Plávajúce plošiny v Španielsku posúvajú zážitkový turizmus na novú úroveň

  • Takto si ešte dovolenku nezažil
  • Punta de Mar je plávajúca plošina, na ktorej budeš v obklopení prírody i modernej technológie
  • Takto si ešte dovolenku nezažil
  • Punta de Mar je plávajúca plošina, na ktorej budeš v obklopení prírody i modernej technológie

Cieľom inovatívneho projektu dynamických plávajúcich obytných priestorov Punta de Mar je posunúť koncept zážitkového turizmu na novú úroveň. Punta de Mar je plávajúca plošina s dôkladným, minimalistickým architektonickým dizajnom, ktorý je funkčný a zároveň šetrný k životnému prostrediu.

Za týmto skvostom stojí architektonické štúdio Mano de Santo a KMZero, Open Innovation Hub, ktoré je súčasťou skupiny Martinez Group, si pri navrhovaní Punta de Mar vybralo práve spoločnosť Guardian Glass. Prvý prototyp je už umiestnený v klube Náutico v meste Denia v Stredozemnom mori. Projekt umožňuje vnímať okolie všetkými zmyslami. Jeho cieľom je integrácia s prírodným prostredím a zároveň vyvolanie pocitu intimity, pohodlia, uvoľnenia a duševnej pohody u hostí. To všetko sčasti umožňuje sklenený kryt od spoločnosti Guardian Glass – jedným zo strategických partnerov projektu.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: © Mano de Santo®, GRDPR166

Na plávajúcu konštrukciu bolo použité trojité sklo Guardian, ktoré zaisťuje vynikajúcu úsporu energie, bezpečnosť a zvukovú izoláciu. Táto sklenená jednotka umožňuje 61% priepustnosť svetla a má 32% solárny faktor. To znamená, že sklo prepúšťa dostatočné množstvo slnečného svetla a zároveň blokuje väčšinu tepla. Vďaka tomu má Punta de Mar vynikajúcu tepelnú izoláciu, reguláciu slnečného žiarenia, vysokú úroveň bezpečnosti a zvukovej izolácie, ktoré vytvárajú konštrukciu s veľmi dobrými vlastnosťami a s vysokou energetickou úspornosťou. Nielenže samotné sklo umožňuje oveľa transparentnejší, živší a ničím nerušený výhľad zvnútra na okolie – napríklad na more alebo na okolitú prírodu – ale zároveň stiera aj hranice medzi interiérom a exteriérom. Umožňuje tak hosťom zažiť dokonalé spojenie s ustavične premenlivou prírodou naokolo.

Podobne dokonalým doplnkom skla, ktorý ihneď vynikne, sú aj posuvné uzávery projektu. Tie umožňujú maximálne otvorenie dverí a okien vďaka využitiu redukovaných hliníkových profilov s cieľom dosiahnuť ničím nerušený výhľad a čo najviac prirodzeného svetla.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: © Mano de Santo®, GRDPR166

Usporiadanie a technológie koncipované pre hosťa

Pavilón s celkovou rozlohou 74 m2 je navrhnutý pre dve osoby a má dve poschodia s minimalistickým dizajnom a vybavením. Na prvom poschodí s rozlohou 40 m2 sa nachádza salónik s vlastnou kúpeľňou a súkromná terasa, ktorá slúži ako prístavba k interiérovému priestoru. Na druhom poschodí s rozlohou 34 m2 sa nachádza oddychové priestranstvo určené na relaxáciu. Výbava oboch poschodí zahŕňa osvetlenie a hudbu v pozadí.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: © Mano de Santo®, GRDPR166

Ďalšou výhodou Punta de Mar je aj to, že hostia majú neustálu kontrolu nad celým projektom vďaka domácej automatizačnej aplikácii, ktorá umožňuje rozhodovanie o konkrétnych aspektoch obytných priestorov. Inovatívne technologické riešenia v rámci tohto projektu umožňujú hosťom ovládať osvetlenie, zvuk, vône a úroveň bezpečnosti. Prístup k ovládacím prvkom je možný buď priamo z platformy alebo diaľkovo.

Za zmienku stojí aj to, že osvetlenie v Punta de Mar je biodynamické. To znamená, že v interiéri napodobňuje prirodzené svetlo z exteriéru a v rôznych častiach dňa sa svetlo mení súbežne s tým, ako sa mení intenzita prirodzeného svetla.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: © Mano de Santo®, GRDPR166

Záväzok dosiahnuť udržateľnosť

Punta de Mar je udržateľná turistická iniciatíva, ktorá neprodukuje žiadne splodiny vďaka modulárnej konštrukcii so systémom na báze „Plug & Go“. Okrem toho sa snaží o integráciu s okolitým prostredím a je postavená z materiálov, ktoré majú malý vplyv na životné prostredie. Ďalšou výhodou je, že konštrukcia je samostatná a umožňuje presun po vode aj po súši. To znamená, že Punta de Mar sa môže presúvať na miesta s rozličnými prírodnými scenériami, ktoré majú dostupné prípojky pre sieťové a napájacie zdroje (či už ide o prímorské alebo o súkromné plážové hotely). Vďaka tomu môže hosťom ponúkať stále jedinečné a exkluzívne zážitky.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech