„Two pizza rule“ je geniálna filozofia, ktorou sa riadi najbohatší človek na svete

  • Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos sa riadi filozofiou dvoch pízz pre jeden tím
  • Malé tímy majú podľa neho väčšiu šancu na úspech
bezos pizza
Unsplash/ Christian Wiediger, Facebook/Jeff Bezos - Amazon
  • Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos sa riadi filozofiou dvoch pízz pre jeden tím
  • Malé tímy majú podľa neho väčšiu šancu na úspech

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos vytvoril svoju dnešnú spoločnosť z malého kníhkupectva. Teraz patrí k najbohatším ľuďom na svete.

Štruktúra fungovania Amazonu fascinuje viac a viac ľudí.  Ako píše analytik priemyslu Benedikt Evans, malé tímy dokážu veci rýchlo uviesť do pohybu, a to aj bez dlhých a nekonečných stretnutí.

Princíp, o ktorom hovoríme, zaviedol Bezos v roku 2002. Šlo mu o to, aby boli tímy v spoločnosti dostatočne malé, aby sa dokázali najesť z dvoch pízz.

Amazon je stroj, ktorý sa poháňa sám

Výhodou malého tímu je to, že v tíme môžete robiť veci rýchlo, ale ich štrukturálna výhoda sa môže znásobiť. Môžete pridávať nové produktové rady bez pridávania vnútornej štruktúry alebo priamych správ, a môžete tvoriť bez stretnutí a projektov či procesov v logistických a elektronických obchodných platformách,“ tvrdí Evans. „Amazon je stroj, ktorý sa poháňa sám.“

Táto formulácia bola vyhláškou o veľkosti tímu. Toto pravidlo, že pre jeden tím musia stačiť dve pizze, bolo postojom Bezosa k centralizácií a ku komunikácií. Menšie a nezávislé tímy mali mať schopnosť dať do pohybu nové skupiny rýchlejšie, čo umožnilo Amazonu ľahšie skúmať nové nápady či dodávať zákazníkom viac produktov.

zdroj: Unsplash/ Pinar Kucuk

Podľa CBINSIGHTS sa Bezos drží tejto myšlienky, pretože  práve tak môže priniesť maximum inovácií. Veľké centralizované tímy udržiavajú spoločnosti. Malé autonómne tímy prichádzajú s novými nápadmi.

Neskôr sa tento princíp zaužíval aj na počet pozvaných ľudí na každé pracovné stretnutie. Dnes má Amazon 840 000 zamestnancov. Vďaka svojej filozofii sa im stále darí prichádzať s novými nápadmi a sú inšpiráciou pre ostatné firmy.

Niektoré z najväčších úspechov Amazonu, ako sú Kindle, Amazon Prime a Amazon Web Services, údajne pochádzajú z týchto malých tímov, ktoré zaužíval Bezos. Aj kvôli tomu dnes patrí k najbohatším ľuďom na svete.

Zdroje: benediktevans.com, cbinsights.com, forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech