Plat od 5 do 7-tisíc eur? V zahraničí zaplatia zdravotným sestrám podstatne viac, tie naše štrajkujú

  • Slovenské zdravotné sestry sú nespokojné so svojimi platmi
  • V zahraničí si dokážu zarobiť niekoľkonásobne viac a často sa starajú o menší počet pacientov
BeFunky-collag
TASR/Startitup
  • Slovenské zdravotné sestry sú nespokojné so svojimi platmi
  • V zahraničí si dokážu zarobiť niekoľkonásobne viac a často sa starajú o menší počet pacientov

Situácia v zdravotníctve je na Slovensku stále veľmi aktuálnou témou. Slovensko trpí nedostatkom zdravotných sestier, ktoré opúštajú krajinu a pracujú prevažne v Českej republike. Obľúbenou destináciou slovenských zdravotníkov je aj Nemecko či Škandinávia. Tento trend pretrváva už niekoľko rokov.

Podľa portálu Jooble je plat pre zdravotnú sestru približne 2300-2400 eur. Platy sa však veľmi líšia od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo regiónu. Na Slovensku je podľa portálu platy.sk priemerná hrubá mesačná mzda pre zdravotnú sestru približne 1000 eur. Len 10 percent zdavotných sestier zarába v priemernú hrubú mzdu 654 eur. Vek zdravotných sestier je podľa SITA približne 58,8 rokov, mladí chýbajú.

zdroj: TASR

V poslednom našom rozhovore sme ti priniesli príbeh Slováka, ktorý pracuje ako zdravotný „brať“ vo Švédsku. Podľa jeho slov je švédske zdravotníctvo na omnoho vyššej úrovni, ako to slovenské a zdravotná sestra dokáže zarobiť aj 7-tisíc eur mesačne. Platy sa tu pohybujú od 5 do 7 a viac tisíc eur.

Čítaj viac >> Zarobí takmer 7-tisíc eur mesačne: Naše platy sú úbohé, ale Slovensko má často oproti Švédsku navrch

„Na tom, aký je počet pacientov na jednu sestru/sanitárku, aké sú vyťažené a na to, že musia robiť nejakú prácu pomimo, asi ani netreba ani moc platy komentovať. Sú úbohé a mizerné. Nie, ja už by som sa nevrátil a za taký plat by som už nerobil,“ povedal pre StartitUp František, ktorý pracuje vo Švédsku.

Prečítaj si rozhovor so Slovákom žijúcim vo Švédsku, ktorý pracuje ako zdravotný „brat“.„Za tri a pol roka vo Švédsku…

Gepostet von Startitup am Samstag, 18. Januar 2020

Nespokojnosť pretrváva

So mzdou je podľa prieskumu spokojná iba tretina sestier a pôrodných asistentiek. Informuje o tom SITA. Pracovné podmienky sa sestrám a pôrodným asistentkám v roku 2019 výrazne nezlepšili. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) to konštatovala na základe prieskumu, ktorý realizovala v novembri a decembri minulého roka. Len u tretiny sestier a pôrodných asistentiek sa ich mzda dotkla priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Z odpovedí respondentov vyplýva, že v porovnaní s rokom 2016 je síce spokojnosť so mzdou vyššia, ale v absolútnom hodnotení spokojnosť so mzdou deklaruje iba 33,20 % opýtaných.

„Čiastočné zvýšenie spokojnosti so mzdou u sestier a pôrodných asistentiek je vo veľkej miere spôsobené iba faktom, že viacerí zamestnávatelia konečne pristúpili k preplateniu odpracovaných nadčasových hodín, bohužiaľ, nie tým, že by im základná mzda výraznejšie stúpala. Reálne tak dochádza k situácii, keď lepší plat a zároveň zlepšenie finančnej kondície rodiny môžu sestry a pôrodné asistentky dosiahnuť iba vďaka tomu, že sú v práci na úkor času, ktorý by mohli venovať rodine a výchove detí, ako aj svojmu odpočinku,“ uviedla prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová. Budúca vláda SR a zákonodarný orgán budú mať podľa SK SaPA čo robiť, aby zvrátili tento stav.

Neustále sa podľa komory zvyšuje počet sestier, ktoré sa na nich obracajú pre nemožnosť čerpania pracovného voľna s náhradou mzdy na sústavné vzdelávanie, čerpania zákonného voľna v súlade so Zákonníkom práce, nesprávne pracovné zaradenie, nevyplácanie mzdy na základe platnej legislatívy, ako aj z dôvodu nepreplácania nadčasových hodín zamestnávateľmi.

Akútny nedostatok sestier

Zo strany zamestnávateľov tiež podľa SK SaPA dochádza k čoraz väčšiemu tlaku na výkon nadčasovej práce z dôvodu nedostatku sestier a pôrodných asistentiek. „Až 53,50 % respondentov potvrdilo, že mesačne odpracuje viac ako 23 hodín nadčas, pričom iba 42,30% z nich má tieto hodiny aj preplatené,“ konštatovala Lazorová.

Ako informoval člen Rady SK SaPA Milan Laurinc, aj napriek tomu, že je u nás sestier a pôrodných asistentiek nedostatok, len 5,70 % zamestnávateľov využíva možnosť zamestnávať sestry a pôrodné asistentky na skrátený pracovný čas. Len 35,50 % opýtaných sestier a pôrodných asistentiek má udelené osobné ohodnotenie.

U 30,50% zamestnávateľ prispieva na doplnkové dôchodkové poistenie a len 26,20% má vyplácaný aj príplatok za zmennosť. Sestry a pôrodné asistentky ako regulované zdravotnícke povolania sú povinné sústavne sa vzdelávať, tretina z nich uviedla, že im zamestnávateľ neumožňuje čerpanie pracovného voľna s náhradou mzdy na sústavné vzdelávanie, napriek tomu, že má túto povinnosť zo Zákonníka práce.

„Vzhľadom na súčasný nedostatok sestier a pôrodných asistentiek je nepochopiteľné, že náborový príspevok pre nových uchádzačov o zamestnanie vypláca len 6,20 % zamestnávateľov,“ dodal Laurinc.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá