Po kontakte s rádioaktívnou vodou z Fukušimy museli hospitalizovať 2 ľudí. Jej vypustenie má byť bezpečné

  • Japonsko musí aj po vyše 12 rokoch riešiť následky nesmierne silného zemetrasenia
  • Krajina opakovane tvrdila, že odpadová voda bude neškodná
Vypúšťanie nukleárnej vody do oceánu z Fukušimy v Japonsku
Ilustračný obrázok, TASR/AP, Kyodo News
  • Japonsko musí aj po vyše 12 rokoch riešiť následky nesmierne silného zemetrasenia
  • Krajina opakovane tvrdila, že odpadová voda bude neškodná

Štyria pracovníci jadrovej elektrárne Fukušima boli vystavení prúdu vody obsahujúcej rádioaktívne materiály, pričom dvoch z nich následne preventívne hospitalizovali. S odvolaním sa na spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, o tom v piatok informovala agentúra AFP.

Podľa AFP tento incident zo stredy poukazuje na nebezpečenstvá, ktorým je Japonsko vystavené, keď z prevádzky vyraďuje elektráreň, ktorú v roku 2011 v dôsledku zemetrasenia zaplavila vlna cunami. Šlo o najzávažnejšiu jadrovú haváriu na svete od jadrovej katastrofy v ukrajinskom Černobyle z roku 1986.

Ku kontaktu zamestnancov s kontaminovanou vodou došlo pri čistení potrubia systému na filtrovanie rádioaktívnej odpadovej vody.

Dvaja zo zamestnancov museli byť následne hospitalizovaní: mladší z nich bol ožiarený po celom tele – s výnimkou tváre –, u staršieho sa zistilo ožiarenie v oblasti žalúdka. Riziko vzniku popálenín kože z radiácie však bolo u oboch osôb veľmi nízke, uviedla spoločnosť TEPCO s odvolaním na ošetrujúceho lekára zamestnancov.

Dlhoročné problémy

Japonsko musí aj po vyše 12 rokoch riešiť následky nesmierne silného zemetrasenia z 11. marca 2011. Epicentrum otrasov vtedy hlásili 130 kilometrov od pobrežia v meste Sendai. Celé to trvalo asi 3 minúty, no ich sila bola neúprosná. Zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 9,0.

To všetko viedlo k vzniku obrovskej vlny cunami o výške 15 metrov. Po náraze vody na pevninu došlo k vyradeniu napájania a chladenia troch reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima 1.

Počas prvých troch dní havárie sa z veľkej časti roztopili všetky tri jadrá. Elektráreň v ďalších dňoch zaznamenala vysoké rádioaktívne úniky. Nakoniec museli v japonskej elektrárni odpísať všetky štyri reaktory, písali sme.

Japonsko ešte ani tento rok nemalo vyriešenú otázku, čo robiť s nukleárnym odpadom. No ešte v januári sa tamojšia vláda rozhodla, že do mora vypustí viac ako milión ton takto zničenej vody.

Tento krok síce vyvolal obavy u viacerých komunít či susedných krajín, no ako informuje agentúra TASR, vo štvrtok o 13.00 hod miestneho času (06.00 h SELČ) sa začalo s postupným vypúšťaním. Do tichého oceánu sa dostane 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima.

Všetko potvrdila spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Všetko je bezpečné, hovorili

Koncentrácia trícia v upravenej rádioaktívnej odpadovej vode z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú Japonsko začalo vo štvrtok (24. 8.) vypúšťať do Tichého oceánu, je hlboko pod prevádzkovým limitom, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty, a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.

Voda prešla niekoľkými fázami ošetrenia, ktoré odstránili väčšinu rádionuklidov okrem trícia.

„Odborníci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu odobrali tento týždeň vzorky z prvej várky riedenej vody pripravenej na vypúšťanie,“ uviedla vo vyhlásení agentúra OSN so sídlom vo Viedni, dohliadajúca na tento proces.

„Nezávislá analýza MAAE vykonaná na mieste potvrdila, že koncentrácia trícia v riedenej vode, ktorá je vypúšťaná, je ďaleko pod prevádzkovým limitom 1 500 becquerelov na liter,“ dodala agentúra.

Táto koncentrácia je približne sedemkrát nižšia, než je limit stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pre pitnú vodu (10 000 becquerelov na liter).

Japonsko opakovane tvrdilo, že odpadová voda bude neškodná, a toto stanovisko podporuje aj MAAE.

Začiatok vypúšťania vody v objeme približne 540 olympijských bazénov počas niekoľkých desaťročí je veľkým krokom v odstavovaní tohto stále nebezpečného miesta, kde sa pred 12 rokmi stala jedna z najhorších jadrových katastrof na svete.

Zdroje: TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá