Plné regály jedla a prázdne peňaženky. V Rusku niektoré potraviny zdraželi o vyše 70 %

  • Regály majú plné potravín
  • Nákupy však nemajú čím zaplatiť
  • Podľa analytika sa tamojšia inflácia nezastaví
potraviny supermarket obchod
Ilustračný obrázok Canva/VLG
  • Regály majú plné potravín
  • Nákupy však nemajú čím zaplatiť
  • Podľa analytika sa tamojšia inflácia nezastaví

Veľká väčšina Slovákov počíta s tým, že počas najbližších mesiacov inflácia spôsobí, že sa im zvýšia náklady v mnohých oblastiach, ako sme ťa informovali v tomto článku. Pri jedle to čaká 87 percent respondentov, vo výdavkoch na doprave ako palivo a cestovné lístky 86,2 % a v energiách 85,9 %.

S infláciou však bojujú aj obyvatelia Ruska. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia a zeleniny, syrov a mäsa. Veľa zákazníkov však nakupuje veľmi opatrne, peňaženky tamojších obyvateľov sú totiž kvôli súčasnej finančnej situácii prázdne.

Podľa zákazníčky sa ceny zvýšili o 25 %

Ruská centrálna banka sa pokúša dostať infláciu pod kontrolu tým, že tento rok zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na úvery štyrikrát. Jej cieľom je tiež stabilizovať výmenný kurz rubľa, keďže globálna ekonomika odoláva vplyvom ruskej vojenskej operácie na Ukrajine a následkom uvalených západných sankcií, informuje The Hill.

Naposledy, keď došlo k takému zvýšeniu sadzby na 15 %, čo je dvojnásobok oproti začiatku roka, Ruská centrálna banka uviedla, že ju znepokojujú ceny, ktoré rástli ročne približne o 12 %. Banka teraz predpovedá infláciu na celý prebiehajúci a aj na budúci rok, približne na úrovni 7,5 %.

„Ak hovoríme v percentách, potom sa (ceny) pravdepodobne zvýšili o 25 %. Ide o mäso a základné výrobky (mliečne výrobky, ovocie, zeleninu, údeniny). Môj manžel nemôže žiť bez klobásy! Niekedy žasnem nad cenovými výkyvmi,“ povedala Roxana Gheltková, nakupujúca v moskovskom supermarkete.

70-ročnej zákazníčky Lilyi Tsarkovej sa opýtali na to, či jej príjem dôchodkyne stačil na to, aby sa uživila. Tá však, žiaľ, sebestačná nie je. „Nie, samozrejme, že nie. Dostávam pomoc od svojich detí,“ povedala Lilya, pričom dodala, že by bez ich pomoci nemohla zaplatiť svoj nájom a potraviny.

Analytik predpokladá, že ceny budú prudko rásť aj naďalej

Štátna štatistická služba Rosstat 1. novembra zverejnila údaje, ktoré potvrdzujú obrovský nárast cien niektorých základných potravín v porovnaní s predošlým rokom. Kapusta v Rusku zdražela o 74 %, pomaranče o 72 % a uhorky o 47 %. 

Associated Press informuje, že ruský parlament schválil rozpočet na roky 2024 až 2026, ktorý vyčleňuje rekordnú sumu na výdavky na obranu. Podľa analytika ruskej ekonomiky Maxima Blanta to však vyzerá, že ceny budú prudko rásť aj naďalej.

„Je jednoducho nemožné vyriešiť otázku inflácie v podmienkach, kedy vojensko-priemyselný komplex dostáva neobmedzené financovanie, kedy sa im dáva všetko, o čo žiadajú, kedy podiel tohto vojensko-priemyselného komplexu v ekonomike rastie rapídnym tempom,“ povedal pre Associated Press.

Zvýšenie sadzieb centrálnou bankou mierne schladilo pokles výmenného kurzu rubľa. Kurz je teraz niekde na úrovni 88 rubľov za americký dolár, pričom nedávno to bolo 100 rubľov. V porovnaní s letom v roku 2022 je však stále čiastočný dôvod na úsmev. Vtedy to bolo asi 60 rubľov za dolár.

Inflácia zasiahla slovenské peňaženky dosť výrazne
zdroj: DPA/Hendrik Schmidt

Slováci sa obávajú raketového nárastu výdavkov

Inflácia však v súčasnosti významne zužuje aj Slovákov. Veľká väčšina obyvateľov nášho územia počíta s tým, že počas najbližších mesiacov inflácia spôsobí, že sa im zvýšia náklady v mnohých oblastiach. Pri jedle to čaká 87 percent respondentov, vo výdavkoch na doprave ako palivo a cestovné lístky 86,2 % a v energiách 85,9 %, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Ukázal to prieskum FOOD barometer pre spoločnosť Edenred, ktorý sa uskutočnil v septembri na vzorke 2 229 respondentov. Tí mohli pri otázkach označiť viacero preferovaných odpovedí.

Zdroje: archív Startitup, The Hill, Associated Press, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá