Po navýšení cien potravín si priplatíme už aj za pohonné látky

  • Ceny nafty a benzínu sa navýšia o niekoľko centov
  • Na Slovensku platíme za palivo najviac zo susedných krajín
  • Ceny nafty a benzínu sa navýšia o niekoľko centov
  • Na Slovensku platíme za palivo najviac zo susedných krajín

Cena čierneho zlata sa šplhá k najsilnejšiemu prvému štvrťroku za posledných osem rokov. Motoristov zrejme nepoteší fakt, že si za pohonné látky budú musieť zaplatiť viac. Cena sa z momentálnych 1,237 eura za liter benzínu a 1,214 za liter nafty zvýši o niekoľko centov.

Za navýšením cien stojí presvedčenie investorov, že zníženie dodávok zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zabráni rastu skladových zásob, aj keď obavy z vývoja čínskej ekonomiky zmierňujú zisky ropy.

„Zdraženie v najbližších 14 dňoch by mohlo byť na úrovni jedného až dvoch centov. Dôvodom je rast cien ropy na najvyššiu úroveň od polovice novembra,“ vysvetlil analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Slováci pritom z okolitých krajín platia za palivo najviac. „V porovnaní s okolitými štátmi je situácia na Slovensku horšia. Z krajín V4 má najvyššie ceny. Ceny pohonných látok sú dokonca vyššie ako v Rakúsku,“ priblížil Tomčiak.

Napríklad v takom Maďarska sa ceny v priemere pohybujú na 1,083 eur za liter. „Nafta je relatívne lacná v Poľsku, kde sa cena pohybuje na úrovni 1,17 eura za liter,“ dodal.

Zdroj:TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech