Po jednej kalamite sa rúti na Slovensko druhá. Nasneží najmä v týchto oblastiach (PREDPOVEĎ)

  • Jedna snežná kalamita Slovákov prekvapila už v utorok
  • Ďalšie intenzívne snehové zrážky Slovensko zasiahnu už vo štvrtok
  • Meteorológovia varujú vodičov
Muž na bicykli idę po ceste, keď sneží a zasnežená cesta.
Snežná kalamita, TASR/Dano Veselský, Unsplash/Patrik Kovar
  • Jedna snežná kalamita Slovákov prekvapila už v utorok
  • Ďalšie intenzívne snehové zrážky Slovensko zasiahnu už vo štvrtok
  • Meteorológovia varujú vodičov

Jednu snežnú kalamitu majú už po utorku Slováci najmä na strednom a východnom Slovensku za sebou. Na viacerých miestach napadlo až 15 cm snehu a hrozbe kalamity a problémom s dopravou sa nevyhneme ani nasledujúce dni, informuje iMeteo.

V posledný novembrový deň sa chystá Slovensko zasiahnuť ďalšia vlna zimného počasia, ktorá príde postupne od juhozápadu. Situácia bude podobná tomu, čo Slováci zažili v utorok. Meteorológovia upozorňujú aj na možné dopravné komplikácie.

Snežná kalamita hrozí najmä v určitých oblastiach

Zrážky začnú úradovať už okolo 8. ráno, a to najmä na území slovensko-maďarského pohraničia, na južnom a východnom Slovensku. Krátkodobé sneženie sa môže vyskytnúť aj v okolí Nitry, ale tam môže neskôr prejsť do dažďa.

Už dopoludnia by sa snehové zrážky mali objaviť postupne v takmer všetkých oblastiach. Sneženie sa očakáva aj v nížinách. Meteorológovia hlásia teploty pod bodom mrazu, pohybujúce sa od -4 do 0 °C, s výnimkou juhozápadného Slovenska, kde by mohli dosiahnuť až +2 °C.

Najintenzívnejšie sneženie sa očakáva zajtra popoludní, napadnúť môžu 2 až 3 cm snehu. Sneženie by malo pokračovať od zajtrajšieho rána do zajtrajšieho večera.

Ako uvádza pocasieradar.sk, najväčšie množstvo snehu by sa malo nazhromaždiť opäť v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde by mohlo napadnúť od 10 do 20 cm snehu. V horských oblastiach Vihorlatu a Polonín by mohlo byť dokonca až okolo 30 cm snehu.

Na zvyšku stredného a východného Slovenska by malo napadnúť od 5 do 10 cm snehu. V západnej časti Slovenska sa očakáva menšie množstvo snehu, zvyčajne do 5 cm. Situácia však zostáva dynamická, a preto ti odporúčame sledovať aktualizácie predpovedí.

Kedy udrie zima najviac?

Nedávno sme ťa informovali o tom, v ktorom mesiaci by Slováci mali očakávať tú najtuhšiu zimu. Podľa informácií Severe Weather príde najvýraznejšie sneženie až v mesiaci február.

Predpovede naznačujú, že väčšina Európy by mala zažiť nadpriemerné teploty v porovnaní s bežnými priemernými hodnotami. Chladnejšie podnebie by malo ovplyvniť predovšetkým obyvateľov na severe a severozápade Európy.

Snehové zrážky by sa potenciálne mali obmedziť na vyššie nadmorské výšky, s občasným výskytom sneženia aj v nižších polohách. Väčšinu Európy zasiahne v ďalších mesiacoch normálne až nadpriemerné množstvo zrážok.

Predpovede Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) a Britského meteorologického úradu (UKMO) sa zhodujú údaje ohľadom sneženia.

V decembri sa predpokladá väčšie sneženie predovšetkým v oblastiach ako Škandinávia, alpský región Ruska, Turecko a Gruzínsko. V januári by sa mali snežné zrážky koncentrovať hlavne na juhu Maďarska, v Rumunsku, Rakúsku a na západe Ukrajiny.

Najvýraznejšie sneženie by sa však malo dostaviť až v mesiaci február. To sa dotkne predovšetkým krajín ako Veľká Británia, Švajčiarsko, sever Talianska, Maďarsko a sever Chorvátska. UKMO predpokladá, že intenzívne sneženie bude mať vplyv aj na našich susedov, vrátane severu a východu Slovenska.

El Niňo sa správa nezvyčajne

Meteorologický jav známy ako El Niño bol dlhodobo považovaný za extrémne silný, Najnovšie údaje však naznačujú, že sa správa nezvyčajne.

Predpovede hovoria, že El Niño si udrží svoju silu aj počas zimného obdobia a bude mať vplyv na počasie na celej severnej pologuli.

El Niño je teplou fázou ENSO (El Niño južnej oscilácie), ktorá ovplyvňuje oblasť rovníkového Tichého oceánu. V rámci ENSO dochádza k striedaniu teplých a studených fáz, s priemerným intervalom približne tri roky, hoci to môže trvať aj kratšie.

V súčasnej dobe je planéta v teplej fáze známej ako El Niño, pričom posledné tri zimy charakterizovala studená fáza známa ako La Niña.

Každá z týchto fáz ovplyvňuje tropické oblasti rôznymi spôsobmi, mení tlak a počasie v týchto oblastiach, a to produkuje rozdielne atmosférické reakcie. Výsledkom je zmena globálnej cirkulácie vzduchu, čo vedie k zmenám v sezónnych vzoroch počasia po celom svete. Vplyv El Niño býva výraznejší počas jeho vrcholnej fázy, čo znamená na jeseň a v zime.

Podľa expertov existuje dokonca 35-percentná šanca, že aktuálny El Niño sa svojou extrémnou silou stane „historickou udalosťou“ v rámci vplyvu meteorologických javov na Zemi.

Zdroje: iMeteo, pocasieradar.sk, Severe Weather, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá