Plesová sezóna je v plnom prúde: Expertka na etiketu radí, ako nebyť za „sedláka“

 • Chystáš sa na ples alebo na inú slávnostnú spoločenskú udalosť?
 • Pojem „black tie dress code“ by ti nemal byť cudzí
pár, ktorý ide na ples
freepik/@svetlanasokolova
 • Chystáš sa na ples alebo na inú slávnostnú spoločenskú udalosť?
 • Pojem „black tie dress code“ by ti nemal byť cudzí

V tomto článku vám Lucia Sandrin Breznayová, známa ako Madam Etiketa, podrobne priblíži všetko, čo potrebujete o tomto dress code vedieť.

Prevedie vás svetom večernej elegancie, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou každej výnimočnej spoločenskej udalosti, aby ste vždy pôsobili štýlovo a primerane príležitosti. Píšu Kávičkári.sk.

Keď som bola malá, nesmierne som sa tešila, že keď vyrastiem, budem chodiť na plesy v dlhých šatách. A teraz, keď som už dospelá, tak na plesy nechodím, pretože vo Francúzsku plesy neexistujú.

Namiesto nich tu však majú množstvo iných spoločenských udalostí, kde je dress code – black tie povinný. Napríklad filmový festival v Cannes, ktorého „glamour“ je svetoznámy.

Black tie, cravate noir či tuxedo

Čo vlastne znamená „black tie“? Ak by sme tento termín chceli preložiť doslovne, znamenal by „čierna kravata“. Francúzi používajú výraz „cravate noir“ a Američania „tuxedo“. Tieto termíny sa uvádzajú na pozvánkach a znamenajú, že si má muž obliecť smoking.

V súčasnej dobe považujeme smoking za vrchol pánskej večernej elegancie. V hierarchii nad ním stojí už len frak, ktorý sa, bohužiaľ, stal úplnou raritou. Na Slovensku sa nosil frak na Ples v opere, ale v súčasnosti sa už akosi žiaden obdobný ples nekoná.

Black tie dress code – smoking ako ležérna alternatíva k dlhému fraku

Smoking, ako ho poznáme dnes, vznikol v roku 1865. Princ z Walesu (budúci britský kráľ Edward VII.) požiadal tím krajčírskeho domu Savile Row Henry Poole & Co, aby mu ušil krátke sako v „nebesky modrej“ farbe. Hoci dnes považujeme smoking za formálny odev, princ z Walesu si toto „nové sako“ nechal ušiť, aby ho nosil vo svojom vidieckom sídle v Sandringham House, ako ležérnejšiu alternatívu k dlhému fraku.

Ten nosila britská aristokracia na večeru (spomeňte si na Downton Abbey a pánov sediacich vo frakoch za stolom). Preto je v Spojenom kráľovstve smoking známy aj pod pojmom „dinner jacket“.

O rok neskôr, v roku 1886, sa jeden z členov exkluzívneho klubu Tuxedo Park (miesto pre najbohatších a najvplyvnejších obyvateľov Manhattanu v New Yorku) objavil na jesennom plese oblečený v „dinner jacket“. Veľmi rýchlo sa stal „uniformou“ mužských hostí (nielen) Tuxedo Parku. Na prelome 19. a 20. storočia začali Američania nazývať túto novú formu večerného saka a jeho sprievodných nohavíc „tuxedo”.

Čo je pre smoking príznačné?

 • Smoking je určený na večerné slávnostné udalosti po 19. hodine.
 • Má čiernu alebo tmavomodrú farbu – tzv. midnight blue.
 • Klopy saka sú z kontrastného lesklého materiálu – saténu alebo hodvábu. Môžu byť klasicky špicaté alebo šálové.
 • Lesklým materiálom sú potiahnuté aj všetky gombíky na saku – vpredu, aj na rukávoch.
 • Sako môže byť buď jednoradové, vždy iba s jedným saténovým gombíkom, alebo dvojradové.
 • V náprsnom vrecku saka by mal mať muž bielu vreckovku.
 • Nohavice sú bez záložiek a majú po stranách iba jeden lesklý úzky pruh (lampas). Nohavice by nemali byť príliš široké.
 • Dôležitá je aj správna dĺžka nohavíc. V spodnej časti by sa nemali zbierať a vlniť.

Black tie dress code – dôležité fakty pre mužov

Biela košeľa je nevyhnutnosťou, a to bez kompromisov! Gombíky by mal prekrývať biely látkový pás, tzv. léga. V prípade, že ich vidno, je vhodné, aby boli ozdobné (napr. perleťové). Na košeli nesmú chýbať dvojité francúzske manžety, doplnené elegantnými manžetovými gombíkmi.

Taktiež je potrebné mať na pamäti, že ak gombíky na košeli skryté nie sú, potom musia byť z rovnakého materiálu ako tie manžetové. Tvar goliera by mal byť klasický. U nás môžete vidieť aj košele so stojačikom a so zalomenými špicami. Avšak tieto vám neodporúčam nosiť napríklad v Londýne. Nezanechali by ste najlepší dojem.

Motýlika na gumičku prenechajte malým chlapcom

K smokingu patrí čierny saténový alebo hodvábny motýlik, čo vyplýva už zo samotného názvu „black tie“. Motýlika na gumičku prenechajte malým chlapcom! Na ples by ste si mali, milí páni, zaviazať motýlika sami. Kravatu si viazať viete a aj viazanie motýlika sa dá naučiť…

Smokingová šerpa vám opticky rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším

Ak máte jednoradové sako, môžete si k nemu obliecť aj smokingovú šerpu tzv. cummerbund. Nosí sa vždy záhybmi nahor. Vďaka šerpe vám nebude vidieť dolnú časť košele, opticky vám rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším. To isté platí aj o veste. Po tej siahnite len v prípade, ak si oblečiete jednoradové sako. Pozor, ak máte oblečenú šerpu alebo vestu, gombík na saku si nikdy nezapínajte.

Čo si obuť k smokingu?

Podľa etikety by sa k smokingu mali nosiť tzv. „opera pumps“. Mužskí členovia britskej kráľovskej rodiny ich majú obuté vždy. Na Slovensku ich pravdepodobne nezoženiete, takže čierne lakovky s čiernymi podkolienkami sú stávkou na istotu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ⚜️Madam Etiketa⚜️ Lucia SANDRIN BREZNAYOVÁ (@madametiketa)

Čo značí black tie dress code pre ženu?

Ak ide na ples, kde je dress code black tie, oblieka si dlhé večerné šaty. Vo výbere modelu majú ženy úplnú voľnosť, avšak mali by brať do úvahy formálnosť plesu. Ak sa zúčastnia napríklad reprezentačného plesu, voľba šiat by mala byť tomu primeraná. Krok vedľa by znamenal veľmi hlboký výstrih, príliš vysoký rázporok na sukni či krátke šaty. Jej odev by bol neprimeraný danej udalosti.

Black tie dress code – čo si dáma môže a nemôže obliecť na takúto akciu >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá