Plačková na svojom Instagrame propagovala rúška 6-krát drahšie ako ostatné. Príspevky už zmazala

  • Zuzana Strausz Plačková na svojom Instagrame propagovala rúška so strieborným vláknom za 15 eur
  • Zástupca výrobcu tvrdí, že ich rúška sú kvalitnejšie, no nedokázal vysvetliť, či ich rúška reálne chránia viac ako tie lacnejšie
  • Plačková argumentuje tým, že svoj výťažok venuje onkológii a je jej jedno, ako sa rúška vyrábajú
plackovaruska
queen.plackova
  • Zuzana Strausz Plačková na svojom Instagrame propagovala rúška so strieborným vláknom za 15 eur
  • Zástupca výrobcu tvrdí, že ich rúška sú kvalitnejšie, no nedokázal vysvetliť, či ich rúška reálne chránia viac ako tie lacnejšie
  • Plačková argumentuje tým, že svoj výťažok venuje onkológii a je jej jedno, ako sa rúška vyrábajú

Influencerka Zuzana Strausz Plačková dnes na svoj Instagram pridala post a story o rúškach, ktoré ponúka. Už v prvom rade je zvláštne, že influencer ponúka predaj rúšok, omnoho zvláštnejšie sú však ceny.

Antibakteriálne rúško Plačková ponúkala za 7 eur, rúško so strieborným vláknom za na prvý pohľad absurdných 15 eur.

Táto cena sa zdá byť premrštená – anonymný zdroj blízky jednej z firiem, ktorá aktuálne vyrába rúška pre štát, nám potvrdila, že výrobná cena ich rúšok (ide však o odlišný produkt) je maximálne 5 eur. Medializovaná informácia v portáli dnes24.sk zasa hovorí, že už trhová cena porovnateľných rúšok môže byť okolo 2,50 eura, teda ešte menej.

Cena rúšok medializovaná na Plačkovej Instagrame je tak podľa informácie v dnes24.sk drahšia než ostatné rúška o minimálne 600 %.

zdroj: Reprofoto/@queen.plackova

Aktualizované: Cena je vraj adekvátna, no benefity vysvetliť nedokázali

K situácii sa neskôr vyjadril aj zástupca spoločnosti Plezuro, ktorá rúška za 15 eur vyrába: „Rúška nie sú predražené, cena je adekvátna. Jej výška je určená na základe použitých materiálov.“ Rúška podľa neho nie sú porovnateľné s tými lacnejšími od Tatrasvitu, keďže ich tvoria odlišné materiály.

Na otázku, či drahšie rúška majú lepšiu ochranyschopnosť však zástupca odmietol odpovedať. Zástupca tiež zdôraznil, že použité materiály sú drahšie, nedokázal však odôvodniť ich potrebnosť a prečo rúško nemohlo byť vyrobené z lacnejších materiálov.

V telefonickom rozhovore nám argumentoval použitím kvalitného strieborného vlákna, no neupresnil, aké má benefity voči ostatným strieborným materiálom, ktoré používajú firmy Tatrasvit či Zornica – ich rúška sú približne 5- až 6-krát lacnejšie.

 

Z čoho sú 15-eurové rúška vyrobené?

Plačkovej postup sprvu ľudia v komentároch považovali za obohacovanie sa na ľudskom nešťastí, pričom autorka príspevky po pár minútach zmazala.

Plačková cenu obhajuje napríklad tým, že sú rúška zo strieborného vlákna. O procese výroby hovorí, že o tom„netuší a ani ju to nezaujíma“.

Tiež dodáva, že firma, ktorá rúška vyrába, si ich ako jediná na Slovensku pletie sama.

zdroj: Reprofoto/@queen.plackova

Výťažok má pomôcť detskej onkológii

Mnoho ľudí si príspevky na Instagrame automaticky vyložilo ako Plačkovej biznis, to však zrejme nie je pravda. Podľa vyjadrenia influencerky je výrobcom rúšok právnická osoba (neskôr objasnené, že ide o firmu Plezuro), s ktorou je v obchodnom partnerstve.

Plačková tiež dodala, že jej podiel zo spolupráce venuje na výrobu rúšok pre detských pacientov na onkológiách.

Zuzana Strausz Plačková teda nie je predajcom rúšok a ani ich nevyrába, no ponúka produkt za absurdne predraženú cenu.

Takéto praktiky v dnešnej dobe považujeme sa nebezpečné, pretože nie je jasné, či rúška za 15 eur majú lepší efekt ako tie z Tatrasvitu za 2,50 eura. Je však pravdepodobné, že si ľudia v panike predražené rúška kúpia.

Z rozhovoru s výrobcom je tiež očividné, že nevedeli, že Plačková argumentuje nepresnými a zavádzajúcimi informáciami.

 

Kompletné vyjadrenie Plačkovej

Prečo ste posty na Instagrame stiahli, keď sú podľa vás v poriadku?

Lebo som mala post, kde ľudia čítali len to, čo chceli a neprečítali si popis k tomu a v tej chvíli som si uvedomila, ako málo ľudí číta aj popis k fotkám. Až neskôr sa mi postupne veľa z nich ospravedlnilo, keď som ich upozornila na popis.

Ak nejde o váš produkt, koho je to platená propagácia?

Je to normálne krajčírska dielňa, ktorá vyrába oblečenie pre rôzne slovenské značky. A mimochodom, už som videla asi 15 značiek, že pridávali, že robia rúška, dúfam, že aj o tom bude článok, nielen hanobiť moje meno!

Môžeme sa opýtať na sumu 15 eur pri výrobnej cene cca 2,5 eura?

Neviem, akú majú výrobu. Netuším, ani ma to nezaujíma. Ja tie rúška nevydávam. Neviem, v akom jazyku to mám vysvetliť? Pokiaľ viem, tie rúška za 15 eur nie sú bežné rúška, aspoň tak som to pochopila podľa zloženia, keďže sa tam dáva striebro a kilo striebra stojí 4 000 eur.   (! toto nie je pravda, 1 kg striebra stojí 425 eur – pozn. red.)

Lebo striebro je antibakteriálne. Ide o rúško, ktoré nie je jednorázové. Ľudia ho môžu využiť viackrát, lebo ho môžu prať a žehliť. Bežné rúško musia po 4 hodinách vyhodiť.

Plačková následne komentuje: „Nič vám nepoviem,“ a prechádza k vyhrážkam trestnoprávnym konaním, ktoré z vyjadrenia vynechávame, rovnako ako obvinenia z osočovania a časti s vulgarizmami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech