Po ministroch Smeru sme našli čudné zmluvy, hovorí Matovičova najvplyvnejšia úradníčka

  • Ako to vyzerá na ministerstve financií pod vedením Igora Matoviča?
  • Vyspovedali sme Matovičovu pravú ruku na rezorte Veroniku Gmiterko
Veronika Gmiterko v Startitup
Startitup/Dominik Bizík
  • Ako to vyzerá na ministerstve financií pod vedením Igora Matoviča?
  • Vyspovedali sme Matovičovu pravú ruku na rezorte Veroniku Gmiterko

Podľa prieskumu agentúry Focus patrí medzí jedných za najnedôveryhodnejších politikov súčasnosti. Zatiaľ čo OĽANO Igora Matoviča vo voľbách v roku 2020 skórovalo na plnej čiare, lídrovi hnutia v júnovom prieskume dôveruje len 12 % opýtaných a pravidelne schytýva za svoje nápady jednu „facku“ za druhou.

V súčasnosti tak rozvíril koaličné vzťahy s tzv. protiinflačným balíčkom, ktorého schválanie vyvolalo ráznu nevôlu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka. Šéf liberálov sa dokonca oháňa ultimátom a hrozí odchodom svojich ministrov z vládneho kabinetu.

Veronika Gmiterko v Startitup
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

Jeden z najkontroverznejších koaličných politikov sa tak dnes pasuje nielen s kritikou opozície, ale aj tou vo vlastných radoch. Startitup sa rozhodol vyspovedať insidera z rezortných kruhov na matovičovom ministerstve, generálnu tajomníčku služobného úradu ministerstva Veroniku Gmiterko. Tá je jednou z najmocnejších úradníčok rezortu a taktiež jednou z najbližších spolupracovníčok financmajstra.

  • Ako vyzerá zákulisie tvorenia zákonov na ministerstve financií?
  • Prečo vplyvná úradníčka rezortu Veronika Gmiterko nedá na Igora Matoviča dopustiť aj napriek vlne kritiky?
  • Gmiterko nám prezradila, na aké problémové zmluvy narazili na ministerstve
  • Matovičova pravá ruka opísala, ako sa „varil“ kritizovaný prorodinný balíček

Ste blízka spolupracovníčka Igora Matoviča na ministerstve financií. Ten je často kritizovaný bežnými ľuďmi, ale aj odborníkmi, ako vystupuje nielen na tlačovkách, ale aj na sociálnych sieťach. Vy mu občas radíte, respektíve, vzal by si od vás radu k srdcu?

Áno, snažím sa mu pomáhať. Už viackrát sa stalo, že ma vypočul vo viacerých veciach a našli sme riešenie. Jeho prístup je menej formálny, ale je vysoko odborný. Sedím pomerne blízko jeho kancelárie a viem, ako komunikuje a ako sa správa k ľuďom. Jeho postoj je príjemný a ku každému sa správa rovnako.

Čo to znamená?

Nerobí rozdiely, či je niekto asistentka alebo generálny riaditeľ. Čo, napríklad, nevidím pri niektorých radových úradníkoch. Je absolútne prístupný, dá sa s ním dobre rokovať. Je skvelý v číslach, ja mu odovzdám dáta a on mi vždy niečo nájde, takže si to musím predtým päťkrát pozrieť.

Má silný finančný background a rýchlo sa vie zorientovať. Necháva si vysvetliť problematiku aj to, aby ste povedali svoj názor, aké sú možnosti, a rozhodne sa tak na základe kompletných dát. Čiže jeho každodenný pracovný život je iný ako to, čo vidieť v médiách. 

Samotný Matovič častokrát schytáva poriadnu kritiku aj za svoje kroky v rámci rezortu…

On je ako minister financií revolucionár. Chce zmeniť Slovensko, berie vážne to, s čím išiel do volieb. Bola to najmä protikorupčná agenda. Aj keď to možno prehliadame, tak boj s korupciou sa posunul rapídne. Už teraz je úplne bežné, že nesledujeme veľké korupčné kauzy ako IT-čko, CT-čká a podobne.

V rámci vlády verejnosť vníma hádky súvisiace s ideológiou, no nie sú to mediálne výstupy o tom, čo sa vybavilo a kto na tom následne zarobil. Na ministerstve sa intenzívne venuje reformám, príprave rozpočtu, je toho veľa.

Hovoríte, že agendou OĽANO je boj s korupciou. Pri hlasovaní o možnej väzbe obvineného Roberta Fica to ale boli práve poslankyne Obyčajných ľudí, ktoré nehlasovali za…

Klub OĽANO je veľmi veľký a podľa mňa je aj súdržný, a to nad očakávania, ktoré mala spočiatku spoločnosť. Ono je to naozaj husársky kúsok udržať taký veľký klub.

Matovič si predsa len neukočíroval Katarínu Hatrákovú a Romanu Tabák…

Nepovažujem to za zlyhanie Igora Matoviča ako predsedu strany, pretože na základe tohto rozhodnutia boli vylúčené. Takže konsekvencie tam boli. Je otázne, čo ich postoj tak zmenilo, keďže pri svojej kandidatúre deklarovali presný opak.  

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá