Na Slovensku ti Polícia bude môcť odobrať odtlačky dokonca aj pri bežnej kontrole

  • Vyzerá to tak, že Polícia bude mať k nám opäť o niečo bližšie
  • Ministerstvo vnútra prišlo s nečakanou zmenou zákona
  • Podľa nej budú môcť policajti ľuďom snímať odtlačky prstov aj bez toho, aby boli obvinení či predvedení na políciu kvôli konkrétnemu podozreniu
motas
minv.sk,pixabay
  • Vyzerá to tak, že Polícia bude mať k nám opäť o niečo bližšie
  • Ministerstvo vnútra prišlo s nečakanou zmenou zákona
  • Podľa nej budú môcť policajti ľuďom snímať odtlačky prstov aj bez toho, aby boli obvinení či predvedení na políciu kvôli konkrétnemu podozreniu

V praxi to znamená to, že s policajtmi sa budeš musieť o svoje odtlačky prstov podeliť možno aj pri bežnej kontrole dokladov. Pre niektorých možno kontroverznú novinku už odobrila vláda, poputuje však ešte do parlamentu, pričom platiť by mala od decembra. Výsledkom má byť jednoduchšie vyhľadávanie osôb v informačných systémoch.

„Navrhovaná kompetencia v zákone o Policajnom zbore by mala umožniť policajtom snímať odtlačky kvôli automatizovanému vyhľadávaniu a porovnávaniu v informačných systémoch polície, predovšetkým v Schengenskom informačnom systéme,” Startitup o tom informovala Kancelária ministra vnútra.

zdroj: pixabay.com

Zosnímané odtlačky prstov sa podľa rezortu nebudú ďalej uchovávať, použijú sa len jednorazovo na overenie totožnosti kontrolovanej osoby. Táto kompetencia sa bude uplatňovať napríklad pri podozreniach, že osoba používa inú identitu alebo odcudzené doklady a podobne.

„Nová kompetencia pre policajtov vyplýva z nových nariadení Európskej únie upravujúcich interoperabilitu medzi rôznymi systémami, ktoré umožňujú automatizovane porovnávať odtlačky pre nájdenie záznamu o osobe v systéme,” informuje rezort.

Primárnym cieľom má byť eliminácia bezpečnostných rizík pri nedokonalom vyhľadávaní v pátracích systémoch na základe štandardných alfanumerických údajov. Tie zahŕňajú meno, priezvisko a dátum narodenia, keďže osoby si menia identifikačné údaje, používajú viacero identít alebo cestujú bez dokladov.   

zdroj: minv.sk

V súčasnosti má k dispozícii takúto technológiu hraničná a cudzinecká polícia, ktorá 26 mobilných zariadení používa napríklad pri kontrole vo vlakoch na schengenskej hranici na základe zákona o pobyte cudzincov. Mobilnými zariadeniami budú teda vybavené aj ďalšie policajné zložky.

Prísnejšie pravidlá aj na cestách

Slovenskí policajti tak do rúk dostávajú čoraz viac kompetencií. Len nedávno sme ťa informovali o novele zákona o cestnej premávke, v rámci ktorej sa navrhujú pomerne razantné zmeny. Ak ťa napríklad v aute zastaví policajná hliadka, udelí ti pokutu a ty ju už na mieste neuhradíš, policajti ti budú môcť  zobrať doklady od vozidla alebo dokonca zadržať celé vozidlo. To ti spolu s dokladmi vrátia až po zaplatení pokuty.

zdroj: minv.sk

„Navrhujeme zlepšiť vymožiteľnosť sankcií ukladaných v rámci objektívnej zodpovednosti na základe zisteného evidenčného čísla tým, že ak nebude uhradená pokuta uložená v rámci objektívnej zodpovednosti a policajt príde do kontaktu s daným vozidlom priamo na ceste, aby mohol zadržať doklady od vozidla a tabuľky s evidenčným číslom, čím sa znemožní ďalšia jazda s vozidlom,” oznámilo Ministerstvo vnútra SR.

zdroj: minv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech