Platy politikov sú priam rozprávkové. Toľkoto tisícok si mesačne pripíšu na účet prezidentka, poslanci či europoslanci

  • Slovenskí poslanci si mesačne polepšia o peknú sumu. Ako sú na tom v porovnaní s bežným Slovákom?
  • Politické strany žijú najmä z rozpočtu, prečítaj si, akú cenu má jeden voličský hlas
čaputová, heger
TASR/Pavol Zachar, TASR/Martin Baumann
  • Slovenskí poslanci si mesačne polepšia o peknú sumu. Ako sú na tom v porovnaní s bežným Slovákom?
  • Politické strany žijú najmä z rozpočtu, prečítaj si, akú cenu má jeden voličský hlas

Platy poslancov nie sú stabilné. Závisia od toho, ako sa darilo krajine. Výpočet je jednoduchý – plat poslanca je trojnásobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. Čiže čím vyšší zárobok štát dosiahne, tým vyšší je plat poslancov. Tento výpočet upravuje zákon. Napríklad v roku 2020 poslanci získali základný plat 3 276 eur.

To však nie je všetko. Poslanci majú nárok na paušálne náhrady, ktorými si vedia prilepšiť o peknú sumu. Tie závisia od toho, kde bývajú – ak je ich trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, táto suma je 1 966 eur. Keď ale musia do práce dochádzať z inej časti Slovenska, dostanú 2 294 eur. Dotácia sa ale na rozdiel od základného platu nezdaňuje.

K platu poslanca sa pripočítavajú aj funkčné príplatky pre poslancov, ktorí sú vo vedení parlamentu alebo výborov. Predseda parlamentu dostáva príplatok 497,91 eur, podpredseda NR SR dostáva 331,94 eur. Šéf parlamentného výboru má príplatok 165,97 eur a podpredseda výboru 82,99 eur.

zdroj: SITA/Ján Slovák

Poslanci majú okrem týchto náhrad zdarma nárok na ubytovanie, ale aj na železničnú dopravu. Štát im tiež prepláca náklady na poslaneckých asistentov. So všetkými príplatkami tak zákonodarcovia môžu zarobiť až 5 570 eur.

O peniaze môžu prísť

Kto nepracuje, nezarába. Ak bez riadneho odôvodnenia poslanci vymeškajú rokovanie NR SR, môžu prísť o peniaze. Pokiaľ vymeškajú dva dni, strácajú polovicu platu, pokiaľ štyri dni, prídu o celú výplatu.

V roku 2020 šlo z rozpočtu našej krajiny na platy poslancov až 10 295 737,02 eura, informovala aj TA3.

Poslanci si môžu odhlasovať aj zmrazenie svojich platov. Robili to tak dlhé roky, v časoch, kedy sa ekonomike nedarilo. Proti rozmrazeniu platov bojoval napríklad Igor Matovič.

Oproti niektorým riaditeľom štátnych firiem však zarobia málo, upozorňovali už pred štyrmi rokmi Hospodárske noviny. To bolo ešte v čase pred zvýšením platov. V tom čase boli platy členov vlády na úrovni stredného manažmentu.

matovič
zdroj: TASR/ Pavol Zachar

Nový čas robil pred niekoľkými rokmi veľké porovnanie platov poslancov v krajinách EÚ. Naši poslanci patrili medzi tých, ktorí zarobili oveľa menej, ako ich kolegovia zo zahraničia. V susednom Rakúsku platy poslancov už pred rokmi prekročili hranicu 10-tisíc eur.

Podstatnejší je však pomer medzi priemernou mzdou občanov a poslancov. Veľký nepomer je v Estónsku, Portugalsku a Taliansku. Naopak, Dáni si pomer udržiavajú veľmi nízky.

Heger zarobí dobre, europoslanci však lepšie

Členovia vlády dostávajú mesačne 1,5-násobok platu bežného poslanca. Paušálne náhrady majú však nižšie. U premiéra je to 1 076 eur, takže mesačne zarába 5 990 eur. O niečo skromnejšie sú na tom ministri, ktorí po pripočítaní príplatkov zostanú na sume 5 801 eur. Navyše, pokiaľ člen vlády žije mimo Bratislavy, má nárok na ubytovanie. Takýto benefit môže využiť aj premiér.

Europoslanci sa majú o niečo lepšie. Hrubý mesačný plat poslancov EP v súlade s jednotným štatútom predstavuje 8 995,39 eur. Menil sa naposledy v júli 2020. „Tento plat sa vypláca z rozpočtu EP, podlieha dani EÚ a znižuje sa o príspevok na poistenie. Po odčítaní týchto položiek predstavuje 7 011,74 eur. Navyše, tento plat podlieha v mnohých členských štátoch aj dodatočnej štátnej dani. Konečná výška platu konkrétneho poslanca v čistom tak závisí od daňového systému členského štátu, za ktorý je poslanec zvolený,“ uvádza oficiálny web europarlamentu.

Poslanci EP majú nárok na starobný dôchodok po dovŕšení 63. roku života. Tento dôchodok predstavuje 3,5 % platu za každý celý rok v úlohe poslanca, ale úhrnom najviac 70 % platu. Náklady na tieto dôchodky sú hradené z rozpočtu Európskej únie.

Čaputová má okrem platu aj iné výhody

Najlepšie sa však má prezidentka. Aj jej plat závisí od platu poslanca, po zvyšovaní ich zárobku si tak prilepšila aj ona. Stala sa tak najlepšie zarábajúcou hlavou štátu v našej histórii, mesačne jej prináleží suma 14 431,75 eur. To je o viac než 5 000 eur viac, ako zarábal predošlý prezident Andrej Kiska.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Po tom, čo jej mandát uplynie, bude mať doživotne nárok na plat poslanca a zabezpečenie osobnej bezpečnosti. Aj prezidentka môže počas plynutia mandátu využívať služobný byt.

Politické strany stoja daňovníkov milióny

Rozpočet pre strany upravuje Zákon o politických stranách a politických hnutiach. Financie za hlasy vo voľbách sa vyplácajú všetkým stranám, ktoré získali vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdeľuje na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok. Jeden hlas mal tentokrát cenu 8,83 eura, píše TASR.

Za uplynulý rok Ministerstvo financií SR vyplatilo spolu 35 181 881,28 eur pre politické strany, ktoré uspeli vo voľbách 2020. Víťazné OľaNO si počas minulého roka polepšilo o takmer 10 miliónov eur, SaS a Za ľudí získali viac ako 2 milióny eur. Sme rodina dostalo viac ako 3 milióny, podobný obnos získalo aj ĽSNS. Opozičný Smer si počas minulého roka prilepšil o viac ako 7 miliónov. O sumách informovala aj Pravda.

Peniaze z rozpočtu však dostali aj strany, ktoré sa do NRSR nedostali, no získali vo voľbách aspoň tri percentá. Z rozpočtu si ukrojili KDH, Progresívne Slovensko a SPOLU, SNS, MKS a Dobrá voľba.

Obnos z rozpočtu zväčša využívajú na náklady strany – platia z nich sídlo, stranícke akcie, autá, náklady na kampaň, ale aj na regionálne štruktúry. Niektoré strany majú okrem príjmov z rozpočtu aj iné zisky, napríklad členské.

Počas volebného obdobia si dobre prilepšia

Počas výkonu mandátu si tak politici môžu poriadne prilepšiť. Minimálna suma, ktorú poslanec zarobí už po odrátaní dane, predstavuje 4 263,99 eur. Pokiaľ v poslaneckej lavici vydrží celé štyri roky, na účet si môže prirátať viac ako 200-tisíc eur v čistom.

Predseda vlády počas štyroch rokov zarobí viac ako 280-tisíc eur, ministri o niečo málo menej.

Člen europarlamentu si počas štvorročného výkonu funkcie môže zarobiť ešte viac, dohromady až 330-tisíc eur v čistom.

Prezidentka Zuzana Čaputová  má mesačný plat 9 790,57 eur v čistom, počas piatich rokov si teda zarobí viac ako 580-tisíc eur v čistom.

Zdroje: Startitup.sk, Zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, TA3, Hospodárske noviny, Nový čas, web europarlamentu, Zákon o politických stranách a politických hnutiach, TASR, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech