Plesová sezóna je v plnom prúde: Expertka na etiketu radí, ako nebyť za „sedláka“

  • Chystáš sa na ples alebo na inú slávnostnú spoločenskú udalosť?
  • Pojem „black tie dress code“ by ti nemal byť cudzí
pár, ktorý ide na ples
freepik/@svetlanasokolova
  • Chystáš sa na ples alebo na inú slávnostnú spoločenskú udalosť?
  • Pojem „black tie dress code“ by ti nemal byť cudzí

Výstrih by mal byť len taký hlboký, aby udržal jeho „objem“ za každých okolností vo vnútri šiat. Strih by mal lichotiť postave a zohľadňovať aj váhu dámy. Žiadna žena nechce, aby jej na plese pri tanci praskol zips, čo pri snahe „natlačiť“ sa do príliš úzkych šiat reálne hrozí.

Šaty na ramienka alebo bez nich si môžu dovoliť len dámy, ktorých ramená sa na takýto strih hodia. Pri voľbe materiálu máte voľné ruky, no je potrebné vyhnúť sa úplne priesvitným šatám. Rovnako aj pri výbere farby šiat neplatia žiadne obmedzenia. Nikdy sa nesnažte zladiť motýlika k farbe šiat. Výnimkou je ples, kde je ako dress code uvedený „creative black tie“. Ja by som to však neurobila ani v tomto prípade.

Black tie dress code – čo si obuť, akú kabelku zvoliť a ktoré doplnky radšej nechať doma?

K dlhým plesovým šatám patria spoločenské lodičky na podpätku s uzavretou špičkou. Výška podpätku topánok, po ktorých siahnete, je na vás. S lodičkami vždy zlaďte malú spoločenskú kabelku, ideálne tzv. listovku. Nezabudnite, že silonky sú samozrejmosťou. Nikdy si na ples neberte fascinátor alebo dokonca klobúk. Dámske náramkové hodinky sa k večerným šatám nenosia, rukavice, naopak, áno.

Aký je vhodný účes?

Dámy s dlhými vlasmi by ich mali mať vždy upravené do výčesu. Je to elegantné a v neposlednom rade zabránite tomu, aby vás za ne partner pri tanci nechtiac ťahal. Vďaka vypnutým vlasom taktiež nehrozí, aby ste niekomu vo víre tanca dali vlasmi po nose.

Na plese je nevyhnutné dodržiavať niektoré základné pravidlá protokolu

Žena stojí, kráča alebo sedí vždy po pravici pána, pretože dáma zaujíma čestné miesto. Muž po príchode k stolu najskôr pozdraví ostatných hostí a potom sa im predstaví. Ako prvé povie svoje meno, následne predstaví dámu a odsunie jej stoličku, aby si sadla. Potom si prisadne aj on a, samozrejme, rozopne si sako. Ale to už určite všetci páni vedia. Nezabúdajte, že ples nie je „gadžibál“. Množstvo požitého alkoholu by malo byť také, aby ste dokázali z plesu odísť nielen po svojich, ale aj s gráciou.

Aj pozvanie do tanca má svoje zásady

Kedysi dávno pozvanie do tanca znamenalo pre pána šesť úklonov. Prvý, aby sa opýtal toho, kto sprevádzal dámu, či mu dovolí zatancovať si s ňou. Druhý bol pre dámu, ako prosba o dovolenie k tancu. Tretí na tanečnom parkete pred tancom, štvrtý po skončení tanca. Piaty, keď doviedol dámu späť na jej miesto. Šiesty úklon patril pánovi, ktorý mu prenechal na tanec svoju spoločníčku.

Dnes už tých šesť úklonov potrebných nie je, ale aj tak je potrebné dodržiavať určité zásady:

  • Prvý tanec patrí vždy vašej partnerke.
  • O ostatné tance môžete požiadať dámy pri vašom stole alebo partnerky vašich priateľov. Ak nejaký pán pozve do tanca vašu partnerku, platí reciprocita a vy pozvete do tanca jeho partnerku.
  • Pri samotnom tanci s vašou partnerkou sa vyhýbajte držaniu jej sedacích partií. Tieto prejavy si nechajte na chvíle strávené v súkromí.
  • Ak sa vám pri tanci podarí menšia „nehoda“ s iným párom, ospravedlňuje sa vždy pán.
  • Po tanci dámu odprevaďte k stolu.

Ako sa zmenilo samotné vyzvanie do tanca, tak aj dress code na plesy prešiel akýmsi „uvoľnením“. Smokingové plesy sú postupne nahrádzané plesmi, kde si stačí obliecť oblek. V takom prípade bude dress code znieť buď „black tie optional“ (tí páni, ktorí majú smoking, si ho oblečú a všetci ostatní môžu mať aj tmavý oblek), alebo „formal dress“. V takom prípade siahnite po tmavom obleku, čiernych topánkach, čiernom opasku, bielej košeli a kravate.

Malá rada na záver

Nezabudnite si vybrať ten správny kabát! Môžete byť dokonale oblečení, no ak si dáte na smoking lyžiarsku bundu a na večernú róbu baloniak, pokazíte si tým pozitívny prvý dojem.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá