Plat učiteľa s vysokou školou je na Slovensku nižší ako plat maturanta

  • Na deň 28.marca pripadá Deň učiteľov, tí to majú teraz náročné
  • Kvôli novej situácii sa musia prispôsobiť online dobe, ich platy sú, v porovnaní s európskym priemerom stále nízke
Škola
Online výučba sa stala jedinou možnosťou, ako dodržať študijné plány na plynúci školský rok. Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR, AP
  • Na deň 28.marca pripadá Deň učiteľov, tí to majú teraz náročné
  • Kvôli novej situácii sa musia prispôsobiť online dobe, ich platy sú, v porovnaní s európskym priemerom stále nízke

Práca učiteľov či vychovávateľov je paradoxne vnímaná viac teraz, v čase uzatvorenia všetkých škôl. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými zamestnancami na Slovensku.

V utorok z nového nariadenia vlády a sprísnených bezpečnostných opatrení vyplynulo, že školy a vzdelávacie inštitúcie v celej krajine ostanú zatvorené do odvolania. Študentom sa posunuli maturitné skúšky, hovorí sa však o náhradných termínoch. Vysoké školy robia, čo môžu, vzdelávajú sa online, skúšky sú zatiaľ v nedohľadne. Rovnako sú na tom aj stredné či základné školy. Materské „vymenili“ učiteľky, ich štafetu prebrali na neurčito rodičia.

Dôležitosť pedagógov

Tento jav môže v spoločnosti podporiť debaty o dôležitosti práce pedagógov. Učitelia za zvýšenie platov bojujú pravidelne a otvorene. Naposledy sa tak stalo minulý rok, obrovské štrajky však v apríli 2019 zaznamenalo práve susedné Poľsko, informuje poľská edícia Business Insider.

Analýza porovnávala priemerné základné mzdy s údajmi o tabuľkových platoch z ministerstva školstva. Ukazuje sa, že medzi nástupnými mzdami učiteľov a iných zamestnancov na trhu práce sú značné rozdiely. Plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním je na Slovensku nižší, ako priemerný plat maturanta. Priemerná nástupná odmena začínajúceho pedagóga na základnej škole je 737 eur, toho vysokoškolského 1 092 eur.

zdroj: platy.sk

Pre porovnanie, základný plat začínajúceho zamestnanca s maturitou predstavuje v priemere 924 eur v hrubom. Táto suma je vyššia ako je nástupný plat učiteľa/ky základnej či strednej školy s vysokoškolským vzdelaním. Mzda podľa tabuliek ministerstva predstavuje v tomto prípade 915 eur v hrubom.

Nie v každom regióne sú učitelia podhodnotení

Veľké regionálne rozdiely vidieť naprieč krajinou. Tabuľkové platy pedagógov sa totiž neberú do úvahy všade rovnako. Je teda veľký rozdiel, ak nástupný plat učiteľa porovnávame v hlavnom meste alebo napríklad v Prešovskom kraji.

V prešovskom regióne predstavuje nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa v priemere 912 eur v hrubom. Začiatočnícke platy učiteľov sú tu takmer na tej istej úrovni.

Absolútne priepastný rozdiel môžeme sledovať v Bratislavskom kraji. Priemerný nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa tu predstavuje až 1351 eur v hrubom.

zdroj: platy.sk

Regionálne rozdiely môžu prinášať na platy pedagógov rozličné pohľady. Kým v Bratislave je plat stredoškolského učiteľa či učiteľky s desaťročnou praxou na úrovni platu kuriéra, v Prešove sa dá mzda učiteľky na základnej škole s päť-ročnou praxou prirovnať mzde na odborných pozíciách ako je napríklad inžinier kvality.

Porovnávanie konkrétnych povolaní tiež ukázalo, že priemerný plat predavačky či predavača v Trnave je o takmer 100 eur vyšší ako plat vychovávateľky.

 

Zdroje: businessinsider.com.pl, TS, PROFESIA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech