Po Maďarsku ťa na očkovanie pozýva ďalšia krajina. Za jednu „včielku“ do ramena je aj finančná odmena

  • V Srbsku sa môže zaočkovať každý, ale odmenu dostanú len domáci
  • Za vakcínu dostanú 3000 dinárov, čo je približne 25 eur
  • Srbská vláda chce takýmto spôsobom odmeniť všetkých ľudí, ktorí sa zachovajú zodpovedne
Srbsko
Pixabay/Gerd Altmann, TASR/Serbian Presidential Press Service via AP
  • V Srbsku sa môže zaočkovať každý, ale odmenu dostanú len domáci
  • Za vakcínu dostanú 3000 dinárov, čo je približne 25 eur
  • Srbská vláda chce takýmto spôsobom odmeniť všetkých ľudí, ktorí sa zachovajú zodpovedne

Pred pár dňami naši južní susedia spustili registráciu na očkovanie proti koronavírusu. Registrovať sa na očkovanie môžu cudzinci žijúci v Maďarsku, ako aj Maďari žijúci v zahraničí. Zahraničných občanov začnú očkovať zrejme už v druhej polovici mája.

Zahraničných občanov žijúcich v Maďarsku začnú očkovať pravdepodobne už v druhej polovici mája. Príslušníci maďarskej menšiny a držitelia maďarského občianstva žijúci v zahraničí dostanú vakcínu neskôr. Podľa RTVS v Maďarsku stúpa ochota obyvateľstva dať sa zaočkovať. Z piatich Maďarov by si dali vpichnúť vakcínu štyria. 

Za zodpovednosť odmena

Portál Hungary Today informoval, že ľudia, ktorí majú záujem o očkovanie, sa môžu zaregistrovať prostredníctvom maďarskej webstránky  a že záujemcovia nebudú potrebovať ani kartičku maďarského verejného zdravotného poistenia.

Maďari prekvapili. Sputnikom ťa zaočkujú, aj keď žiješ na Slovensku, splniť ale musíš túto podmienku

Tento raz na očkovanie pozývajú aj Srbi, a to aj cudzincov. Dokonca domácim záujemcom srbská vláda ponúkne aj finančnú odmenu. Za pichnutie vakcíny dostanú teda nejaké to euro navyše. Podmienkou je, že očkovanie je potrebné stihnúť do konca mája. Informoval srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorého citovala agentúra AFP.

Nejde síce o veľkú sumu peňazí, ale v čase koronakrízy aj pár eur isto poteší každého. Obyvateľom Srbska vyplatia bonus vo výške 3000 dinárov (25 eur). Podľa TASR srbská vláda chce takýmto spôsobom odmeniť všetkých ľudí, ktorí sa zachovajú zodpovedne, a teda si nechajú pichnúť vakcínu.

zdroj: TASR/AP, Darko Vojinovic

Dostanú 5 % z priemerného platu

Nárok na odmenu má každý občan Srbska starší ako 16 rokov. Nezáleží na tom či ide na prvú, alebo druhú dávku. Podľa portál Euronews, na ktorý sa odvolal aj denník SME 3000 dinárov sa rovná približne 5 % priemerného mesačného platu v krajine.

„Zvažovali sme, ako odmeniť ľudí, ktorí preukázali zodpovednosť, a rozhodli sme sa poskytnúť ďalšiu finančnú podporu očkovaným,“ povedal prezident novinárom v Belehrade.

Dal by si sa zaočkovať, ak by si dostal 25 eur?

Srbský prezident dúfa, že do konca mája budú v zhruba sedemmiliónovom Srbsku zaočkované tri milióny obyvateľov. V Srbsku neočkujú len domácich, ale aj cudzincov. Podľa denníka SME vakcínu môže dostať každý. V krajine sa očkuje americkými preparátmi od Pfizeru/BioNtechu a Moderny,  AstraZenecou, ruským Sputnikom V aj čínskou látkou Sinopharm.

Dostanú aj poukážky

V tejto balkánskej krajine doteraz oboma dávkami preočkovali zhruba 1,3 ľudí, záujem o vakcináciu však začal v poslednom období klesať. Prezident dúfa, že Srbsko do konca mája zaočkuje najmenej 55 % obyvateľov krajiny jednou dávkou. V Srbsku bude od štvrtka možné dať sa zaočkovať proti koronavírusu aj v nákupných centrách. Tamojšia vláda sa o zvýšenie počtu zaočkovaných bude snažiť aj poskytovaním zľavových poukážok.

Zdroje: Hungary Today, RTVS, Euronews, Denník SME, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech