • Projekt NEWater má v pláne pokryť až 90 % celkovej spotreby
  • Za deň prefiltruje až 900 miliónov litrov
  • Singapur využíva recyklovanú vodu na výrobu piva
  • Projekt NEWater má v pláne pokryť až 90 % celkovej spotreby
  • Za deň prefiltruje až 900 miliónov litrov

Aj napriek všeobecnej nespokojnosti z krokov podnikaných proti klimatickej zmene, niektoré krajiny napredujú pomocou vlastných zdrojov. Na zoznam sa tentokrát pridáva Singapur, ktorý sa rozhodol svoje pivo vyrábať trochu nekonvenčným spôsobom. Využíva totiž vodu zo splaškov.

Vypiť, prečistiť, vypiť…

Teda, nie tak úplne. Voda je, samozrejme, pred jej využitím prečistená a podľa slov Singapurskej národnej agentúry pre vodné rezervy je „ultra-čistá“. Taký obyčajný pol-liter piva je tvorený z 90 % vodou, preto je tento krok naozaj kreatívnym riešením pre šetrenie tejto životne dôležitej tekutiny.

Pre Singapur toto tvrdenie platí desaťnásobne. Na rozdiel od Slovenska, ktoré je jednou z najväčších zásobární čistej vody na svete, má s ňou táto ostrovná republika obrovské problémy. Väčšinu čerpá z Malajzie, no aj táto možnosť pominie v roku 2061, po vypršaní platnosti vzájomnej zmluvy, informuje CNN.

Pripravujeme sa na deň, keď táto zmluva vyprší. Chceme byť pripravení napĺňať naše vlastné potreby,“ cituje CNN výkonného riaditeľa Rady pre verejné služby Chew Men Leonga.

Ale späť k pivu. The Independent opisuje pivo ako tropický blond ležiak, vyrobený z 95 % recyklovanou vodou a s jemne „opečenou, medovou príchuťou“. Nápoj je pritom distribuovaný spomínanou agentúrou v snahe spopularizovať ich projekt s názvom NEWater, ktorý sa stará o opätovné využívanie odpadových vôd.

Efektívny proces

Ten pritom už dávno nie je v plienkach. Podľa CNN v súčasnosti pokrýva až 30 % ročnej spotreby vody, pričom by však podľa oficiálnej stránky agentúry dokázal pokryť až 40 %.

Proces zahŕňa filtráciu pomocou 4 druhov bariér a membrán, ktoré vodu očistia od akýchkoľvek čiastočiek, mikroorganizmov a kontaminantov. Takto prečistená voda je vhodná ako pre priemyselné účely, tak aj pre ľudské využitie.

cisticka vody
zdroj: Unsplash/Marcin Jozwiak

Tridsať percent je rozhodne úctyhodné množstvo, no Singapur nemá v pláne zastavovať. Do spomínaného roku 2061 má v pláne pokryť až neuveriteľných 90 % celkovej spotreby, a teda dosiahnuť takmer kompletnú nezávislosť od externých vodných zdrojov.

Využitie prečistenej vody vo výrobku určenom na konzum je pritom veľkým krokom vpred. Aj keď je voda viac než vhodná na pitie, Singapur ju zatiaľ používal najmä na účely v priemysle či v klimatizácii priestorov.

Práve priemyselné odvetvia si kvalitu vody pochvaľujú. Jedným z procesov, kde sa voda využíva, je spracovávanie silikónu, konkrétne výroba silikónových doštičiek.

Práve na tento proces sa špecializuje firma Systems on Silicon Manufacturing, ktorej výkonný riaditeľ tvrdí, že voda ktorá je k nim dodávaná agentúrou pre vodné rezervy „presahuje všetky očakávania“. „Vodu väčšinou použijeme aj trikrát, kým ju znova spláchneme,“ dodal pre CNN.

Stovky bazénov

Celý filtračný systém je pritom skutočne impozantný. VOA News informuje, že tento systém dokáže len v priebehu jedného dňa prefiltrovať až neuveriteľných 900 miliónov litrov vody, čo by v prepočte postačovalo na naplnenie olympijského plaveckého bazéna vodou – každý jeden deň po dobu jedného roka. Takáto miera efektivity vo využívaní vody však nie je dôležitá len pre Singapur. Príklad si môže brať celý svet.

Podľa slov VOA, s odvolaním sa na dáta OSN, je až 80 % celosvetového objemu odpadovej vody vypúšťaných naspäť do životného prostredia bez akejkoľvek úpravy či filtrácie. Netreba snáď ani dodávať, aký môže mať táto praktika ekologický dopad.

muz pivo
zdroj: YouTube/BBC

A čo samotné pivo? Podľa zákazníkov je naozaj obstojné. „Ide dole celkom ľahko,“ okomentoval jeden z nich pre BBC. „Keby som chcel, mohol by som ho pravdepodobne vypiť veľké množstvo.

Zdroje: CNN, The Independent, PUB, VOA News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá