Platobná neschopnosť Ruska sa potvrdila. Kremeľ to odmieta, tvrdia, že peniaze uviazli

  • Rusko podľa agentúry Moody's dosiahlo platobnú neschopnosť
  • Agentúra tiež varovala, že môžu vzniknúť ďalšie prípady platobnej neschopnosti ruskej vlády
putin
Vladimir Putin, Unsplash/Towfiqu barbhuiya, TASR/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Rusko podľa agentúry Moody's dosiahlo platobnú neschopnosť
  • Agentúra tiež varovala, že môžu vzniknúť ďalšie prípady platobnej neschopnosti ruskej vlády

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s informovala, že Rusko dosiahlo platobnú neschopnosť jeho zahraničného dlhu. Vo vyhlásení uviedla, že „zmeškaná kupónová platba predstavuje platobnú neschopnosť“.

Historická platobná neschopnosť

„Držitelia ruského štátneho dlhu nedostali 27. júna kupónové platby na dva eurobondy v hodnote 100 miliónov dolárov do vypršania 30-dňového odkladu, čo podľa našej definície považujeme za prípad platobnej neschopnosti,“ cituje agentúru televízia CNN.

Agentúra Moody’s zároveň varovala, že môžu vzniknúť ďalšie prípady platobnej neschopnosti ruskej vlády. „Ďalšie nesplatenie budúcich kupónových platieb je pravdepodobné. Ruský prezidentský dekrét z 22. júna zaviedol postup na platenie zahraničného dlhu v rubľoch. Zastávame názor, že platby v rubľoch by sme pravdepodobne považovali za nesplatenie dlhopisov, ktoré vo svojich zmluvných podmienkach neumožňujú redenomináciu,“ uvádza sa vo vyhlásení agentúry.

Putin prezerajúci si dokumenty
zdroj: SITA/Maxim Blinov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Historická platobná neschopnosť zahraničného dlhu, ktorá je pre Rusko prvá od roku 1918, bola široko očakávaná, keďže polovica jej zahraničných rezerv je zmrazená a ministerstvo financií USA ukončilo vyňatie zo sankcií, ktoré umožnilo držiteľom dlhopisov USA splátky z Ruska.

Moskva však platobnú neschopnosť popiera a tvrdí, že platby vykonali v dolároch a eurách ešte 27. mája, no peniaze uviazli v banke Euroclear, ktorá sa špecializuje na vyrovnanie obchodov s cennými papiermi.

Politický a ekonomický vyvrheľ

Ako uvádza Bloomberg, fakt, že si Rusko nesplatilo záväzky, odzrkadľuje rýchlu premenu krajiny na finančného, ekonomického a politického vyvrheľa.

Rusko sa podľa dostupných informácií naposledy dostalo do platobnej neschopnosti voči svojim zahraničným veriteľom pred vyše sto rokmi, keď sa boľševici pod vedením Vladimira Lenina v roku 1918 vzdali obrovského dlhu z čias cárizmu. 

Ako informujeme v našom článku, ak sa pozrieme na škody, ktoré boli ruskému hospodárstvu a trhu od začiatku vojny spôsobené, je toto neplnenie záväzkov prevažne symbolické. Rusko sa však, ako obyčajne, proti tvrdeniu, že krajina spadla do platobnej neschopnosti, ohradilo. Tvrdia, že ich prostriedky na pokrytie všetkých účtov majú, no boli donútení ich zatiaľ neplatiť.

Pokus o vyvrátenie tvrdení

Kremeľ ešte včera odmietol všetky tvrdenia o tom, že sa Rusko dostalo do stavu platobnej neschopnosti. Reagoval tak na správy o tom, že Moskva nesplatila svoj zahraničný dlh v dôsledku zmeškaných platieb v rámci dvoch emisií dlhopisov v cudzej mene. 

„Tvrdenia o platobnej neschopnosti sú nesprávne, pretože potrebné platby v mene boli uskutočnené už v máji,“ uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. 

Ruské rezervy boli neoprávnene zmrazené a skutočnosť, že peniaze neboli doručené príjemcom, „nie je náš problém“, dodal s tým, že „neexistujú žiadne dôvody na to, aby sme to označili za platobnú neschopnosť“.

Odkazoval pritom na zdroje zmrazené finančnou spoločnosťou Euroclear sídliacou v Belgicku, ktorá sa špecializuje na vyrovnanie obchodov s cennými papiermi.

Pokusy použiť zmrazené rezervy akýmkoľvek spôsobom by boli „nezákonné“ a Rusko by ich považovalo za „úplnú krádež“, povedal tiež Peskov.

Zdroje: SITA, SIU, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá