Slovenskí študenti mieria do ulíc, protestami si chcú od vlády vydupať radikálne zmeny, ktoré musia nastať

  • Študenti dokazujú, že im záleží na budúcnosti planéty
  • V piatok sa bude v piatich slovenských mestách konať klimatický štrajk
Slovensko Klíma ťa potrebuje petícia
Unsplash/Markus Spiske
  • Študenti dokazujú, že im záleží na budúcnosti planéty
  • V piatok sa bude v piatich slovenských mestách konať klimatický štrajk

Študentské klimatické hnutie pripravuje po prestávke spôsobenej pandémiou ďalší štrajk za klímu. Konať sa bude v piatok 22. októbra v piatich slovenských mestách. Okrem Bratislavy aj v Banskej Bystrici, Prešove, Žiari nad Hronom a v Trnave.

Hlavnou požiadavkou štrajku je podľa Kataríny Slovákovej zo študentského kolektívu Z lavíc do ulíc okamžité prijatie radikálnych opatrení v oblasti klimatickej krízy, ktoré budú v súlade s Parížskou dohodou a pomôžu udržať nárast priemernej globálnej teploty pod hodnotou 1,5 stupňov Celzia. Požiadavky štrajku sú smerované na slovenskú vládu, ale aj na svetové politické špičky, ktoré sa týždeň po štrajku stretnú na Konferencii OSN o zmene klímy v škótskom Glasgowe.

„Spoločne so študentkami a študentami z iných miest a krajín vyzývame na ukončenie financovania všetkých nových fosílnych palív a projektov z verejných zdrojov, zaplatenie reparácií najviac zasiahnutým krajinám i komunitám zo strany najväčších znečisťovateľov a spravodlivú transformáciu, ktorá bude v súlade s myšlienkami klimatickej spravodlivosti,” dodala Katarína Slováková, koordinátorka štrajku v Trnave, kde sa bude zhromaždenie konať v piatok o 12:00 na Trojičnom námestí.

Globálne klimatické štrajky sa túto jeseň nesú v duchu hesiel #UprootTheSystem a #ZmeňmeSystémNieKlímu. Študentské klimatické hnutie chce poukázať na systémové príčiny klimatickej krízy a ich prepojenia na ďalšie socio-ekonomické krízy a nerovnosti, ktorých riešenia musia byť podľa organizátorov integrálnou súčasťou systémových zmien aj v oblasti klímy.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie